yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Kızıl Gezegende Cinlerin Yaşadığı" Tezimiz Doğrulanacaktır!

Curiosity keşif aracının Mars'ta yaptığı incelemeler dikkatle izleniyor. "Tarih kitaplarına geçecek bir keşif yapıldı" iddiası da büyük meraka neden oldu. NASA toplantısı iddiaya açıklık kazandırdı. Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA'ya ait keşif aracı Curiosity, yaklaşık 6 ay önce Mars'a başarılı bir iniş yaptı. Curiosity gelişmiş kamera ve laboratuvar üniteleriyle Kızıl Gezegen'i inceliyor.

Curiosity'nin 2,5 milyar dolara mal olması, Amerikan kamuoyunun bu misyondan beklentilerini artırıyor. NASA'nın, Curiosity'nin "büyük bir keşif yaptığı" şeklindeki açıklaması, büyük ilgi gördü. Yüzlerce basın mensubunun merakla doldurduğu konferans salonunda konuşanlar arasında Amerikan Jeofizik Derneği'nden Michael McPhaden de bulunuyordu:

"Sözlerime Mars aracı Curiosity'nin olağanüstü hikayesini anlatarak başlamak istiyorum. 8,5 ay süren bir yolculuğun ardından Ağustos sonunda Mars'ta Gale Krateri'ne iniş yaptı. Curiosity, insanlığın evrenin keşfine duyduğu aşkı yeniden alevlendirdi."

Curiosity misyonundan John Grotzinger, aracın Kızıl Gezegen'in yüzeyinden topladığı numunede klor, sülfür ve su izine rastlandığını söyledi:

"Basit organik moleküllere rastladık. Yalnız bunların gerçekten Mars'a ait olup olmadığını bilmiyoruz. Bunu ortaya çıkarabilmek biraz zamanımızı alacak."

ORGANİK MOLEKÜLLERE RASTLANDI

Mars'a yolculuk denemesi tamamlandı NASA yetkilisi John Grotzinger, elementlerin yanı sıra, karbon içeren kimyasalların, yani organik moleküllerin izine de rastlandığını kaydetti. Grotzinger, bazı medya organlarına daha önce yaptığı açıklamaların kamuoyunun beklentilerini arttırdığını itiraf etti:

"Son gelişmeler bana şunu öğretti: Bazı şeyleri yalnızca ifade etme değil, nasıl ifade edeceğiniz konusunda da dikkatli olmalısınız. Curiosity'nin çalışmasından duyduğumuz heyecan yanlış anlaşıldı."

NASA yetkilisi Michael Meyer ise Curiosity'nin laboratuvar ve analiz ünitelerinin tam performansla çalışıyor ve "mükemmel iş çıkarıyor" olmasının araştırma ekibini heyecanlandırdığını söyledi.Zamanda yolculuk yapmak mümkün mü?

"Küçük ama istikrarlı bir adım" Deutschlandradio'ya gelişmeleri değerlendiren Alman uzman Karl Urban, Curiosity ile ilgili son gelişmeleri şöyle değerlendiriyor:

"Genel olarak bakıldığında bulgular o kadar da heyecan verici değil. NASA'nın 2008'de Mars yüzeyine inen uzay aracı Phoenix de bünyesindeki basit laboratuvarla Kızıl Gezegen'de perklorat klor bileşikleri tesbit etmişti. Şimdi gündemdeki karbon bazlı organik maddenin henüz Mars'a ait olup olmadığı kanıtlanmış değil.

Curiosity'nin zaten bundan önceki misyonlar Spirit ve Oppurtunity tarafından yapılan bu doğrultudaki gözlem ve bulguları daha da derinleştirmesi bekleniyordu. Konuya bu çerçeveden yaklaşıldığında duyurulduğu kadar büyük olmasa da Mars'ın keşfinde küçük ama istikrarlı bir adımın atıldığı söylenebilir.

Mars gezegenine gönderilen en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Kızıl Gezegen’de hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor.

Güncelleme: 12/12/2012
Nihat Halıcı, dw.de, 11/12/2012


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat