yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kuzey Buz Denizi'nde Görülmemiş Isınma

Sıcaklık yükseliyor, en azından Kuzey Buz Denizi'nde. Colorado Boulder Üniversitesinden yeni bir çalışma; Doğu Kanada Buz Denizi'ndeki ortalama yaz sıcaklıklarını, son 44.000 yıl ile karşılaştırıyor. Ve sıcaklıkların, son 100 yıldır daha yüksek seviyelerde olduğunu söylüyor, belki de son 120.000 yıldan daha sıcak. Çalışma lideri CU-Boulder Jeolojik Bilimler Profesörü Gifford Miller:

"Çalışmanın ilk kanıtı, yazın kuzey yarım küreye ulaşan güneş enerjisi miktarı bugünden % 9 daha yüksekken, Doğu Kanada Buz Denizi'ndeki mevcut sıcaklık, Erken Holosen devredeki zirve sıcaklıkları da aştı" dedi.

Holosen; yaklaşık olarak 11.700 yıl önce, Dünya'nın son buzul çağının bitmesiyle başlayan ve günümüze kadar gelen jeolojik bir devredir. Miller ve meslektaşları, Baffin Adası'ndan buz tabakasının çekilmesiyle ortaya çıkan ölü yosun yığınlarını minik saatler olarak kullandılar. 4 farklı yosun yığınında, karbon-14 metoduyla yapılan işlem sonucu, yosun yığınlarının en az son 44.000 -51.000 yıldır elementlere maruz kalmadıkları ortaya çıktı. Miller:

"Karbon-14 yöntemi, ancak 50.000 yıl önceye kadar doğru bir sonuç veriyor. Ve Dünya'nın jeolojik kayıtları o zamandan önce buzullaşma evresinin olduğunu gösterdiğinden, bulgulara göre Kanada Buz Denizi'nin bugünkü sıcaklıkları, neredeyse son 120.000 yılın sıcaklıkları ile uyumlu değil. Ve son 120.000 yıl boyunca zirve sıcaklıklar görülmemiş." dedi. CU-Boulder Buz Denizi ve Alpler Araştırma Enstitüsü üyesi Miller:

"Buradaki önemli nokta ise, Kanada Buz Denizi'ndeki ısınmanın ne kadar görülmemiş bir durum olduğudur. Bu çalışmanın asıl söylediği, gördüğümüz ısınmanın doğal iklim değişikliği durumlarının çok dışında olduğudur ve atmosferde artan sera gazlarına bağlı olarak oluşmuştur." diye açıkladı.

Grönland'ın doğusundaki 196.000 mil karelik Baffin Adası, dünyanın beşinci en büyük adasıdır. Çoğunluğu, kuzey kutup dairesinin üzerinde yer alıyor. Baffin Adası'nın yüksek yerlerindeki buz tabakalarının çoğu düz arazinin zemininde donmuş olarak bulunuyor. Miller:

"Buzun soğuk ve ince olduğu yerde, akıp gitmiyor, bundan dolayı antik tabiat, oluştuğu şekliyle bozulmadan korunmuştu." dedi.

Yeni çalışma, 5000 yıl öncesinden 100 yıl öncesine kadar, Kanada Buz Denizi'nde yaz sıcaklıkların 5 fahrenhayt derece düştüğünü gösterdi. Ayrıca bu periyot, 1275'ten 1900'lere kadar Küçük Buz Çağı'nı da içeriyor. Miller:

"Kuzey Buz Denizi, 1900 yılından beri ısınıyor olsa da, Baffin Adası bölgesindeki belirgin ısınma 1970'lere kadar başlamadı. Son 20 yılda bölgeden gelen ısınma sinyalleri hayret verici bir duruma geldi. Baffin Adası'nın tamamı eriyor ve herhangi bir ısınma olmasa bile tüm buz tabakasının erimesini bekliyoruz" diyor.

Son on yıllar boyunca, Dünya'nın atmosferinde artan sera gazlarının sonucu olarak, Kuzey Buz Denizi boyunca sıcaklıklar yükseldi.

Güncelleme: 31/12/2013
Kaynak: "
Unprecedented Arctic Warming: Average Summer Temperatures in Last 100 Years May Be Warmest in 120,000 Years", sciencedaily, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 24/10/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat