yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Nuh ve Cudi Dağı Sempozyumu: Gemi Cudi'de

Şırnak Üniversitesi öncülüğünde Şehr-i Nuh otelinde düzenlenen Uluslararası Hz. Nuh ve Cudi Dağı Sempozyumu sona erdi. 21'i yurt dışından toplam 65 bilim adamı ve araştırmacının katıldığı sempozyumda, araştırmacılar çeşitli tebliğlerini sundu.

Sempozyuma katılan ABD'li Bill Crouse, yaptığı araştırmalarından sonra Gemi'nin kesinlikle Cudi Dağı'nda olduğuna inandığını söyledi. "Ağrı Dağ'ına Gemi'nin oturmadığına dair beş neden, Cudi Dağı'na oturduğuna dair beş neden" başlıklı çalışmasını sundu. Daha önce Tufan'ın Ağrı Dağı'nda gerçekleştiğine inanan Crouse:

"Yapılan bu sempozyumdan çok etkilendim. Bu sempozyumda çok şey öğrendim. Bugüne kadar Nuh'un gemisinin Ağrı'da olduğuna dair iddiayı savunan yaklaşık 40 kişi ile görüştüm. Bunların iddialarının aslında birbiriyle çelişkili olduğunu ve hiçbir zaman Nuh'un gemisini kendi gözleriyle görmediklerini fark ettim. Bunu ben de görmedim. Birçok fotoğraf çektim ve bunları inceledim ve orada olmadığına kanaat getirdim. Tarih kaynaklarını ciddi bir şekilde incelediğimiz zaman aslında Gemi'nin Cudi Dağı'nda olduğuna kanaat ettim. Çünkü argümanlarım bunu gösteriyordu. Cudi Dağı'nda şu ana kadar ciddi bir şey bulamadık. Sadece odun parçalarını bulduk. Bunlar incelendiği zaman ve ileride ciddi araştırmalar yapıldığı zaman, Gemi'nin Cudi Dağı'nda olduğuna dair ciddi deliller bulabiliriz. Bu benim Türkiye'de beşinci bulunuşum. Daha önce Şırnak'a ve Cizre'ye geldim, ancak Cudi Dağı'na çıkamamıştım. Umarım bu sefer çıkarım. Türkiye coğrafi olarak antik tarihin bulunduğu bir yerdir. Antik tarih de benim arkeolog alanıma girdiği için Türkiye'de bulunmaktan mutluyum." diye konuştu.

"Tufan sonrası gemi ve ailesi hakkında klasik teolojik tartışma" başlıklı çalışmasını sunan ABD Hartford Seminary Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya Michot ise bazı Amerikalıların sahte bilimsel verilerden ve teorilerden hareketle tufanın gerçekleştiğine yönelik argümanlar sunmasının kendilerini ciddi olarak endişelendirdiğini ifade etti. Yahya Michot:

"Çok önemli ve verimli bir sempozyumdu. Hz. Nuh hakkında bir çok hikaye var. Bu hikayeleri tartışacak bilim adamlarının buraya gelmiş olması güzel bir şey. Çünkü tam olarak Tufan olayında ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Bugüne kadar aktarılan hikayelerde öğreneceğimiz çok önemli mesajlar var. Çok farklı sunumlar dinledik. Bu sunumları kısaca ve iki şekilde özetleyebiliriz. Bazıları Tufan'ın tarihsel olarak gerçekleştiğine inanıyorlar ve buna ilişkin tarihi delillere ulaşacaklarına inanıyorlar. Bazıları da Tufan'ı sembolik olarak ele alıyorlar ve araştırıyorlar. Kur'an'da, Tevrat'ta, İncil'de geçen Tufan'ın anlamını, semboliği üzerinde duruyorlar. Diğer kültürlerde, dinlerde ne anlam ifade ettiğini araştırıyorlar. Bir Müslüman araştırmacı olarak ben tarihsel gerçeklikten çok Tufan'ın sembolik anlamına daha çok yakınım, kendimi ona daha çok yakın hissediyorum. Benim endişe ettiğim nokta şudur: Bazı yaratma teorisine inanan Protestan Amerikalıların sahte bilimsel verilerden hareketle, tufanın gerçekleştiğine yönelik argümanlar sunması beni ciddi olarak endişelendiriyor. Biraz daha ciddi bilimsel araştırmaların yapılması lazım. Sahte bilimsel argümanlarla Tufan'ın gerçekleştiğini kanıtlayamayız. Bu da beni endişelendiriyor." dedi.

yaklasansaat.com, 30/09/2013ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat