yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Sandy Süper Gücü Yendi!

NASA'nın yayımladığı fotoğraf, Sandy'nin etkilediği alanı net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Karayipler'de çok sayıda kişinin ölümüne yol açtıktan sonra ABD'nin Doğu yakasındaki eyaletleri vuran ve biri Kanada'da olmak üzere 51 kişinin ölümüne yol açan Sandy Kasırgasının, ABD'ye maliyeti beklenenden büyük oldu.

Kasırganın yalnızca yıkıp, devirip, sular altında bırakarak ya da yangın çıkmasına neden olarak yol açtığı hasarın 20 milyar doları geçtiğini belirten Amerikalı yetkililer, kasırga nedeniyle iş kaybı, itfaiye, ilk yardım, arama kurtarma, polis ekipleri gibi birimlere ödenen fazla mesai ile birlikte maliyetin en iyimser bakışla 50 milyar doları geçeceğini açıkladı.

Saatteki hızı 136 ila 281 kilometre arasında değişen rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD'nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayatı felce uğrattı. Şu ana kadar Orta Amerika ülkeleri dahil olmak üzere etkili olduğu bölgelerde en az 67 kişinin hayatına mal oldu.

Uzmanlar kasırganın ABD'yi vuran en yıkıcı 10-15 kasırgadan biri olduğunu belirtiyor. Ülkenin doğu bölgesinde 17 eyaleti etkisi altına alan kasırganın 1600 kilometrelik bir alanı etkilediği, en yüksek dalga boyunun ise 4,23 metre olduğu belirtildi. Kasırganın neden olduğu rüzgar en hızlı olarak Mount Washington ve New Hampshire'da saatte 225 kilometre olarak tespit edildi.

1. kategoride kasırga olarak öngörülen, ancak yavaş seyretmesi ve soğuk hava akımları ile buluşmasından kaynaklanan enerji birikimi ile, 2. kategori derecesinde, beklenenden çok daha büyük yıkımlara ve su baskınlarına neden oldu.

Kasırga nükleer alarma da yol açtı. New York'un 72 kilometre kuzeyinde yer alan Indian Point nükleer santralinin bir ünitesi kasırganın elektrik sisteminde yol açtığı sorunlar nedeniyle kapatıldı.

Pazartesi akşamı ABD'nin Doğu eyaletlerini etkisi altına alan ve yaşamı felce uğratan Sandy kasırgası, iç kesimlere kaymaya başladıktan sonra, kar yağışına yol açtı. Appalaş dağlarında yoğun kar yağışına neden olan Sandy kasırgası nedeniyle Redhouse ve Maryland bölgelerinde kar kalınlığı 71 santimetreye ulaştı. Ocean City, Maryland, Dartmouth ve Massachusetts eyaletlerinde ise 640 kilometrelik kıyı şeridi tahliye edildi.

New York ile New Jersey sokakları, parkları, şiddetli rüzgarın etkisiyle kökünden sökülerek devrilen ağaçlar ve gövdeden kopan ağaç parçaları ile doldu. Biri Kanada'da, 51'i ABD'de olmak üzere yaşamını yitiren kişilerin çoğunluğunun devrilen ağaçlar altında kalarak öldükleri açıklandı. Dev gövdeli ağaçlar, çevrede bulunan araç ve evlerde de büyük hasarlara yol açtı. Elektrik telleri ve direklerine de hasar veren kasırga nedeniyle milyonlarca kişi elektrik ve internet bağlantılarından yoksun kaldı. Sandy, yaklaşık 2 milyonu New York'ta olmak üzere 17 eyalette 8 milyonu aşkın haneyi elektriksiz bıraktı.

New York'un Queens bölgesinde su baskınlarının ardından çıkan yangında 11 ev neredeyse kül oldu. Yerel televizyon kanalı WNBC, Staten Island bölgesindeki evlerin çatı katlarına kadar sel sularının içinde kaldığını belirtirken, yüzlerce otomobil sel sularının altında kaldı. New York polisi, botlarla Brooklyn bölgesinde mahsur kalan insanları kurtarmak için saatlerce çaba harcadı.

ABD Başkanı Barack Obama, New York eyaletinde "Büyük Afet" ilan etti. Seçim çalışmalarına ara veren Obama, Beyaz Saray'da felaketle ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Obama, Kızılhaç merkezini ziyaretinde yaptığı açıklamada ise fırtınayı ''tüm ülke için yürek parçalayıcı'' diye niteledi. Kasırga kategorileri şöyle:

* Kategori 1: Mobil evler dışındaki binalara zararı yok denecek kadar az. Küçük ve zayıf ağaçlar ile yol işaretlerinde hasara yol açabiliyor. Kıyı bölgelerinde sel baskınları yaratabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 119-153 kilometre arasında değişiyor.

* Kategori 2: Binalarda çatı, kapı ve pencerelerde hasar yaratabiliyor. Mobil evler, bitki ve ağaçlara ciddi zararlar verebiliyor. Kıyılarda ve alçak bölgelerde sel baskınlarına yol açabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 154-177 kilometre arasında değişiyor.

* Kategori 3: Binalarda yapısal hasara ve zayıf duvarların yıkılmasına yol açabiliyor. Mobil evleri ise yerle bir ediyor. Büyük ağaçlar ve trafik işaretlerini devirebiliyor. Kıyı ve alçak kesimlerde küçük yerleşim birimleri sel altında kalabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 178-209 kilometre arasında değişiyor.

* Kategori 4: Perde duvarlarda ve çatılarda çok önemli hasarlar yaratıyor. Tüm ağaçlar ve trafik işaretlerini devirebiliyor. Kıyıdan 10 km içeriye kadar olan yerleşim alanlarının boşaltılmasını gerektiriyor. Çok ciddi sel baskınları yaratıyor. Saatteki rüzgar hızı 210-249 kilometre arasında değişiyor.

* Kategori 5: Neredeyse tüm evlerin ve endüstriyel binaların çatılarını uçurabiliyor ya da çökertiyor. Tüm ağaç, trafik işaretleri ve küçük evlerin tamamen yıkılmasına yol açabiliyor. Kıyıdan 10-18 kilometreye kadar yerleşim alanlarının boşaltılmasını gerektirebiliyor. Saatteki rüzgar hızı 250 kilometreyi geçiyor.

   

Yaklasansaat, 31/10/2012


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat