yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Arz'daki Çöküntüler Daha Büyük Çöküntülerin Habercisidir

Filipinler, Cambuang köyünde meydana gelen obruk.

FİLİPİNLER'İN MADENCİ ŞEHRİ AGUSAN'DA OLUŞAN OBRUKLAR

Resmi kanallardan yapılan açıklamaya göre, bu büyük madenci şehrinde büyük çapta oluşmuş çatlaklar ve obruklar bulundu. Otoyola yakın bir yerde bulunan Bayugan köyündeki bütün hanelerin mütemadiyen tahliye edilmesi için harekete geçildi.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından bölgeyi iki kez teftiş etmiş olan uzmanlar, bölgenin acilen boşaltılmasını şiddetle tavsiye ettiler. Bu ekibin önceki raporuna göre bu çatlaklar, ilk olarak komşu şehir olan Pantukan'ın Compostela vadisinde başladı. Geçen yıl çok sayıda insan, özellikle küçük çaptaki madenciler, Pantukan'daki toprak kaymalarında hayatlarını kaybettiler.

Araştırma ekibinin söylediğine göre, yerdeki çatlakların genişliği 3-5 metre arasında, uzunluğu ise 350 metre ile 1 km arasında değişiyor.

Ayrıca, Surigao Del Sur'daki Tago gibi bir kıyı kentinin dağ yamaçlarında da bu şekilde çatlaklar bulunmuştu.

DEPREMİN ARTIRDIĞI ENDİŞELER, MEYDANA GELEN OBRUKLA İYİCE KATLANDI

Şangay'ın iş merkezi Lujiazui bölgesi batıyor. 2003 yılına kadar bölgenin yılda 1,5 cm kadar yere battığı hesaplanırken, artık bu batış sürecinin hızlandığı uyarısı yapılıyor. Geçtiğimiz yüzyılda bölgenin 2 metreden fazla battığı tespit edildi.

6,9 büyüklüğündeki depremin üzerinden çok zaman geçmeden meydana gelen bir patlamanın ardından arazilerde meydana gelen obruk, kent sakinlerinin endişelerini artırdı.

Obruk ilk kez Cambuang köyünde çiftlik bekçisi tarafında keşfedildi. Bölgedeki 3 hektarlık arazinin koruculuğunu yapan 36 yaşındaki bekçinin söylediğine göre bu obruk en başta bir kızartma tavası kadardı. Başlangıçta çok da dikkat etmediğini söyleyen bekçi, kahvaltı arasından sonra tekrar görevine döndüğünde, toprağın hareket halinde olduğunu ve çatlakların oyuğun etrafında şekillendiğinin farkına vardı.

Bir saat sonra, köyün sessizliğini yerle bir eden bir patlama meydana geldi. Bekçi ise bölgeyi tekrar kontrol etti  ve 10 metre çapında bir obrukla karşılaştı. Obruk öğleye kadar 12 metre çapına ulaştı. Ertesi gün, 20 metre çapını çoktan geçmiş olan obruğun gittikçe genişlediği gözlendi.

Bekçiye göre, alarm haline geçen köy ahalisi çukurun derinliği hakkında spekülasyonlar üretmeye başladı. Köy muhtarının söylediğine göre bazı insanlar çukurun içine Hindistan cevizi atıp, oradan gelen sesi dinleyerek çukurun derinliğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Fakat çukurdan hiçbir ses gelmiyor.

Bütün hayatı boyunca ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını dile getiren muhtar, çukurun yuttuğu 14 metrelik direkten derinliğinin tahmin edilebileceğini söyledi.

Derleyen: Furkan Demirpehlivan
yaklasansaat.com

 

Güncelleme: 25/02/2012
Kaynaklar:

1) Carmel Matus, Jhunnex Napallacan, Inquirer Visayas "Sinkhole Stirs Village Still Nervous on Quake", newinfo.inquirer.net, 18/02/2012.
2) Ben Serrano, "Land Cracks, Sinkholes Reported in Agusan Mining Town", philstar.com, 19/02/2012.

2007 yılında başkent Guatemala'da oluşan devasa obruk, evleri ve araçları yutmuş 3 kişi ölmüştü. 2010 yılında ise benzer bir olayda 3 katlı bir bina obrukta yok olmuştu.
Çin'in Anhui bölgesinde bir yolun aniden çökmesi sonucu ortaya çıkan bu deliğe bir taksi ve üç de motosiklet düşmüştü.
26 Ocak 2011'de Konya'nın Karapınar ilçesinde 20 metre derinliğinde 20 metre genişliğinde yeni bir obruk daha oluştu.
Dağıstan'da Gurbuki Karabudahkent köyü yakınlarında 19 Ocak 2012'de obruk meydana geldi. Bilim adamları bu dev obruğa neyin neden olduğunu bulmaya çalışıyor.

2001'de Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'nda oluşan bu delik de bir evi yutmuştu.
Arizona'da çökme nedeniyle oluşan obruklar.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat