yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'nın Kabuğu mu Değişiyor? Obruk Tehdidi Büyümeye Devam Ediyor

Amerika genelinde aniden ortaya çıkan dev obrukları ne tetikliyor? Tüm bu dev obruklar nereden geliyor? Dünya kabuğuna bir şeyler mi oluyor yoksa başka bir açıklaması var mı?

Her zaman obruklar oluşsa da son zamanlarda boyutu artan ve sayıca hızla çoğalan dev obruklar oluşmaya başladı. Uzmanlar bu obrukların yaygınlaşmasında bazı faktörlerin etkili olduğunu iddia ediyor: Toprak kayması, asidik yer altı suları, yeni inşaatlar, sızmakta olan su kanalları, kömür ocakları, hidrolik kırılmalar, uzun dönemli kuraklıkları takip eden yağışlar ve yeraltı akiferlerinin boşalması gibi. Fakat bunlar gerçekten neler olduğunu anlatmaya yetiyor mu?

Florida'nın Tampa bölgesinde yaşayan 37 yaşındaki Jeffrey Bush, evinin altındaki toprağın aniden açılıp kendini canlı canlı yutmasıyla hayatını kaybetti. Jeffrey'in çığlıklarını duyan kardeşi, yardım etmeye çalıştıysa da geç kalmıştı. Tüm yatak odası toprak tarafından yutulurken, ev harap olmuş bir şekilde kaldı. Yetkililer, Jeffrey'in büyük ihtimalle bir daha bulunamayacağını ifade etti. Bu tarz bir obruk "normal" mi? Bu olay münferit bir vaka olsa da gerçek şu ki dev obruklar son zamanlarda hızlı bir şekilde tüm gezegen dolaylarında artmaya devam ediyor. Yoksa bu obruklar, dünyada meydana gelen büyük değişikliklerin bir habercisi mi?

ABC News'e göre, Florida Senatosu 2006 ila 2009 yılları arasındaki obruk sayısındaki artışın iki katına çıktığını rapor etti. Fakat durum sadece Florida için böyle değil. Geçtiğimiz günlerde Pennsylvania'nın Harrisburg bölgesinde onlarca obruk meydana geldi. Şehir adeta yıkıldı ve tamiri için yeterli bütçe mevcut değil. Aslında Harrisburg'ta 41 obruk saptandı ve çoğu da sokakların tam ortasındaydı.

The Wall Street Journal'da belirtildiği üzere, yılbaşı gecesinden bir gün önce Fourth Street boyunca 50 adım(yaklaşık 15 m) uzunluğunda bir yarık oluştu. Belediye için kâbus haline gelen obruğa, yüzyıllardır yeraltında biriken suyun sızmasıyla, yumuşayan toprağın neden olduğu iddia ediliyor. Bu krater, şehirde meydana gelen 41 obruktan en derin olanlarındandı.

Birkaç ay önce de Ohio'da dört futbol sahası büyüklüğünde ve 9 m derinliğinde bir obruk meydana gelmişti. Bu obruk, 516. devlet karayolunun bazı kesimlerinin çökmesine ve yolun aylarca kapalı kalmasına sebep olmuştu.

Louisiana'daki dev obruğun çapı şu an 243 m.den daha fazla ve hala büyümeye devam ediyor. Geçen yıl tüm bölgede haber başlıklardan düşmeyen obruğun büyümesinin nasıl duracağı ile ilgili yetkililerin hiçbir fikri yok.

Yine geçtiğimiz günlerde büyük bir obruk New Jersey'de ve Arizona'da yolları ulaşıma kapattı. Bu tarz haberler çok çabuk unutuluyor çünkü gün be gün yeni devasa obruk haberleri geliyor.

Maalesef haberler sadece Amerika'dan değil. 2010 yılında Guatemala'dan 30 ciddi vaka rapor edildi.
Venezuela'da son yıllarda 304 m.den daha geniş boyutlarda bazı obruklar oluşmaya başladı.

Dünya'da son birkaç yıldır meydana gelen obruklardan en yıkıcı şekilde etkilenen bölge ise Çin. Çin'in Hunan Bölgesi'nin güneyindeki Lianyuan'daki semt sakinleri geçen Eylül ayından itibaren 20'den fazla obruk gözlemledi. Çöküntüler evleri yutabilecek, nehirleri kurutabilecek büyüklükteydi.

Obrukların ne zaman nerede oluşabileceği ile ilgili hiçbir işaret yok. Yerel yetkililere göre, obrukların ana oluşum nedeni, bölgedeki kömür yatakları. Obruk oluşumunu engellemek için ne tarz önlemler alınacağı ise henüz belli değil. Anlaşıldığı üzere, dev delikler tüm yeryüzü üzerinde açılmaya başlıyor; evleri, inşaatları, yolları ve bazen de insanları yutuyor. Peki bunlar niçin oluyor? Dünya kabuğu değişmeye-kararsızlaşmaya mı başlıyor? Yoksa başka şeyler mi oluyor?

Güncelleme: 25/03/2013
Kaynak: "Why are Giant Sinkholes Appearing All Over America? Is Something Happening to The Earth's Crust?
", endoftheamericandream, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 03/03/2013.

Kaynak:
businessinsider.com


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat