yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Arktik Okyanusunda Zengin Tatlı Su Kaynakları Keşfedildi

Ortalama deniz yüzeyi.

ESA uydularından gelen bilgiler, son 15 yıldır Arktik okyanusunda geniş tatlı su kaynaklarının oluştuğunu gösteriyor. Rüzgar yönlerinin değişmesinin, Kuzey Atlantik bölgesine aşırı miktarda su biriktirmesine ve dolayısıyla Avrupa'yı soğutmasına neden olduğu düşünülüyor.

Gözlemler oldukça dikkat çekici: 2002 yılından beri çalışılan bölgede deniz yüzeyinde yaklaşık 15 cm kadar yükselme oldu ve tatlı su hacmi Arktik okyanusunun tüm tatlı su kaynaklarının %10'unu oluşturan 8000 km3 kadar arttı.

Londra Üniversitesi Akademisindeki CPOM(Kutup İnceleme ve Modelleme) Merkezi ve İngiltere'nin Ulusal Okyanus Coğrafyası Merkezinden araştırmacılar, 1995 ila 2010 yılları arasında Arktik okyanusunun batı kesiminde meydana gelen deniz yüzeyi yüksekliklerini ölçmek için ESA'nın ERS-2 ve Envisat adlı uydularını kullandı. Elde edilen sonuçlar, Nature Geoscience adlı online bilimsel dergide yayınlandı.

Bilim adamları, bölgede meydana gelen deniz yüzeyi yükselmesinin, Beaufort girdabı olarak bilinen, geniş okyanus sirkülasyonu boyunca gittikçe hızlanan, şiddetli Arktik rüzgarlarından kaynaklandığını düşünüyor. Rüzgar yönlerindeki bir değişim tatlı suları Arktik okyanusunun kalan kısmına doğru sürükleyebilir ve hatta Batı Atlantik'e bile ulaştırabilir. Bu durum, Gulf Stream sıcak su akıntısından kaynaklanan ana okyanus akıntılarından birisini yavaşlatabilir. Neticede Avrupa soğumaya başlar.

Bu okyanus akıntıları, benzer enlemlerde bulunan diğer alanlara göre kıtaların nispeten daha yumuşak bir havaya sahip olmalarını sağlar. CPOM Araştırma Merkezi üyelerinden olan ve çalışmanın lideri Katharine Giles şunları söyledi:

Envisat uydusunda Arktik'in bir resmi.

"Yıldan yıla baz aldığımız verileri incelediğimizde, deniz yüzeyindeki yükselme değişiminin, rüzgarın neden olduğu değişiklikleri sürekli takip etmediğini fark ettik ve nedenin ne olabileceğini araştırdık. Nedenlerden birisi, atmosfer ile okyanus arasında bariyer görevi gören deniz buzu formları olabilir. Deniz buzu kalıpları değişmeye başlayınca, rüzgarın okyanus üzerindeki etkisi de değişebilir. Eğer bu görüş doğruysa, deniz buzu kalıplarının atmosfer ile okyanus arasında nasıl bir bağlantı kurduğunu detaylıca incelememiz gerekiyor."

Deniz buzu seviyeleri, farklı uydu tiplerinden elde edilen bilgilerle ölçülebilir. Bu çalışmada da kullanılan Envisat ve ERS-2 gibi uydulardaki radarlı yükseklik ölçerler, Arktik bölgesi gibi ulaşımı zor alanlar için oldukça kullanışlıdır. Şimdiye kadar üretilmiş en büyük Dünya gözlem uydusu olan Envisat, Mart ayında yörüngesindeki 10 yılını tamamlayacak. 2011 yılının Temmuz'unda emekli olan ERS-2 ve önceki uydu ERS-1'den okyanuslar, karalar, buzlar ve atmosferle ilgili 20 yıl boyunca elde edilen bilgiler, bilim adamları tarafından kullanılmaya devam ediliyor. CPOM yöneticisi ve çalışmanın ortak yazarlarından Seymour Laxon şunları belirtiyor:

"ERS-2 ve Envisat'tan gelen uzun dönemli veriler ışığında Beaufort girdabının sonuçlarını değerlendirebileceğiz."

ESA, Avrupa'nın GMES(Çevre ve Güvenlik için Küresel İzleme) programı için Arktik okyanusunu gözlemlemeye devam edecek. Bu yıldan sonra ESA'nın CryoSat-2 uydusundan alınan bilgilere göre deniz buzu kalınlığındaki dönemsel değişiklikler bildirilecek.

Güncelleme: 20/02/2012
Kaynak: "Satellites Detect Abundance of Fresh Water in the Arctic"
, esa.int, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 23/01/2012.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat