yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Kuşlar da Sizin Gibi Bir Ümmettir"

"Allah, ona(Kabil'e), yeri eşeliyerek kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini gösteren bir karga gönderdi. (Kabil) dedi ki: 'Bana yazıklar olsun! Şu karga kadar olamadım, bu sebeple de kardeşim(Habil)in cesedini toprağa gömmekten aciz kaldım.' Artık o, pişman olanlardan olmuştu."
[MAİDE(5)/31]

Öyle görünüyor ki; bazı kuşlar ölen arkadaşları için "cenaze töreni" düzenliyor.

Batı çalı kargalarını inceleyen ABD'li bilim adamları, ölü bir kuş görünce yiyecek aramaya ara verdiklerini, cesede doğru alçaldıklarını ve birbirlerini çağırıp toplandıklarını keşfetti.

"Animal Behaviour(Hayvan Davranışları)" dergisinde yayımlanan makalede; kuşların bu davranışı, tehlikeye karşı birbirlerini uyarma amacıyla geliştirmiş olabileceği belirtiliyor. Açıklama Kaliforniya Üniversitesinden Teresa Iglesias ve ekibinden geldi.

Araştırma ekibi çalı kargalarının yaşam alanlarına çeşitli nesneler bırakarak, kuşların tepkisini incelemek için deneyler düzenledi. Bıraktıkları objeler arasında farklı renklerde tahta parçaları, ölü kargalar, ayrıca dost ve düşmanları sembolize etmek amacıyla konmuş, içi doldurulmuş çalı kargaları ve boynuzlu baykuşlar vardı.

ALARM REAKSİYONU

Çalı kargaları renkli tahta nesnelere ilgisiz kaldılar. Ancak ölü bir çalı kargası bulduklarında alarm sesleri çıkararak daha uzaktaki kargaları uyardılar. Arkasından ölü kuşun etrafında toplanan çalı kargaları, birbiriyle uyumsuz gruplar oluşturdular. Daha sonra azarlama seslerine benzer bazı sesler çıkararak başka çalı kargalarını da olaya katılmaları için cesaretlendirdiler.

HAYVANLAR DA YAS TUTAR MI?

Ayrıca kargalar, davranış değişikliği göstererek, bir günden fazla yiyecek aramaya çıkmadılar.
Çalı kargaları içi doldurulmuş baykuşlar nedeniyle kendilerini avlayabilecek bir avcının varlığına inandırıldıklarında da yine toplanarak, çok çeşitli alarm çağrılarında bulundular. Kargalar, baykuşu korkutmak amacıyla üzerine çullanırcasına saldırı uçuşu yaptılar. Ancak ölü bir çalı kargası gördüklerinde asla bu baskın –saldırı davranışını göstermediler.

Kuşlar zaman zaman doldurulmuş hayvanların da başına üşüştüler. Bu, o hayvanların doğa da rakiplerine ya da hasta kuşlara karşı gösterdikleri davranışlardan biri olarak bilinmektedir. Kargaların tahtalara tepki vermeyişleri, onların ölü kuşlara karşı gösterdiği reaksiyonun ölünün yeni ya da acayip bir şey oluşu sebebiyle tetiklenmediğini ortaya koymaktadır.

Araştırmacılara göre elde edilen sonuçlar; "Ölüm biçimi ve mücadelesine şahit olunmadan gösterilen bu davranışlar, kargaların ölü kuşun varlığını tıpkı bir avcının varlığı gibi toplumsal olarak paylaşılması gereken bir bilgi olarak algıladıklarını ortaya koyuyor. Bölgede ölü bir kuş olduğu mesajının yayılması, diğer kuşların kendilerini emniyete almalarına yardımcı oluyor, tehlikeye karşı onları uyarıyor ve o ilk ölen kuşun ölüm nedeni her ne idiyse ona karşı önlem almalarını sağlıyor."

Doğada başka hayvanların da ölülerine önem gösterdikleri bilinmektedir. Örneğin zürafa ve fillerin, yeni ölen yakın akrabalarının cesetlerinin yanında dolaşıp durdukları kaydedilmiştir. Bu da hayvanların ölüm kavramının bilincinde olduklarını ve hatta matem tuttuklarını akla getiriyor.

Güncelleme: 04/09/2012
Kaynak: Matt Walker, "Birds, Hold 'Funerals' for Dead", bbc.co.uk, çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 01/09/2012.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat