yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim Adamları: "Tornadoyu Tetikleyen Faktörler Arttı"

Bir gözlem firması olan "Accuweather.com"un raporuna göre, Mart ayında bir günde en az 80 tornado, Amerika'yı, Meksika Körfezinden Midwest'e kadar yıktı. Bu sayı, bütün mart ayı boyunca sıkça gözlenen tornado sayısından çok daha fazla.

Bazı iklim bilimcilere göre, Dünya ısınmaya devam ettikçe, tornadoların normalden daha erken bir zamanda ortaya çıkması ve genellikle bahar aylarında zirve yapması olağan bir duruma dönüşecek. Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezinden iklim bilimci Kevin Trenberth:

"Baharın bir iki hafta önceden başlaması gibi, tornado sezonu da beklendiği gibi Nisan ayında değil, Şubat ayında başlayacak" dedi.

NASA'nın bir bölümü olan, Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsünden atmosfer fizikçisi Anthony Del Genio: "Bazılarımız, bu konuyla daha fazla ilgilenmemiz gerektiğini düşünüyor" dedi.

Araştırmacılara göre bilimsel olarak problem şu ki; bir hortumun meydana gelmesi için, hortumu zıt şekilde etkileyen iki koşul gerekli. Daha sıcak bir iklim muhtemelen hortumların şiddetini artıracak fakat yüksek rakımlardaki rüzgârın artış hızını kesecek. Del Genio bu durumu şöyle açıklıyor:

"Gelecekteki hortumların etkisi çok daha büyük olacak, fakat tarihsel olarak eskiye göre, daha az isabet edecek. Daha sıcak bir atmosfere doğru ilerlerken, kasırgalar -bir bölgeden diğerine enerji transfer ediyor- her nasılsa bu şekilde çok daha etkili oluyorlar. Sonuç olarak, her ortaya çıkan gök gürültülü fırtına, çok daha fazla enerji transfer ediyor, bundan dolayı bu tür transferler çok az olmak zorunda. Eğer küresel iklim gittikçe ısınırsa, bu yüzyılın ikinci yarısında özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin ortası ve doğusunda, elverişli koşullar altında ayda birkaç gün şiddetli fırtınalar olmasını bekliyoruz."

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli en sonki değerlendirmesinde; Dünya'nın aslında 1970'den beri çok daha sert kasırgalara şahit olduğunu rapor etti.

TORNADOLARIN ETKİSİ ARTIYOR

2009 ve 2011 yıllarında yayınlanan araştırmalar, Purdue Üniversitesinden Robert Trapp ve meslektaşlarının 2007 yılında yapmış olduğu araştırmayı teyit eden benzer sonuçlara sahip. Trapp: "Dünya ısınmaya devam ettikçe, tornadolara neden olan koşulların oluşacağı gün sayısı artacak" dedi.

Ayrıca, araştırmacılar normalde tornadolarla herhangi bir ilişkisi olmayan Meksika Körfezi ve Atlantik kıyılarında tornado oluşumuna neden olan hava şartlarının sıkça gözleneceğini keşfetti. Örneğin, araştırmacılar Atlanta ve New York'ta, tornado oluşumuna neden olan hava şartlarına sahip gün sayısının iki katına çıkacağını öngörüyor. Çok daha güçlü (gök gürültülü) fırtınaların, daha fazla tornadoya neden olması bekleniyor, fakat rüzgar değişimi hafifletici bir faktör olabilir. Çünkü iklim değişimi düzenli değil. 2011'deki araştırmasında Del Genio; "Alt troposferdeki yüksek ve düşük enlemler arasındaki sıcaklık farkı, gezegen ısındıkça azalır ve daha az rüzgar değişimine neden olur." dedi.

Diğer bilim adamları ise geçen yılki tornadolarda oluşan ani artışın kaygı verici olduğundan emin değil. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimine(NOAA) göre 1974 Nisan ayında meydana gelen 267 tornadoya kıyasla, 2011 Nisan ayı 753 tornadoyla, tornadoların en aktif olduğu ay olarak kayıtlara geçti.

İklim bilimci Kevin Trenberth:
"Rüzgar değişimi, bir tornado oluşturmak için çok güçlü olduğundan, tornadoların daha da artacağı konusunda şüphem yok" dedi. Trapp ve ekibinin 2007 yılındaki araştırmalarının sonucuna göre "Amerika'nın çoğunda fırtınaların gücündeki artış, rüzgar değişimini fazlasıyla karşılar."

Sonuç olarak, "Yeryüzü hala tornado oluşturan türdeki şiddetli konveksiyonlara(ısı aktarımı) elverişli durumda". Amerika'da yılda ortalama olarak 800 tornado meydana geldi. NOAA'ya göre bu tornadoların %70'i, 110 mil/saatten daha düşük bir hızla esen zayıf tornadolardı. %29'un altındakiler ise hızı 110 ve 205 mil/saat arasında değişen güçlü tornadolardı. NOAA'nın şiddetli olarak tanımladığı tornadolar ise bütün tornadoların yalnızca %2'sini oluşturmakla beraber, hızları 205 mil/saati geçiyor. İşte bu %2'lik kısım, bütün hortum ölümlerinin %70'ine neden oluyor.

Güncelleme: 10/04/2012
Kaynak:
Sharon Begley, "Scientists See Rise in Tornado-Creating Conditions", Reuters, çev. Erkam Bayrakçı, yaklasansaat.com, 05/03/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat