yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Çörek Otu Sağlık Gündeminden Düşmüyor

Mucizevi özelliklere sahip çörek otunun kanser de dahil olmak üzere kanıtlanmış bir çok faydası bulunmaktadır. Çeşitli zamanlarda ve farklı kliniklerde yapılmış olan araştırmaların her biri farklı bir faydasını ortaya çıkarmıştır.

ROMATİZMAL

Şubat 1995'te İngiltere Londra'da King's College'da doktorlar çörek otunun romatizma ve iltihaplı hastalık üzerindeki kullanımını test ettiler. Araştırmacılar, çörek otunun geleneksel kullanım yöntemlerinin doğru olduğu, ve çörek otunun romatizmal ve iltihaplı hastalıklar üzerinde tedavi edici ilaç olarak kullanılabileceği sonucuna ulaştılar. 2001'de ise Pakistan Karachi'deki Aga Khan Üniversitesi Tıp Kolejindeki doktorlar, çörek otunun astım ve spazm tedavisine katkıları üzerinde araştırma yaptılar. Çörek otunun ishal ve astımın üzerinde oldukça faydalı olduğu sonucuna vardılar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Doğal bir ilaç olarak insanlar çörek otu ya da çörek otu yağını vücut sağlığını destelemek, ayrıca soğuk algınlığı ve astımdan da korunmak için kullanıyor. 1986'da Florida şehrinde I.M.E.R'de Dr. El-Kadi ve Dr. Kandil, bağışıklık sistemi için çörek otunu araştırmışlar ve gönüllü insanlara günde iki kez 1 g verildiğinde oluşturduğu etkiler üzerinde çalışma yapmışlardır. Bulgular uygulanılabilirlik açısından fazlaca önemli. Öyle ki çörek otu; doğal olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu için, kanser, AIDS ve diğer bağışıklık sistemiyle alakalı hastalıkların tedavisinde çok önemli rol oynayabilir.

ANTİ BAKTERİYEL

1997'de Bangladeş, Dhaka Üniversitesi Eczacılık Bölümündeki araştırmacılar, çörek otunun uçucu yağının anti bakteriyel etkinliği ile ilgili yürütülen çalışmada çörek otunu 5 antibiyotik ile kıyasladılar. Yağın, ilaçlara çok dirençli olduğu bilinen bakterilerin büyük çoğunluğuna karşı ilaçlardan daha çok etkili olduğu ispatlanmıştır.

2005'de Suudi Arabistan'da Al Ahsa King Faisal Üniversitesinde güvercinlerde antibiyotik teramisin ile beraber çörek otunun etkileri üzerinde çalışma yapıldı. Antibiyotiklerin sürekli uygulanışı göz önüne alındığında çörek otu ilave edilmiş güvercin yeminin, bir bağışık koruyucu ajanı gibi davranabildiği sonucuna ulaşılmıştır.

2005'de Pakistan'da Tıp Bilimi dergisinde çörek otunun anti bakteriyel ve anti mantar etkilerinin olduğu bir sayfada kandida albicans ve Psödomonas aeroginosa hastalıklarının standart ve hastane bakterilerine karşı test edildiği yayımlandı. Araştırmanın sonuçları çörek otunun özlerinin çok farklı yapıdaki mikroplara ve özellikle antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı anti mikrobiyal faaliyet ürettiğini doğruladı.

ANALJEZİK

2001 yılında Suudi Arabistan'da Kral Faisal Üniversitesinde Dr. Al-Ghamdi, çörek otunun iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini araştırmış. Dr. Al-Ghamdi, bu çalışmada, çörek otunun geleneksel tıpta hem ağrı kesici hem de iltihap önleyici madde olarak kullanımının doğru olduğu ve çalışma mekanizmasını açıklamak için daha fazla araştırmanın gerektiği sonucuna vardı. 

ANTİ KANSER

Çörek otu kanser tedavisinde ciddi bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Amerika Gıda ve İlaç Yönetimi kanseri tedavi etmek, kanser kemoterapisinin yan etkilerini önlemek ve insanda bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını çoğaltmak için çörek otuyla ilgili iki pateni onayladı.

1991'de Hindistan Kerala Amala Kanser Araştırma Merkezinde yapılan çalışmalarda çörek otunun kemoterapötik bir madde gibi etki gösterdiği belirtilmiştir. Diğer yapılan bir çalışmada da; çörek otunun, cisplatin ve doksurubisin gibi çoğu kemoterapötik ilaçlardan kaynaklanan zehirli yan etkileri azalttığı bulundu.

1997'de Amerika Güney Carolina'da Hilton Head adasının Kanser Araştırma Laboratuvarında çörek otunun bilinen kemoterapinin negatif yan etkilerini azaltması dışında tümör terapisinde muazzam bir başarı yakaladığı ispatlanmıştır.
Ayrıca çörek otunun kemik iliği hücrelerinin büyümesini -% 250 oranında- şaşırtıcı bir şekilde hızlandırdığı, tümörü % 50 oranında küçülterek, çörek otunun bağışık hücreleri uyardığı ve virüslerin etkisini yok eden hücreleri koruyan interferon üretimini artırdığı tespit edildi. Ayrıca, diyabet tedavisi için temelde kan şekeri seviyesini düşürücü etkiye sahip olduğu ve güçlü anti bakteriyel ve mantar kıran etkilerinin olduğu doğrulandı.

Sonuç olarak, çörek otu yağı kanser önleyici ve ilaç olarak kullanılabilecek, klinik kullanımında gelecek vaad eden ideal bir tedavi yöntemidir.

yaklasansaat.com, 01/08/2013 Derleyen: Zehra Demirpehlivan

Kaynaklar:
1) Entrapment of Seed Extract of Nigella sativa into Thermosensitive Co-Polymeric Micelles and its Antibacterial Activity, International Journal of Pharmaceutical Sciences and Drug Research, 2011.
2) Nigella Sativa Treditional Usages (Black Seed), Islamic Azad University, Iran, 2011.
3) Comparison of Antifungal Activity of Thymoquinone and Amphotericin B Against Fusarium solani in-vitro, Scientific Journal of King Faisal University, 2007.
4) Protective Effect of Nigella sativa Seeds Against Carbon Tetrachloride-induced Liver Damage, The American Journal of Chinese Medicine, 2003.
5) Bronchodilator, spasmolytic and calcium antagonist activities of Nigella sativa seeds (Kalonji): a traditional herbal product with multiple medicinal uses, Aga Khan University, Karachi, 2001.
6) Fixed oil of Nigella sativa and derived thymoquinone inhibit eicosanoid generation in leukocytes and membrane lipid peroxidation, King's College London, UK, 1995.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat