yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kuzey Amerika'yı Yıllarca Sürecek Mega Kuraklık Vurabilir

Kuzey Amerika'yı 1930'lı yıllarda kuraklık vurduğunda, kocaman bir toz çanağı oluşturup Saskatchwan'dan, Oklohoma'ya kadar uzanan bölgede tarımı felce uğratmıştı. Böylece bu dönem "Dirty Thirties"(Kirli 30'lar) olarak tarihe geçmişti.
Regina Üniversitesinden paleoklimatolojist(geçmiş dönemlerin iklimini inceleyen bilim insanı) Jeannine-Marie St. Jacques, on yıllarca süreceği tahmin edilen kuraklığın, yaşanılan en şiddetli kuraklığın da ötesinde olabileceğini söylüyor.

St. Jacques ve arkadaşları, ağaç halkası verileri üzerinde çalışıyorlar. Amerikan Bilimi Geliştirme Derneğinin(American Association for the Advancement of Science) Vancouver'daki konferansında St. Jacques, kuraklık gerçeğini açıkladı. St. Jacques, "Regina Leader-Post" gazetesine Vancouver'dan şöyle bir açıklamada bulundu:

"Bu iklim kayıtlarından, mega kuraklıkları okuyoruz. Bunlar 10 yıl sürmeyecek; 20 yıl, 30 yıl belki de 60 yıl sürecek ve yarım kıtalık bir alana yayılacak. Bu durum, 'Dirty Thirties' döneminde yaşadıklarımıza benzer bir olaydır. Fakat Dirty Thirties'in 30 yıl boyunca devam ettiğini hayal edin. Bu durum, bu veri havuzu üzerinde çalışan kişiler olarak bizi korkutuyor."

Ağaçlar yağmura karşı çok hassas olduklarından; ağaç halkaları, St. Jacques gibi araştırmacılar için bulunmaz tarihsel kayıtlardır. St. Jacques durumu şöyle ifade ediyor:

"Eğer verimli, yağışlı bir yılsa, ağaçlar kalın büyüme şeritlerine sahip oluyor; fakat verimsiz-kötü bir yıl olursa, şeritler ince kalıyor. Alınan örneklere bakacak olursak, Kuzey Amerika'nın bazı bölgelerine ait 2000 yıl öncesine dayanan bir kayda sahip olabiliriz."

St. Jacques, asıl endişenin, mega kuraklığın kıtayı bir kere daha vurma ihtimalidir diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Avrupalılar Kuzey Amerika'ya yerleştiğinde, biz ağaç halkaları kayıtlarından biliyoruz ki; o dönem çok yağışlı bir dönemdi ve bu yüzden insanların normal algısı büyük olasılıkla doğru değildi. Kuşkusuz çok korkuyoruz; çünkü tüm bunların tekrar olmaması için bir neden yok."

Kuraklıklar tarafından çoğunluğu yok edilen iki insan medeniyeti; Kolorado, New Mexico, Arizona ve Utah'ın birleştiği alan olan The Four Corner Region ve Mississipi vadisinin merkezindeki Cahokia'dadır.

Burası, 1075 yılındaki 20.000'den fazla nüfusuyla, kuşkusuz bölgenin en büyük ve ilk yerleşimlerinden biridir. St. Jacques; Cahokia'nın büyüyüp gelişerek Midwest ve Mississipi vadisi boyunca önemli kültürel etkilere sahip olduğunu; fakat bu mega kuraklıklardan birinin onları yakaladığını söyledi.

"Tarım çöktü. Buna benzer bir şey başınıza geldiğinde artık ilerleyemezsiniz."

Olası bir mega kuraklığın ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmek iyi olabilirdi fakat St. Jacques bunun mümkün olmadığını söylüyor. St. Jacques sözlerini şöyle noktalıyor:

"Muhakkak ki bu konu çok canlı bir araştırma alanı. Herkes kuraklıkların meydana gelme sebeplerini çok merak ediyor. Bu kuraklıkların izini son 2000 yıl boyunca Kuzey Amerika'da görüyoruz ve neden değişeceğini anlayamıyoruz. Tüm bildiğimiz, küresel ısınma sebebiyle bu kuraklıkların daha da şiddetleneceğidir. Ve hepsi bu – biz bilmiyoruz. Bunların üstesinden gelemez ve bireysel olarak bunlara karşı hazırlanamazsınız. Siz insanları ya dışarıya çıkaracaksınız yahut ta yardım edeceksiniz. Bunu yapmak için de fonksiyonel, politik bir sisteme ihtiyacınız var. Önemli olan, insanları yaşadıkları en kötü, 10 yıl sürebilecek bir kuraklığa karşı hazırlamak. Aslında bu doğru değil. Bu kuraklık pekâlâ 10 yıllarca sürebilir. İşte bu nedenle fonksiyonel, politik ve sosyal sistemlerin ve herkesi önemseyen bir yapının önemi büyüktür."  

Güncelleme: 04/04/2012
Kaynak:
Emma Graney, "North America could be Hit with Decades-Long 'Megadrought': Scientist", vancouversun, çev. Meryem Bayrakçı, yaklasansaat.com, 24/02/2012.                            


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat