yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 12.000 Yıl Önce Dünya'ya Büyük Bir Kuyruklu Yıldız Çarpmış Olabilir!

Yeni yapılan bir araştırmanın bulguları, 12.900 yıl önce iklimsel ve ekolojik olarak önemli değişikliklerde rolü olan ağır kütleli bir kuyruklu yıldızın Dünya'ya çarpmış olabileceği konusunda ihtilaflara neden olan teoriyi destekler nitelikte görünüyor.

Geçmiş yıllarda Amerika Ulusal Bilim Akademisinin çıkardığı PNAS dergisinde, tarih öncesi araştırmalar için yapılan kazılarda karşılaşılan, radyoaktif özellik gösteren ve bazı metalleri bünyesinde barındıran küre şeklindeki çok küçük parçacıkların, bu kuyruklu yıldızın çarpmasıyla birlikte oluşabileceği konusunda makale yayınlanmıştı.

Araştırma esnasında ulaşılan bulgular ilginç olmalarına rağmen raporda bahsedilen "çarpma olayı" akademik tartışmalarda ortaya çıkan bir konu olmuştur. Tartışmanın temeli 2007 yılında yayımlanan bir makaleye dayanıyor. Makalede araştırmacıların birkaç arkeolojik kazı alanında bu olaya ait kanıtlar buldukları rapor edilmişti. Buldukları kanıtlar arasında manyetik, çok küçük, yuvarlak şekilli parçacıklar da mevcuttu. Daha iyi anlayabilmek için; bu küçük manyetik kürelerin boyutları 10-50 mikrometre, insanın bir saç teli ise 50-100 mikrometre arasında olduğu söylenebilir.

2007 yılında araştırmacılar, Younger Dryas Boundary (YDB) tabakasından alınan birçok numunede manyetik mikrokapsüllere rastlamışlardı. Younger Dryas terimi;  günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce yeryüzünde iklimin buz çağına ve tarih öncesi hayvanların popülasyonlarının aniden azaldığı döneme yakın özellikler gösterdiği dönemi ifade etmektedir. Mikro kapsüller çarpmalar, volkanlar ve sanayiden kaynaklanan kirlilik gibi çeşitli doğal ve yapay kaynaklardan oluşabilmektedir.

Elizabeth City State Üniversitesinde öğretim üyesi ve aynı zamanda PNAS dergisinde başyazar olan Dr. Malcolm LeCompte, bulunan bu mikrokapsülleri North Carolina eyaletindeki hassas ölçüm merkezinde (AIF) analiz ettirdi. Ölçüm merkezindeki tarayıcı elektron mikroskobu (SEM) laboratuvarı yöneticisi Charles Mooney:

"Mikrokapsülleri SEM yöntemi ile analiz ettik. Aynı zamanda, her bir numunede hangi elementlerin bulunduğunu öğrenmek için, elektron ışını ile numune arasındaki etkileşimden oluşan x ışınlarını da inceledik. Bu incelemenin sonucunda mikro kapsüllerin yüksek oranda demir, alüminyum, silikon ve eser miktarda titanyum içerdiğini anladık. Bir küçük kapsül de önemli miktardaki toprakta nadir bulunan 'seryum' elementi içermektedir" açıklamasında bulundu.

Mikro kapsüllerin büyük bir kısmı, bazılarının öne sürdüğü gibi göktaşının değil de yeryüzü kabuğunun bileşenlerine benzer oranda elementler içermektedir. İlave olarak, mikro kapsüllerin yüzey özellikleri onların ergime sıcaklığına kadar ısınıp sonra hızlıca soğuduğunu göstermektedir. LeCompte'ye göre, bu bulgular darbe teorisi ile uyumlu fakat bu yöndeki olumlu kanıtlar azdır.

Güncelleme: 20/11/2012
Kaynak
: "Did a Massive Extraterrestrial Body Impact Earth 12,000 Years Ago?", dailygalaxy, çev. A. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 01/10/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat