yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Prof. Dr. Mearsheimer: "ABD İsraili Koşulsuz Destekliyor"

"NE OBAMA NE ROMNEY BÜYÜK İSRAİL'İ ENGELLEYEMEZ"
Prof. Dr. John Mearsheimer

Bir süre önce Sitemizde-yorum analiz bölümünde "SİYONİZME" VE ZULMÜNE KOŞULSUZ ALET OLAN BİR ''SÜPER GÜÇ!" başlığıyla yayınladığımız yazımızda; Chicago Üniversitesinden Prof. Dr. John Mearsheimer ve Harvard Kennedy School of Government'ın Dekanı Stephen M. Walt'ın ortaklaşa hazırladıkları "The Israel Lobby and US. Foreign Policy"(İsrail Lobisi ve ABD Dış Politikası) adlı "Rapor"un özetini vermiştik. Bir "Süper Güç"ün düştüğü traji-komik ve içler acısı durumunu açık bir şekilde ortaya koyan rapor, daha sonra kitap haline de getirildi.

Prof. Dr. John Mearsheimer, dün de Koç Üniversitesinde, "Obama İktidarında İsrail Lobisi ve ABD Dış Politikası" başlıklı bir konferansa katıldı. Mearsheimer, konferansta ve basın organlarına verdiği mülakatlarda, ABD ve İsrail politikası konusundaki gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya koydu. Mearsheimer'ın çarpıcı tespitleri aşağıda verilmiştir:

- ABD yönetimlerinin, Obama dahil, İsrail'in işgal altındaki topraklarda yerleşim inşası konusunda yeterince baskı yapmamasının ve Filistinlilerin yaşayabilir bir devlete sahip olmasına izin vermemesinin ana nedeni İsrail lobisidir.

- Lobi olmasaydı, İsrail'in ABD'yi Ortadoğuda başka bir savaşa doğru itmesi mümkün olmazdı.

- Obama yönetiminin, Ortadoğu'da yeni bir savaşa girmekten hiçbir çıkarı yok. Araştırmalara göre Amerikalıların %70'i de ABD'nin, uranyum zenginleştirme programına devam etmesi halinde İran'ı vurmasına karşı. Obama yönetimi, İsrail lobisinin İran'a saldırı baskısına direnmeyi başardı. Ne İsrail'in, ne de ABD'nin İran'a bu sene saldırma ihtimali kalmadı. Ama Beyaz Saray'da ister Obama, ister Romney olsun bu konu 2013'te yeniden gündeme gelecek.

- Lobiler, ABD'nin kurulduğu günden bu yana etki sahibi olmuştur. Ancak bugün her zamankinden çok daha fazla etkiye sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni de bugün siyasette bir makama gelmede paranın oynadığı rol.

- ABD İsrail'le tarihinde benzeri görülmemiş bir ilişkiye sahip. Bu ilişkiyi özel yapan bizim İsrail'e verdiğimiz desteğin miktarı ve bu desteğin koşulsuz niteliği. Yahudi devleti, ABD'den en büyük ekonomik ve askeri yardımı alıyor ve bu yardım yılda İsrail vatandaşı başına 500 dolara tekabül ediyor. Üstelik İsrail kişi başına milli gelir sıralamasında dünyada 27'inci sırada olan müreffeh bir ülke.

- 1972'den bu yana, ABD İsrail açısından kritik 43 Güvenlik Konseyi kararını veto etti. Bu, bütün diğer Güvenlik Konseyi üyelerinin toplam vetolarından fazla.

- Obama, 2008'deki başkanlık seçimi esnasında İsrail'e karşı yumuşak davrandığı eleştirilerine Amerika'nın İsrail'le özel ilişkisini överek yanıt vermişti. Bu seçimde de aynısını yapıyor. Göreve gelmeden bir ay önce gerçekleşen Gazze katliamına da sessiz kalmıştı. Obama göreve geldiğinden bu yana, İsrail Başbakanı Netanyahu'yla dört kez çatışma yaşadı. Hepsinde de geri adım atan Obama oldu.

- Geçen ay yayınlanan bir araştırmaya göre Amerikalıların %65'i ABD'nin İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'den yana tavır almasını istemiyor. Aynı araştırma, Amerikalıların %50'sinin İsrail'in komşularının saldırısına uğraması halinde ABD'nin İsrail'i savunmasını istemediğini, %52'sinin de ABD liderlerinin Hamas'la görüşmesini desteklediğini gösteriyor. Amerikalıların %59'u İsrail'in İran'ı bombalaması ve İran'ın da bunun karşılığında İsrail'i vurması halinde ABD'nin İsrail'in yanında savaşa girmesine karşı. Amerikalılar İsrail'e normal bir ülke gibi davranılmasından yana.

- Ne Obama ne de Romney, Büyük İsrail'i engelleyemeyecek, çünkü ABD'deki İsrail destekçileri herhangi bir ABD Başkanının İsrail'e Batı Şeria'dan vazgeçmesi için baskı yapmasına izin vermez.

- Son yıllarda Türkiye, İsrail ilişkisinin kötü olmasından lobi mutlu değil, ama ABD'ye bir baskı uygulamıyor. Lobi ve ABD hükümeti iki ülkenin yakınlaşmasını istiyor.

- İsrail'in gemiye asker gönderip sivilleri öldürmesi felaket bir hataydı ve Türkiye'nin tepkisi mantıklıydı. İsraillilerin resmi olarak özür dileyeceğini düşünmüyorum. Bu sorun çözülse bile ilişkiler kötü olmaya devam edecek çünkü Filistin sorunu var.

- Türkiye ve ABD'nin çok iyi bir ilişkisi mevcut. ABD'nin Türkiye'ye ihtiyacı var. Dışarıdan dengeleme konseptinde ABD için Türkiye'nin pozisyonu değil, bölge değişti son 10 yılda. 5 yıl önce Türkiye harika pozisyondaydı ilişkileri kuvvetliydi, Ortadoğu'da çok önemli konumdaydı. Şimdi çok kötü durumda. Sıfır sorun birkaç yıl için çok iyiydi ama Davutoğlu dışındaki güçler bölgedeki dengeleri değiştirdi. Türkiye komşularıyla çok kötü zaman geçirecek özellikle İran ve Suriye'yle.

- İsrail lobisi her iki tarafı da destekliyor. Ama lobideki gruplar, Romney'i Obama'ya tercih eder. Obama'nın, Filistin için Netanyahu'ya baskı yapması rahatsız ediyor. Lobideki isimler bu konuda İsrail yönetimini destekliyor. Lobideki birçok insan Romney'in başkan olduğu bir ABD'de ilişkilerinin daha iyi olacağını düşünüyor.

- 2006'da makalem çıktığında ortalık ateş fırtınasına döndü. Lobi çamur atmak için her fırsatı değerlendirdi. Ve bizim makalemizi kirletmeye değersizleştirmeye başladı. Bizi antisemitik olarak tanımladılar. Herşeyin hazır olduğu önemli üç yerde konuşmamızı engellediler. Bunlar City University of NY, The Chicago Council on Global Affairs ve Silikon Vadisi'ndeki Google. Baskı yapıp konuşmamızı engellediler.

- Harvard Üniversitesi tepkilere dayanamadı ve logosunu rapordan çıkardı. Walt'ı görevden aldılar. Olay Kongre'ye taşındı. Amerikalı Senatörler, makaleyi sert bir dille eleştirdi.

- 1973 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra ABD, İsrail'e hiçbir ülkeye yapmadığı kadar yardım yaptı. Her yıl İsrail'e 3 milyar dolar yardımı sürdürüyor. Yani her İsrailli'nin cebine yılda 500 dolar koyuyor.

- Basın organlarında 61 İsrail yanlısı yazar varken, İsrail karşıtlarının sayısı 5'te kalıyor. CNN'de İsrail'i eleştiren haber çıktığında 6 bin tepki maili yağıyor.

- 3 büyük TV kanalının CEO'su Yahudi. 4 büyük film şirketi Yahudi sermayesinin elinde."

Yaklasansaat, 02/10/2012ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat