yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'nın Çekirdeğinin Kalp Atışı Kitlesel Yok Oluşlara Sebep Olabilir!

Dünya periyodik olarak yükselen büyük levhalardan oluşuyor.

Son 500 milyon yıl boyunca, denizlerdeki biyolojik çeşitlilikteki garip ani yükseliş ve düşüş döngüleri, "Dünya'nın nabzı"na(çekirdeğin hareketine) bağlı olabilir. Bu etki, periyodik olarak kıtaların yükselmesine neden oluyor. Ve denizlerin, türlerin hayatta kalabileceğinden çok daha sığ seviyeye gelmesiyle sonuçlanıyor.

Kansas Üniversitesinden araştırmacılar bu yükselmelere ait kanıtın; kıtasal yer kabuğunda bulunan bir elementin miktarının artışına dayandığına inanıyorlar. Ayrıca kitlesel yıkım zamanlarına ait deniz fosillerinde, bu elementin bulunduğu ortaya çıktı. Stronsiyum-87 elementinin, aniden okyanuslarda ortaya çıkması; deniz yaşamında kargaşa oluşturan olağanüstü tektonik hareketler meydana geldiği anlamına geliyor. Kansas Üniversitesinden Fizik ve Astronomi profesörü Adrian Melott:

"Kıtasal yerkabuğundaki, volkanik kayaların yapısında bulunan bir element olan rubidyumun, radyoaktif bozunması sonucu Stronsiyum-87 üretiliyor. Bu nedenle, bu tarz bir sürü kaya sarsılarak aşındığı zaman, büyük miktarda Sr-87 okyanusa bırakılıyor. Bu tarz büyük bir erozyon olayının açıklaması da, büyük olasılıkla kıtaların yükselmesidir" şeklinde açıklıyor. 

Kıtasal yükselme, birkaç yolla erozyonu arttırıyor. İlk olarak, rubidyum içeren kıtasal yeraltı kayalarını iterek, aşındırıcı etkiye maruz kalmalarına neden oluyor. Ayrıca kıtasal yükselme, dağ ve yükselti oluşumuna neden oluyor ve buzullar ile donma-erime döngüsü kayaları aşındırıyor. Dik eğimler, akarsularda daha hızlı su akışına neden oluyor ve sicim gibi yağan yağmurlar, toprağı götürerek, alttaki ana kayanın açığa çıkmasına sebep oluyor. Kıtasal yükselme, derinlerde yerleşmiş olan volkanik kayaları kaldırırken, Sr-87'nin ortaya çıkmasına ve erozyona uğrayarak okyanusa karışmasına olanak veriyor.

Stronsiyum verilerine dayanarak; büyük kıtasal yükselmenin, bir çok deniz canlısının yaşadığı kıta sahanlığı boyunca, deniz derinliğinin azalmasına neden olacağı öngörülüyor. Melott ve arkadaşları; deniz fosilleri kayıtlarında bulunan periyodik azalışın nedeninin, sığ sulara bağlı gerçekleşen yaşam ortamı kayıplarının olabileceğini düşünüyorlar. Melott:

"Fark ettiğimiz şeyler, 'Dünya'nın nabzı' olayının(Çekirdeğin kalp atışının) kanıtı olabilir. Manto gazlarının yayılımının, lav lambaları gibi periyodik dalgalarla ilişkili olabileceğini öneren, bazı teorik çalışmalar var. Kıtaları yukarı aşağı iten, Dünya'nın derinliklerindeki bu yayılımın sonucunda, sanki çekiçle vurulmuş gibi ritmik darbeler oluşabilir" diyor.

Melott'un verileri incelendiğinde; bu tür darbelerin, Kuzey Amerika kıtasını etkilemiş olduğu görülüyor. Aynı olay diğer kıtaları da etkilemiş olabilir ancak araştırılması gerekiyor.

Güncelleme: 25/03/2012
Kaynak: Ted Thornhill, "Earth may have a 'Pulse' Every 60million Years that's been Causing Mysterious Mass Extinctions", dailymail.co.uk, çev. Ayşe Alp, www.yaklasansaat.com, 23/02/2012
.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat