yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 California Shasta Eyaleti'nde Yeraltı Suları Kayboluyor!

Lassen Volkanik Milli Parkı'nda bulunan Kaynayan Pınarlar(Boiling Springs) Gölü.

ABD/California, Shasta eyaletinin doğusundaki su kuyuları kuruyor ve obruklar oluşuyor.

Pete Amos, Cassel'da yaşadığı 24 yıl boyunca, su pompasının 40 fit derinlikte bulunduğunu söyledi. Fakat bir kaç ay önce Amos'un suyu bitti. Su pompası şirketi; Amos'un kuyusunun bulunduğu yerdeki su seviyesini ölçtüğünde, su seviyesinin 54 fit derinliğe düştüğünü öğrendi. Amos:

"Daha önce su ile ilgili bir problemle karşılaşmadık. Yeraltı su düzeyinin azalabileceğini hiç düşünmemiştik" dedi.

Stephen Wolf; Shasta eyaletinin doğusundaki su kuyularını kurutan ve belki de obruklar oluşmasına, kaldırımların çökmesine neden olan garip bir olayın meydana geldiğini düşünüyor.

ABD Jeoloji dergisinden emekli deniz jeoloğu olan Wolf, Shasta eyaletinin doğusunda meydana gelen olayı daha öncede gördüğünü söyledi. 1989'daki Loma Prieta depreminden sonra, deprem bölgesindeki kuyulardaki su seviyesi belirgin bir şekilde azalmıştı. Santa Cruz dağlarındaki 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından Stephen Wolf, Birleşik Devletler Jeoloji Kurumuna depremin yüzey ve yeraltı suları üzerindeki etkisi ile ilgili bir rapor yolladı. Wolf:

"Geçtiğimiz ekim ayında, Lassen Peak bölgesinde 131 deprem meydana geldi. Sarsıntıların çoğu 2 şiddetinden küçüktü. Fakat o zamandan beri, yeraltı su düzeyi belirgin şekilde düştü" dedi.

Fall River Mills'deki, Gallagher pompalarının sahibi Terry Briggs, Cassel'da meydana gelen olayın sıra dışı olduğunu düşünüyor. Ve geçtiğimiz 10-15 yıl içerisinde, su seviyesindeki en dramatik düşüşün bu olduğunu söyledi. Briggs:

"Su seviyesinde her zaman artış ve azalışlar oluyordu, ancak bu seferki azalış çok fazla" dedi. Ocak ayından beri Briggs; yeraltı su düzeyleri, su pompalarının seviyesinin altına düşen bölge sakinlerine yardım etti. Briggs, su seviyesinin neden düştüğünden emin değil. Sismik hareketlilik, su kuyularını etkiliyor olabilir. Veya yağış miktarı seviyeleri de su düzeyini etkileyebilir. Ve bütün kuzey eyaletler gibi, Cassel'da çok yağışsız bir kış geçirdi. Wolf,:

"Sismik hareketlilik, kayalık volkanik tabakayı çatlatarak, suyun Dünya'nın derinliklerine doğru çekilmesine neden oluyor" dedi. Ayrıca Wolf her ne zaman Lassen Peak bölgesini sallayan bir deprem olsa, banyosunun kirli, çamurlu suyla dolduğunu söyledi. Ve bu çamurun, yeraltındaki volkanik tabakadan koparak geldiğini düşünüyor.

Birleşik Devletler Jeoloji Kurumundan yetkililer, depremler ve Cassel'daki su seviyelerindeki düşüş arasında bir bağlantı kurmak konusunda kararsızlar. Birleşik Devletler Jeoloji Kurumundan araştırmacı su bilimci Steven Ingebritsen, Wolf'un, Loma Prieta depremi ile ilgili çalışmalarını bildiğini söyledi.
Fakat Ingebritsen; Cassel bölgesindeki su seviyelerindeki düşüşe, depremlerin neden olmasının, çok uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyor. Ingebritsen:

"3,0 şiddetindeki bir deprem, 6 millik bir alandaki su seviyelerini etkileyebilir. 4,0 şiddetindeki bir deprem, 18 millik mesafeye kadarki yeraltı sularını etkileyebilir. 5,0'lık bir deprem ise 62 mil yarıçaplı bir alanda su kuyularını etkileyebilir. Lassen Peak bölgesinde geçen sonbahar üst üste meydana gelen depremler çok küçük şiddetliydi. 45 mil uzaklıktaki Cassel bölgesini etkilemiş olamazlar" dedi.

Wolf, sismik hareketliliğin bölgedeki diğer toprak problemleriyle de ilişkili olabileceğini düşünüyor. 14 Martta, Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketinin Cassel bölgesindeki, Hat Creek hidroelektrik projesinde kullandığı su bekletme havuzunun yanında bir obruk oluştu. Şirket temsilcisi Paul Moreno, Hat 1 su biriktirme havuzunun yanında 3 fit genişliğinde ve 4 fit derinliğinde bir obruk oluştuğunu ve bu nedenle havuz boşalttıklarını söyledi. Şirketin, obruğa neyin neden olduğunu araştırmak için görevlendirdiği bilim adamı ise hiçbir sonuca ulaşamamış.

Moreno, ayrıca Baum gölü yakınlarında da obrukların oluştuğunu ve çok eski lav akıntılarının oluşturduğu yeraltı tünellerinin, bu obruklara neden olduğunu söyledi. Bu yeraltı tünellerine, lav kanalları adı veriliyor.

Moreno, göl kenarındaki banketlerin aşınmasıyla obrukların oluştuğunu ve yeraltı lav kanalının içine çöktüğünü söyledi. Baum gölüne zarar veren bu lav kanallarının büyüklüğü ise bilinmiyor. Wolf, Lassen Volkanik Ulusal Parkının otopark alanında meydana gelen çöküntünün, sismik hareketlilikle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Ingebritsen, Lassen Ulusal Parkında bazı sorunlarla karşılaşıldığını ve parkın güneybatı kısmındaki yolun sıcak ve yumuşak hale geldiğini söyledi. Fakat Ingebritsen, Lassen Peak'teki olayların sismik hareketlilik veya sıcaklıktan kaynaklanmadığını, asıl etkilerin patlamaya hazırlanan aktif bir volkan nedeniyle oluştuğunu düşünüyor.

Güncelleme: 30/05/2012
Kaynak: Damon Arthur, "Underground Water in Eastern Shasta County Mysteriously Disappears", redding.com, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 15/04/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat