yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Amerika'daki Arı Ölümleri Gıda Krizine Yol Açabilir

Her yıl ABD'de on milyonlarca arı ölüyor. Yıllık ölüm oranları ise %30 civarında seyrediyor. Her yıl sebze, meyveleri tozlaştıran arılar azaldıkça, arıların toptan yok olması, yakın zaman içinde tarım endüstrisinin iflas etmesine neden olabilir.

Bal arıları, ABD'de elma, kabak, avokado, erik gibi ürünlerin de aralarında bulunduğu 100'den fazla çeşit zirai ürünün tozlaşmasına yardımcı oluyor. Bu ürünlerin piyasa değeri yılda 200 milyar dolardan fazla ediyor. 2006 yılında, Amerika Ziraat Departmanının raporuna göre, bilim adamlarının Koloni Çöküş Hastalığı (CCD) adını verdikleri bir durum yüzünden her biri 200 $ değerinde olan 10 milyon arı kovanı kaybedildi.

Şu anda Amerika'da 2,5 milyon bal arısı kolonisi bulunuyor. Bu sayı 1947'de 6 milyon, 1990'da ise 3 milyon seviyesinden ciddi bir şekilde azalma göstererek bugünkü duruma geldi. Sadece geçen kış mevsiminde, bal arısı popülasyonu %31,1 oranında azaldı ve bazı arı yetiştiricileri arılarında %90-100 oranlarında kayıp olduğunu belirttiler. Geçen iki kış mevsiminde ise arı yetiştiricileri toplamda neredeyse %22'lik bir kayıp yaşadılar. Amerikan Ziraat Departmanının(USDA) raporunda:

"Hâlihazırda, bal arısı kolonilerinin sağ kalma oranları çok düşük. Bu, ABD'deki tarımsal ürünlerin tozlaştırılma ihtiyaçlarının karşılanması konusundan emin olmadığımız anlamına gelmektedir" şeklinde belirtilmiştir.

ABD'li arı yetiştiricileri, badem bahçelerinin tozlaşması için her yıl yaklaşık 1,5 milyon koloniyi ülke dışından ithal ediyorlar. Fakat arıların sayısındaki azalmanın her sene daha da kötüye gitmesiyle, birçok badem bahçesi hiçbir zaman tozlaşamayacak. Bunun sonucunda da küresel anlamda badem miktarında azalma görülecek ve ABD ekonomisinde etkileri oluşacaktır. USDA, geniş çapta arı ölümlerinin tarım endüstrisini nasıl etkileyeceğini bilmesine rağmen, arı ölümlerinin sebebini açıklayamamaktadır. Yayımladığı raporda:

"Az ya da eksik beslenen arıların, patojenler, parazitler ve zehirli maddeler gibi diğer etkenlere karşı da daha savunmasız oldukları görülmüştür. Parazit, hastalık, genetik, zayıf beslenme ve pestisite maruz kalma gibi birçok faktör..." olarak belirtilmiş ve ayrıca geçen yaz mevsiminde yaşanan kıtlığın da katkısının olduğu vurgulanmıştır.

CCD hastalığı sebebiyle yetişkin arılar yuvalarını terk etmekte, kraliçe arı, yumurtalar ve besin deposundan ayrılmaktadırlar. Kaliforniya Üniversitesinden arı uzmanı Eric Mussen:

"Ülke çapında arılar geçen seneki kadar iyi durumda değil" açıklamasında bulundu.

Arıların her kış mevsimi geniş çapta ölümleriyle birlikte, arı yetiştiricileri yaz mevsiminde arı popülasyonunu tekrar tamamlamaya çalışıyorlar. Fakat her sene popülasyonun bu kadar azalması kaçınılmaz ekonomik zorlukları da beraberinde getirmektedir.

Avrupa Komisyonu, nikotin bazlı böcek öldürücü kimyasalların, bir parça da olsa CCD ve büyük çapta ölümlerden sorumlu olduğundan şüpheleniyor. Avrupa'da da çok fazla sayıda arı ölümü gerçekleşmesi, Avrupa Komisyonunun, bilim adamlarının kimyasalların arı sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyebilmeleri için, nikotin bazlı böcek ilaçlarını geçen aydan başlayarak 2 yıl boyunca yasaklamasına neden oldu.

Fakat ABD yetkilileri nikotin bazlı kimyasal ilaçların yasaklanması için yeterli delil olmadığını ifade ediyorlar. Bal arısı nüfusundaki şiddetli düşüş, "arıların tamamen yok olması" tehlikesinin kapıda olduğu anlamına gelmektedir. USDA'nın arı araştırma ekibi şefi Jeff Pettins raporda:

"Tozlaşma felaketinden sadece bir büyük arı kaybı olayı kadar uzaktayız" şeklinde belirtmiştir.

Güncelleme: 22/06/2013
Kaynak:
"'Beemageddon' Threatens US with Food Disaster", RT, çev. A.Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 07/05/13.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat