yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Tufan Öncesi Dünya'ya Çarpan Kuyruklu Yıldız Kanıtı

Meksika'nın merkezindeki Cuitzeo Gölü: 12.900 yıl önce Dünyaya bir kuyruklu yıldızın çarptığına kanıt olan erimiş kaya formları ve nanoelmaslar içeriyor.

Yeni bulunan kanıtlar, gezegenimize 13.000 yıl önce devasa bir uzay kayasının çarptığını ve daha sonra da bu kütlenin dünya atmosferinde parçalandığını gösteriyor.

Çarpışmanın, buzulları eritebilecek, birçok memeli türünün ve insanlığın kökünü kazıyabilecek şiddette olduğu düşünülüyor. Hatta araştırmacılar bu durumun, olağanüstü soğumaların yaşandığı "Younger Dryas"(*) adı verilen olayı tetiklediğine inanıyor. Dünya'ya bir asteroit ya da kuyruklu yıldızın vurmasıyla başladığı düşünülen Younger Dryas olayı, gezegenin geçmişinde bir patlamanın somut delilleri bulunamadığı için tartışmalıdır. Ancak araştırmacılar, uzay kayalarının zemine ulaşmadan gezegenin atmosferinin ısısıyla parçalanmalarının ortak bir özellikleri olduğunu belirtiyor.

Bilim adamları şüphelerini ilk defa 2007 yılında rapor ettiler. Günümüzde ise Meksika'nın merkezindeki Cuitzeo gölü civarında çalışmalarını sürdürüyorlar. Bir çarpışmanın olduğuna dair elde edilen kanıtlar arasında, küçük küre şeklinde erimiş kayalar ve sadece aşırı yüksek sıcaklıklarla oluşan mikroskobik elmaslar bulunuyor. Meksika'nın Hidalgo eyaletindeki Michoacana de San Nicolas Üniversitesinden çalışmanın başkanı Isabel Israde-Alcantara ve çalışma arkadaşları bulgularını Ulusal Bilim Akademisi raporunda yayınladılar.

SAKLI KANITLAR

Elektron mikroskopuyla taranan görüntüde çarpışmadan sonra oluşan küreciklerden biri görünüyor.

Araştırma grubu üyelerinden Kuzey Arizona Üniversitesinde uzay bilimcisi olan Ted Bunch şunları söyledi:

"Eğer bir krater bulamamışsanız emeklerinizin boşa gittiğini düşünürsünüz. Burada sahip olduğumuz, havada patlayan bir bombaya benziyor. Gömülü olmasa bile, havadaki patlamaların izi zamanla kayboluyor."

Araştırmacılar Meksika'daki bölgeye ilaveten, Kanada'da, Amerika'da, Rusya'da, Suriye'de ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde de patlamaya dair işaretler buldu. Tüm bu kanıtlar, tam olarak 12.900 yıl öncesine ait kayanın ince bir tabakası içerinde bulundu. Bunch, "spaca.com"a durumu şöyle bildirdi:

"Elinizde geniş bir alana yayılmış ve aynı yaşı veren böyle 1-2 inç tabakalı kayalar, yüksek sıcaklıklar altında oluşan maddeler ve nanoelmaslar(**) varsa, bu kanıtlar bir felaketin yaşandığını gayet net bir şekilde ortaya koyar."

Bu çarpışma, Dünya zeminine hiç vurmadan sadece havada patlayarak gerçekleşmemiştir. Bilim adamları, 1908 yılında Sibirya'da patlayan, Tunguska olayı olarak bilinen 2000 km2lik orman arazisini yerle bir edenin, bir uzay kayası olduğunu düşünüyor.

SICAKLIĞIN OLUŞTURDUĞU PARLAMA

Eğer hızı yaklaşık olarak 30 sn/mil(saatte yaklaşık 190 km) olan bir kuyruklu yıldız Dünya atmosferinde patladıysa, yaklaşık olarak 1600 ila 2200 °C olan aşırı bir sıcaklığa erişerek bir parlama -aydınlanma oluşturur.

Buzulların erimesine ilaveten, bu aşırı sıcaklıkların birçok canlı türü için felaket olduğu ispatlanmıştır.
Çarpışmanın gerçekleştiği düşünülen 12.900 yıl öncesinde Dünya'da bir buz devri başladı. Mamut ve kılıç dişli kaplan gibi birçok iri hayvanın bu çağlarda yaşayamadığı bilinmektedir. Ayrıca bu dönemlerde Kuzey Amerika'da yaşayan Clovis halkının da popülasyon sayısının azaldığına dair birçok kanıt vardır.
Bilim adamları, bu kuyruklu yıldız patlamasının iklim değişimine neden olduğunu iddia etmese de Bunch, bu olayın Dünya ikliminde önemli değişikliklere neden olduğunun göz ardı edilemeyeceğini belirtiyor:

"İklim değişimini kesin bir şekilde kuyruklu yıldız patlamasına bağlayamayız. Ancak ikisi de aynı zamanda gerçekleşen olaylar ve bu sırada birçok canlı türü yeryüzünden siliniyor."

Araştırmacılar hala, Younger Dryas döneminde Dünya'ya bir uzay kayasının vurup vurmadığından şüpheleniyorlar. Bunch, durumu şöyle sonuçlandırıyor:

"Orada olsalar da buna inanmayacak birçok teorik ve istatiksel insan var. Bizim yaptığımız, insanların verileri incelemelerini sağlamak ve kendi kararlarını vermeleri için bir perspektif açmaktır."

Güncelleme: 02/04/2012
Kaynak:
Clara Moskowitz, "New Evidence that Asteroid Hit Earth 13.000 Years Ago", msnbc.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 06/03/2012.

(*) Younger Dryas Dönemi: "Büyük Donma" olarak da bilinen bu olay, sert soğukların ve kuraklığın yaşandığı bir dönemdir. Nuh Tufan'ından önce Kuzey Amerika'daki buzulların eriyerek soğuk suların Arktik Okyanusuna dökülmesine neden olduğu düşünülüyor. Ani soğumanın yaşandığı bu dönemde birçok canlı türü yok oldu.

(**) Nanoelmas: Dünya'ya kuyruklu yıldız veya meteorlarla geldiği düşünülen veya yüksek basınçtaki çarpışma sonucu etrafa yayılan mikron(milimetrenin binde biri) ölçeklerle ölçülebilen elmas maddesi.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat