yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Beyin: Hasar ya da Bozulmadan Sonra Kendisini Yeniliyor

Amerika UCLA'dan ve Avustralya'dan bilim adamları, beynin, ana "öğrenme merkezi" bir hasara uğradığında, kompleks yeni sinirsel bağlantılar kurarak kaybolan fonksiyonu telafi etmek için çalıştığını fark etti. Ayrıca araştırmada, yeni oluşturulan bu alternatif yolların genellikle hasara uğrayan bölgeden çok daha uzaklarda kurulduğu belirtildi.

Araştırmacılar, beynin öğrenme ve hafıza oluşumunun temel merkezi olan hipokampüsün hasara uğradığında, alın korteksinin onun yerine devreye girdiğini fark etti. Dönüm noktası niteliğindeki keşif, sinir bağı esnekliğini bu şekilde ilk defa göstermektedir. Bu araştırma bilim adamlarına Alzheimer, felç ve diğer beyin rahatsızlıklarını potansiyel olarak tedavi etme imkanı sunmaktadır.

Fanselow ve Zelikowsky, hipokampüsleri hasara uğradıktan sonra yeni görevler öğrenebilen kemirgen fareler üzerinde deneyler yaptı. Normalden daha fazla deneme yapsalar da, şaşırtıcı bir şekilde tecrübelerinden yeni şeyler öğrendiler. UCLA Beyin Araştırma Enstitüsü üyesi ve psikoloji profesörü Fanselow:

"Büyük bir ihtimalle, beynin kendi tecrübeleri tarafından eğitileceğini umuyorum. Bunun için hayvanlara çözmeleri için bir problem verdik."

Farelerin problemi çözmek için beyinlerinde meydana gelen değişiklikler gözlemlendi. Alın korteksinin spesifik iki bölgesindeki önemli fonksiyonel değişiklikler incelendi. Araştırmacılardan Vissel:

"Önceki çalışmalarda, alın korteksinin, Alzheimer hastalarının beyinlerindeki ilgili bölgeye ışık tuttuğu vurgulanmaktadır. Bu bölgelerde durumu telafi edecek yeni sinir ağlarının oluşması bekleniyor. Muhtemelen Alzheimer hastalarının beyinleri hasarı telafi etmek için hazır durumda."

Beynin denizatı şeklindeki hipokampüs bölgesinde hafıza oluşmakta, saklanmakta ve bilgi yeniden hatırlanmaktadır. Fanselow, bu bölgenin felç durumlarına ya da oksijensiz kalmaya karşı oldukça duyarlı olduğunu belirtmektedir. Bunun gibi faktörler de Alzheimer hastalığını ciddi şekilde tetikleyebilir. Fanselow:

"Şimdiye kadar hipokampüs bölgesi içerisinde tamir mekanizmasının nasıl uyarıldığını anlamaya çalıştık. Diğer yapıların nasıl oluşuma katıldığını ve tüm yeni beyin devrelerinin nasıl oluştuğunu gözlemlemekteyiz" diyerek durumu bildiriyor.

Zelikowsky ilginç bir oluşumu fark ettiklerini belirtti: Alın korteksi içerisindeki alt bölgeler birbirlerini farklı yollarla telafi edebiliyor. İnfralimbik korteks aktivitesini azaltırken diğer bir alt bölge olan prelimbik korteks aktivitesini arttırıyor. Zelikowsky:

"Bu tarz bir esnekliği kontrol altına alabilirsek felçli ya da Alzheimerlı hastalara yardımcı olabiliriz. Öncelikle net bir şekilde bu mekanizmanın nasıl işlediğini anlamamız gerekiyor. Artan ve bastırılan fonksiyonların davranışsal mı farmakolojik olarak mı gerçekleştiğini anlamamız gerekiyor. Beyin, bastırılan ve artırılan fonksiyonları farklı nöron popülasyonuyla gerçekleştirmektedir. Hafızanın oluşması için, bilgilerin önemli ve önemsiz olarak filtrelenmesi gerekiyor."

Fanselow, kompleks davranışların her zaman beynin birçok farklı bölgesinin birbiriyle iletişime geçmesiyle olduğunu belirtiyor. Bir bölgeden iletilen mesaj, diğer bölgede nasıl bir cevap oluşacağını şekillendiriyor. Bu moleküler değişimler bizim hafızamızı, hislerimizi ve eylemlerimizi oluşturmaktadır. Fanselow ayrıca şu bilgileri not ediyor:

"Beyin kendi içerisinde oldukça bağlantılıdır. Beyindeki bir nöron diğer bir nöronla yaklaşık altı sinaptik bağ kurar. Bu demek oluyor ki, beyin kullanabileceği birçok alternatif yollara sahip. Ama normal şartlarda eğer bir durum karşısında zorlanmazsa onları kullanmaz. Öncelikle beynin bu kararı nasıl verdiğini anlamaya çalışıyoruz. Ardından özellikle beyin hasarı gibi durumlarda yani beynin ihtiyacı olduğu durumlarda bu alternatif yolları kullanmasını harekete geçirmeye çalışacağız. Davranışlar beyinde moleküler değişiklikleri oluşturur. Eğer gerçekleşmesini istediğimiz moleküler değişikliği bilirsek, davranışlarla ve ilaç tedavileriyle bu değişikleri kolaylaştırmayı deneyebiliriz. Ben bu yolun elimizdeki en iyisi olduğuna inanıyorum. Gelecekteki tedaviler ne sadece davranışsal ne de sadece farmakolojik olacak. Tedaviler iki yöntemi de kapsamalıdır."

Güncelleme: 05/09/2013
Kaynak
: "Brain Rewires Itself After Damage or Injury, Life Scientists Discover ", sciencedaily, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 15/5/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat