yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Göktaşı Tehdidi ve Korkusu Giderek Artıyor

Bir araştırmanın sonuçlarına göre bu yılın başlarında Rusya'ya çarpan göktaşının bir benzerinin çarpma tehlikesinin daha önce düşünüldüğünden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Chelyabinsk üzerinde patlayan asteroid ile benzer büyüklükteki kayalar, Dünya atmosferine şaşırtıcı derecede sıklıkla girmeye başladı ve bundan dolayı da bilim adamlarına göre, erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Kanada'daki Western Ontario Üniversitesinden makalenin başyazarı Peter Brown'ın, BBC World'ün "Science in Action" programında yaptığı açıklamaya göre, şu anda yapılabilecek en faydalı şey, gökyüzünü neredeyse tamamıyla tarayabilen ve Dünya'ya çarpmadan önce bu cisimleri tespit edebilen bir sistem geliştirmektir.

ATEŞTOPU

15 Şubatta Rusya üzerinde patlayan meteor atmosfere 500.000 ton TNT eşdeğerinde enerji ile girdi. Bu patlamayla birlikte gelen şok dalgası geniş çapta zarara ve 1000 kadar insanın yaralanmasına sebep oldu. Bugünlerde ise bilim adamları, bu meteor gibi Dünya'ya çarpmaya hazır birçok asteroidin bulunduğunu belirtiyorlar.

Uluslararası bir araştırma grubu Amerika Hükümeti tarafından kullanılan, gezegen etrafına yerleştirilmiş infrasonik (ses altı) alıcılar tarafından toplanan 20 yıllık veriler üzerinde çalışma yaptı. Bu süre içerisinde çapı 20 metre civarında 60 kadar asteroidin Dünya atmosferine çarptığını tespit ettiler. Bulunan değerler düşünüldüğünden çok daha fazla. Kayaların birçoğu ise okyanus üzerinde yahut çok uzak bölgelerde patladığından tespit edilemedi.

Bu söylenenlere bakıldığında asteroitlerden kaynaklanan bu derece bir riskin göz ardı edildiği anlaşılıyor. Araştırma grubunun bulgularına göre 10 metre civarında çapa sahip asteroitlerin vurma sıklığının daha önce düşünülenden 2 ila 10 kat fazla olduğu ortaya çıktı. Prof. Brown:

"Chelyabinsk gibi bir olayın, teleskobik bilgilere göre anca 150 yılda bir olmasını beklersiniz. Fakat elimizdeki verilere ve onlardan yaptığımız çıkarımlara baktığımızda ise bu tür olayların her 30 yılda bir ya da daha sık gerçekleşebileceğini görebiliyoruz. Bir asteroidin etkisi sonucu binlerce kilometre karelik ağaçlık alanın dümdüz edildiği 1908'de Tunguska'daki çarpmanın bir benzeri büyük olasılıkla artık birkaç bin yıl yerine, birkaç yüz yılda bir gerçekleşebilir."

Erken uyarı sistemleri üzerinde daha fazla durulması gerektiğini kaydeden Prof. Brown:

"Aslına bakılırsa, Dünya'ya yakın asteroitler olarak nitelendirdiğimiz milyonlarca nesne var ve bunlar yeryüzüne daha da fazla yaklaşabilirler. Bu cisimlerden sadece 1000 kadarını tespit edebildik. Daha çok fazla bulunacak nesne var fakat bunların hepsinin bulunabilmesi çok pahalı olacaktır. Ayrıca atmosfer onların çoğunu engellediğinden, bulmanın da pek bir anlamı olmaz. Ama esas işe yarayacak şey, cisimleri çarpmadan birkaç gün veya hafta öncesinden tespit edebilecek sistemler geliştirmektir" şeklinde konuştu.

Güncelleme: 27/11/2013
Kaynak:
Rebecca Morelle, "Chelyabinsk Meteor: Space Rock Hit-Rate 'Underestimated'", bbc.co.uk, çev. A. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 06/11/13.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat