yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 2012'de Beklenen Volkan Patlamaları Korkutucu

Görünen o ki İzlanda'daki volkanın sebep olduğu kül ve toz bulutu Atlantik boyunca yayılmaya devam edecek. Bilim adamlarının söylediğine göre, İzlanda'daki bir başka volkan olan Katla, yakın bir gelecekte patlayacak. Buna ek olarak, volkanlarla ilgili araştırma yapan bilim adamları Kanarya adalarının yakınlarında, su altı patlamaları olabileceğine dikkat çekiyor.

Katla'nın patlaması daha büyük etkiye sahip olacak. Yani daha önceki Eyjafjallajokull ve Grimsvotn yanardağlarının patlamalarında ortaya çıkan sonuçlardan daha muazzamı bizleri bekliyor.

Katla Yanardağı, İzlanda'nın güneyinde bulunmaktadır. Devasa bir volkan olan bu dağ, 1512 metre yüksekliğe ve 10 kilometre kaldera genişliğine sahip. Myrdalsjokull(Katla) Dağı'nın eğiminde buzul bulunuyor. Eğer bu volkan patlarsa, buzul eriyecek ve bu durum İzlanda'nın bütün güney bölgesinde eşi görülmemiş bir sel felaketine yol açacak.

Volkan, işaretlerini vermeye başladı. Araştırmacılar, dağın aktivitesini 9 Temmuzda kaydetti. Bu kayda değer bir sarsıntı değildi ancak yine de bazı köprülerin yok olmasına ve sellere yol açtı. Mamafih, ülkenin bazı bölgeleri kendilerini dışarıdan izole edilmiş halde buldular. Sadece Kasım 2011'de, bilim adamları bu dağda 500 civarında sarsıntı tespit etti. Bütün sarsıntılar zayıftı, ama bu şu anlama geliyor ki, dağın altındaki magma hareket etmeye başlıyor.

Katla'nın 1918'deki patlaması.

Katla çok hastalıklı bir üne sahip. Bu dağla ilgili patlamaların tarihi 8. yy'a kadar uzanıyor. O zamanlar volkan senede 40-80 defa patlama gerçekleştiriyordu. Ardından, 1918'de uyanışa geçen dağ, 1934 ve 1955 yıllarında tekrar patladı. 1918'de gerçekleşmiş olan bu patlama 20. yy'ın en güçlü volkan patlamasıydı.

Ancak, bu dağın en etkili patlaması 1755'de gerçekleşti. Dağın üzerindeki buz tabakasının erimesi, saniyede 200.000- 400.000 m3 su açığa çıkardı. Açıklamak gerekirse, Dünya'nın en büyük nehri olan Amazon'da saniyede 220.000 m3 su akış vardır. Görgü şahitlerinin anlattığına göre olay şöyle gerçekleşti: Muhteşem bir nehir, Katla'nın yamacından aşağı doğru hızla geliyordu, ardından devasa buzdağları okyanusa karışıyordu.

Katla'nın 1783'deki patlaması daha sarsıcıydı. Volkan 8 aydır çılgına dönmüştü. Efsanelerin dediğine göre, patlamalar bir yıl boyunca devam eden nükleer bir kışla sona erdi.

Katla, dağdaki diğer volkanlarla da bağlantılı. Volkan araştırmacılarının dediğine göre, Katla'nın 920, 1612 ve 1821-1823 patlamaları Eyjafjallajokull volkanından önce gerçekleşmişti. Bu volkan Katla'nın sadece 20 kilometre kadar yakınında. Bu da demek oluyor ki ismi bile telaffuz edilemeyen bu dağ, Katla'nın patlayacağının müjdesini veriyor. Ne yazık ki, Katla daha geç patlayacağına dair bir işaret göstermiyor.

Aynı zamanda, Kanarya adalarının civarında, El Hierro'da su altında bulunan volkan, Eylül 2011'den beri çevre sakinlerini rahatsız ediyor. Volkan, patlamanın üçüncü evresine girdi. Bilim adamları su altında müthiş bir girdap kaydettiler. Girdabın çapı 50 metreydi ve okyanusun altı, üstünden daha sıcaktı. Adanın güney bölümünde yaşayan birçok insan, sülfürün dayanılmaz kokusundan dolayı evlerini terk etmek zorundalar. Karbondioksit içeriği üç kat artmış durumda, yani görünen o ki volkan sakinleşmeyecek. Patlamaların merkezi gittikçe yer kabuğuna yaklaşıyor, yani yakın zamanda El Hierro Adası'nın yakınında yeni bir ada belirecek. Ancak acaba volkan patlamaları, yüzeyde açığa çıkana kadar devam edecek mi?

Kaydetmeye değer olan şu ki; Katla ile El Hierro'daki volkanın jeolojik olarak bir bağlantısı var. İkisi de bütün İzlanda Adası'nın olduğu gibi, Orta Atlantik Sırtı'na bağlı. Belki de yakın zamanda bütün Atlantik de, Pasifik'teki ateş çemberinden sonra uyanışa geçecek.

Güncelleme: 01/01/2012
Kaynak:
Anton Yevseev, "Volcanoes: Disturbing Forecast for 2012", pravda.ru, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 09/12/2011.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat