yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD'de Yeraltı Su Haritaları Kuraklığa İşaret Ediyor

Nebraska-Lincoln Üniversitesinde Ulusal Kuraklık Önleme Merkezi tarafından dağıtılan ve NASA tarafından yapılan yeni ulusal haritalara göre; Teksas'ta rekor kıran kuraklık, ekinlerin %10'unu yok etti, büyükbaş hayvan satışlarının düşmesine neden oldu ve yeraltı suları seviyesini son 60 yılın en düşük düzeyine çekti.

29 Kasım'da elde edilen son su seviyesi haritası, Teksas'ın doğusunda büyük bordo arazi parçalarının bulunduğunu gösteriyor. Bordo arazi parçaları, ciddi bir şekilde yeraltı sularının çekildiğini belirtiyor.

Greenbelt'teki NASA'nın Goddard Uzay Seyir Merkezi tarafından ortaya çıkarılan haritalar Kuraklık Merkezinin web sitesinde görülebilir. Goddard'da bulunan su bilimcisi Matt Rodell, Teksas yeraltı sularının yeniden dolmasının aylar ya da daha uzun süreceğini söyledi. "Eğer esaslı bir yağmur yağsa bile suyun çoğu akıp gider" dedi.

Yeraltı sularının önemli ölçüde dolması için, aralıksız ve uzun bir periyotta ortalamanın üzerinde yağış alması gerekir. NASA'nın Yerçekimi Geri Kazanımı ve İklim Deneyi(GRACE) uydularından gelen verilere dayalı haritalar Dünya'nın yerçekimi alanında ufak değişimler tespit ediyor. Bunun başlıca sebebi suyun yer üstündeki ve yer altındaki yeni dağılımdır. Eşleşmiş uydular 220 km aralık ile seyahat ederken bir yandan aralarındaki bu mesafedeki değişimleri kaydediyor bir yandan da  Dünya'nın yerçekimi alanındaki değişimleri tespit ediyor.

Haritaları oluşturmak için bilim adamları uzun dönemli meteorolojik veri ile Grace uydularından gelen su kaynakları ölçümlerini birleştiren karmaşık bir bilgisayar modeli kullandılar. Sonuç olarak 1948'e kadar uzanan yeraltı suyu ve toprak nemlilik kayıtları üretebildiler. Bu meteorolojik veri şunlardan oluşmaktadır:

1) Yağmur yağış miktarları
2) Sıcaklık
3) Solar radyasyon
4) Diğer uzay ve yer temelli ölçümler

Haritalardaki renkler, 63 yıllık dönemde su seviyesinin şu anki durum kadar kuru olduğu süreyi temsil ediyor. Örneğin,Teksas'ın doğu bölgelerinin bordo ile gösterilmesinin nedeni o bölgelerde son bir haftadaki kuruluğun 1948'den bu yana geçen zamanın sadece %2'lik diliminde meydana gelmiş olmasından ötürüdür.

Yeraltı su haritaları, sadece Kuraklık Merkezinin her hafta yayınladığı GRACE verilerine dayanmamaktadır. Kuraklık Merkezi, karanın 2 cm içindeki değişiklikleri gösteren yüzey toprak rutubet haritalarının yanısıra, yüzeyin altında yaklaşık 1 metreye kadar kök bölgesindeki rutubet değişikliklerini gösteren haritaları da yayınlar. Kuraklık Merkezinden Brian Wardlow:

"Bu haritaların hepsi politikacılara geçmişte görülememiş ölçekte bölgeselden ulusala yeraltı su dalgalanmaları hakkında yeni bilgiler sunuyor" dedi.

Bu haritalar daha iyi bir çözüm sağlar ve benzer bilgi kaynakları içerenlerden daha tutarlıdır. Üç farklı seviyeyi gösteren haritalar, karar mercilerine kısa ve uzun dönemli kuraklıkların arasını ayırmalarında yardımcı olmalıdır. Rodell şöyle söyledi:

"Bu haritaları yalnızca toprağa dayalı gözlemleri kullanarak oluşturmak imkansızdır. ABD'nin heryerinde yeraltı su kuyuları var ve ABD jeolojik araştırması bu kuyuların bazılarında kayıt tutuyor. Uzun süreli kuraklık periyodu yeraltı su seviyelerinde etkili olacak. Seviye oldukça düşecek. İnsanların kuyuları kuruyacak ve yeniden dolması zaman alacak."

Güncelleme: 05/03/2012
Kaynak: "Texas Drought Visible in New National Groundwater Maps", sciencedaily, çev. Abdullah Nevruzoğlu, yaklasansaat.com, 30/11/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat