yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 



Yaklaşan Kıyamet Günü: Süpervolkanlar

Dünya'nın en zeki jeofizikçilerinden bazıları, artık iyi uyuyamıyorlar. Muhtemelen, rüyaları kabuslarla doludur. Bu durum pek de şaşırtıcı değil çünkü volkanlar hakkında bildiklerinin, pek de doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Fakat şimdi korkunç gerçeği biliyorlar: Süpervolkanlar aktif hale geliyorlar ve her an Amerika'yı yok edebilirler. Belki 100 yıl içerisinde...Belki de bu hafta kadar erken...

Dünya'yı bombardıman eden dağ büyüklüğündeki asteroitleri unutun... Nükleer savaş ile ilgili endişe etmeyi bırakın... Yaklaşan buzul çağı ile ilgili endişelere aldırış etmeyin... Kıyamet günü tahmin ettiğinizden de yakın ve her nerede olursanız olun, felaket sonrası etkilerden güvende olamazsınız.

Dünyanın her yerinden bilim adamları; patlaması an meselesi olan süpervolkanların, yıkım şiddeti ile ilgili daha iyi bir tahmin için uğraştılar. Ve izleme sistemlerini, tekrar tekrar gözden geçirmeye çabalarken, bu korkunç gerçekle karşılaştılar.

Dünyanın 7 süpervolkanı- şiddetli yıkım noktaları.

GELECEĞİN DEHŞETİ

Uzun yıllar boyunca volkan bilimciler, felaketin çok uzak olduğunu düşündüler.

Yakın zamanda yayınlanan iki bilimsel çalışma; Amerika'daki kaygı verici volkanların oluşturduğu tehlikeyi tekrar değerlendirdi.

Bu volkanlardan biri de; Death vadisindeki, yarım millik genişliğe ve 700 fitten fazla derinliğe sahip olan Ubehebe krateri.

Binlerce yıl önce patlamış olduğuna inanılıyordu, şu an ise 14. yüzyıl sırasında patlamış olduğu biliniyor.

Diğer volkan ise; Oregon'daki ünlü Krater gölü kalderası ve bu volkan bir kaç on yıldan kısa sürede tekrar aktif hale gelerek, aşırı yıkıcı şiddette bir patlama meydana getirebilir.

Yakın zamana kadar bilim adamları, volkanların tekrar tehlikeli derecede aktif olmaları için, binlerce yıl geçmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

YANILDILAR!

Amerika Jeolojik Araştırması'ndan bilim adamı Margaret Mangan, California'da yer alan volkanları gözlemlemekle görevlidir. Mangan, yakın zamanda USA Today habere:

Kanarya Adasındaki, Cumbre Vieja volkanının 'Yıkım Bölgesi'.

Kanarya Adasındaki Cumbre Vieja volkanının oluşturabileceği tsunaminin yönü.

Kızgın küllerin kaplaması beklenen Amerika Ölüm Bölgesi.

''Patlamanın ve patlama öncesi birikimin oluşumunun tahmin edilen zamanı değişiyor. Ve bu, alarm derecesinde bir değişim.'' dedi.

Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde, bilgilerde seri bir şekilde meydana gelen değişiklikler bilim adamlarının, Yellowstone parkındaki kıyamet süpervolkanı korkusuyla tırnaklarını yemelerine neden oluyor. Volkan, aktifleşmenin tüm belirtilerini göstermiş:

Toprak, biriken bir lav tümseği nedeniyle kabarırken, yerin bazı kısımlarının ısısı, neredeyse 538°C 'ye kadar yükselmiş. Ve göl suyu, tamamen kaynamış durumda.

Daha 2 yıl önce birçok jeofizikçi; Birleşik Devletler dahil herkese, endişe edilecek bir şey olmadığının güvencesini verdiler. Şimdi aynı bilim adamları sustular. Meraklı gazetecilere konuşsalar bile, ağızlarında geveleyerek cevap verip, aceleyle uzaklaşıyorlar. Ne ile ilgili bu kadar endişeliler? Yaklaşan kıyamet günü.

YAKLAŞAN KIYAMET GÜNÜ

En büyük 7 Mega Kaldera (süpervolkanlara verilen teknik isim):

Amerika'da Yellowstone, Long Valley ve Valles kalderaları; Endonezya'da Kuzey Sumatra adasındaki Toba gölü; Yeni Zelanda'da yer alan Taupo Volkanı; Japonya'da Kyuşu bölgesinde yer alan Aira kalderası ve Rusya'da Sibirya süpervolkanı.

Afrika'nın kuzey batısında bulunan Kanarya adalarının, La Palma bölgesinde yer alan ve nispeten daha küçük bir süpervolkan olan Cumbre Vieja; Güney İngiltere'nin ve Amerika'nın doğu sahil şeridinin tamamını haritadan silebilir.

"Independent" gazetesinin bilim editörü Steve Connor'a ait bir makaleye göre; Kanarya adalarında, olası bir patlamanın etkilerini analiz eden bilim adamları:

''Nelson sütunundan daha yüksek ve jet uçaklarından daha hızlı ilerleyen bir dalga, Amerika'nın doğu sahillerini yok edecek ve güney Britanya'nın çoğunu su basacak. Man adasının, iki katı büyüklüğündeki kocaman bir kaya yığını; La Palma adasından ayrılabilir ve kuvvetli bir darbeyle çarptığı Atlantik okyanusunda daha önce görülmemiş büyüklükte, canavar bir dalga oluşturarak, tsunamiye neden olabilir. Dalganın enerjisi; Amerika'nın güç istasyonlarının 6 ayda ürettiği enerjiye eşit. Dalga; batı yönünde Amerika kıtasına ulaşabilir ve aynı zamanda kuzeyde Manş tüneline uzanarak, feci bir kıyısal yıkıma neden olabilir. Cumbre Vieja volkanının patlamasından sonra, tsunaminin gidebileceği yönü göstermek için bir bilgisayar programı oluşturuldu. Program, neredeyse akıl almaz çapta bir olay tasvir ediyor ve bilim adamları, yakın gelecek içerisinde olayın her an vuku bulabileceğini söylüyorlar.'' dedi.

Süpersonik rüzgarlar ve sıcak beklenen Ölüm Bölgesi

Ölüm Çukuru- Yellowstone'daki genişleyen volkanik baca.

Beklenen Yellowstone patlamasının Ölüm Bölgesi, Amerika'nın 3'te 2'sini kaplıyor.

ATEŞ VE BUZ

Yellowstone süpervolkanı patladığında, neredeyse 100 milyon Amerikalı yok olacak. Milyonlarcası, patlamayla anında yanıp kül olacak. Birkaç milyon kişi ise tonlarca aşırı kızgın kül nedeniyle hemen ölecek. ''Ölüm bölgesi'' ismi verilen, Kuzeybatı Pasifik'ten, Texas'ın kuzeyine ve Batı Iowa'ya kadar doğuyu içeren bölgeyi, 6 metre derinliğindeki küller örtecek. Bir çok insan, yayılan salgın hastalıklar ve kıtlığa direnemeyecek. Nereden bakılırsa bakılsın, bir zamanların Amerika Birleşik Devletleri kaybolacak ve gri küller, kömür parçaları ve kızgın çamurlar altında gömülmüş olacak. Ayrıca Güneybatı Kanada'nın çoğu da etkilenecek.

2009'da bilim adamları tarafından yürütülen bir çalışma; yer altındaki sıcak noktanın 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmak için, bölgedeki depremlere ait geçmiş sismik dalga verilerini topladı.
Şu an, yerde yüzeysel bir iz olarak görünse de, asıl antik kaldera, üç eyalete kadar uzanıyor: Idaho, Montana ve Wyoming.

Tüm uzmanlar; eğer bir başka büyük patlama meydana gelirse, sarsıntı, lavlar, kızgın gazlar ve kül döküntüsü sonucu, Amerika'nın neredeyse yarısının yok olabileceğini düşünüyorlar. Ve dünya tarihi boyunca kaydedilen en büyük felaket olacağını tahmin ediyorlar. süpervolkanların kıyamet yıkımını, buzul çağı hızlı bir şekilde takip edebilir. Eğer asıl buz devri olursa, buz 100.000 yıl boyunca durabilir.

Yellowstone'daki son büyük patlama 70.000 yıl önce meydana geldi. Bazı uzmanlar, bir süpervolkan felaketinin çok gecikmiş olduğuyla ilgili uyarıyorlar. Endişeli bir bilim adamına, Yellowstone volkanının ne zaman patlayacağı sorulduğunda, içini çekerek:

''Her an olabilir. Bak, ben sadece bilim adamıyım. Ancak Allah, bu sorunun cevabını bilebilir...'' şeklinde cevapladı.

Güncelleme: 29/02/2012
Kaynak: ''Scientists Warn Supervolcano Will Destroy U.S.''
, beforeitsnews, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 10/02/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat