yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kuzey Afganistan'da Antik Yahudi Parşömenleri Bulundu

Kuzey Afganistan'da saklı Yahudi parşömenleri ortaya çıktı. Parşömenlerde, yerleşim bölgelerine ait bir işaret bulunmasının, ortaçağ Yahudilerinin keşfedilmemiş bir yönünü açığa çıkarabileceği konusu, bilginler arasında tartışmaya yol açtı.

11.yy'dan kalma 150 doküman, Afganistan'ın Samangan şehrinde bulundu. Büyük ihtimalle kaçırılmış olmalılar ancak üzücü olsa da, bu durum fakirleştirilmiş ve savaş mağlubu ülkelerin kalıntıları için genel bir sondur.

Bazı şiirleri, ticari kayıtları ve servet değerini düzenleyen hukuki antlaşmaları inceleyen İsrailli emekli profesör Shaul Shaked; eski Afgan Yahudilerinin varoluşunun bilinmesine karşın, kültürlerinin hala bir gizem konusu olduğunu söyledi.

Kudüs'teki İbrani Üniversitesinde ''Dinlerin Karşılaştırılması ve Farsça İncelemeler'' bölümünde görev alan Profesör, İsrail'den telefonla, Reuters habere;

"İşte burada, ilk defa kanıtlarımız var ve bu Yahudi topluluğuna ait yazmalar üzerinde çalışabiliriz. Bu çok heyecan verici'' şeklinde konuştu.

Bulgular, şu anda Londra'daki gizli bir antika satıcısında tutuluyor. Profesör Shaked; yazmaların gizli bir operasyonla bulunarak, Afganistan'ın dışına kaçırılmış olduğuna inanıyor. Oxford Üniversitesinin İbrani ve Yahudi Araştırmaları merkezinden İngiliz Akademi üyesi Michael Law:

"Yazmalar muhtemelen, Orta Asya'ya ilerleyen İpek Yolu üzerindeki Yahudi tüccarlara aitti. Yazmalar, yol boyunca seyahat eden tüccarlar tarafından bırakılmış olabilir. Fakat, başka bir yakın bölgeden gelmiş de olabilirler. Ve henüz anlayamadığımız bir nedenden dolayı da oraya saklamış olabilirler'' diyor.

"BAŞKA YERE 10 KATINA SATILDI"

Kabil'deki Kültür Bakanlığı yetkilileri, bulgulara karşı karışık tepkiler veriyor. Afganistan'daki bilim adamları; parşömenlerde kullanılan İran Yahudilerinin dilinin, diğer Afgan Yahudilerine ait el yazmalarına benzer olduğunu savunuyor.

Ulusal Arşiv yöneticisi Sakhi Muneer, yazmaları görmüş olması gerektiğini söyleyerek, bulguların Afgan kaynaklı olması fikrini açıkça yalanladı. Fakat Kültür Bakanlığından bir danışman ise, '' Onaylanamaz fakat tamamen olası bir durum'' şeklinde konuştu. Danışman Jalal Norani, ''bir çok eski doküman ve heykeller bize getirilmiyor ve 10 katı fiyatına başka yerlere satılıyor. Bulgulara rastlayan kazı işçileri ve sıradan insanlar, eserleri İran, Pakistan ve Avrupa'da açık arttırmayla elden çıkaran aracılara satıyorlar. Ne yazık ki, bunu durduramayız'' diyor.

Kültür Bakanı, kurtarılan bir antika parçaya, ortalama 1500 dolar ödediklerini söyledi. İbrani Üniversitesinden Prof. Shaked, Yahudi belgelerinin bir kaç milyon dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

30 yıllık savaş ve karışıklık, Afganistan'ın eski yapıtlarının toplanmasını ve korunmasını ciddi bir şekilde etkiledi. Ve Kültür Bakanı, sık görülen rüşvetçilik ve fakirlik nedeniyle, bir çok yeni keşiflerin Bakanlık'a ulaşamadığını söyledi. Interpol ve Amerika yetkilileri, kaçırılan Afgan eserlerini takip ettiler ve ayaklanma olaylarına para kaynağı sağlanmasıyla bağlantılı olduğunu fark ettiler.

Bugün Kabil'deki Ulusal Arşivler; hırsızlığı engellemek için, bazılarının 5. yüzyıla dayandığı büyük belgeler koleksiyonunu, kilit altında korumaya devam ediyor. Ayrıca, geyik derisi veya parşömen üzerine yazılmış eski Kur'an'ların ve altın çerçeveli şiirlerin kopyaları, eskiden 19. yüzyıl Afgan Kralı Habibullah Han'ın ofisi olan arşivin süslü tavanları altında halka sergileniyor. Yahudi yazmaları bulgusuyla ilgili Prof. Shaked:

''Eminim ki, Afganistan'da her ülke gibi eski yapıtlarını korumak istiyor. Fakat diğer yandan; bu tür merak ve önem teşkil etmesi nedeniyle, bir bilim adamı olarak belgeleri incelemekten uzak duracağımı söyleyemem'' diye konuştu.

Güncelleme: 22/02/2012
Kaynak: Amie Ferris-Rottman, "Ancient Jewish Scrolls Found in North Afghanistan", Biblical Times News, çev. Ayşe Alp, www.yaklasansaat.com, 23/01/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat