yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Gıda Rezervleri 40 Yılın Minumum Seviyesinde

Dünya, geçen 11 yılın 6'sında, ürettiğinden daha fazla gıda tüketti. Bu yıl, Amerika'da ve Dünya'nın çeşitli yerlerinde yaşanan kuraklık, gıda tedarikinde olağan dışı bir sıkıntıya yol açtı. Nihayetinde, küresel gıda rezervleri, son 40 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Uzmanların uyarılarına göre, eğer bir dahaki yaz bu yaz gibi geçecek olursa, geniş çapta bir küresel gıda krizi başlıyor demektir. Batı dünyasında gıda krizinin etkilerinin görülebileceği ilk gösterge ise fiyatlardır. Şu anki öngörülere göre bu yılın sonuna kadar bütün gıda fiyatlarında %5 ila %20 arasında artış bekleniyor. Kesin olan şu ki; Dünya'nın dengesi oldukça hızlı bir şekilde bozuluyor, yani yeterli miktarda ve herkes için gıda üretemiyoruz ve gıda stoklarımız gittikçe azalıyor. En sonunda da hepsi tümüyle yok olacaklar.

Birleşmiş Milletler, küresel gıda temini hakkında emsalsiz bir uyarı metni yayınlamıştı. BM'ye göre, 1974 yılından bu yana küresel gıda rezervleri bu kadar düşük seviyelerde olmamıştı: BM'nin uyarılarına göre, dünya tahıl rezervleri Amerika ve diğer gıda ihracatçısı ülkelerde çok ciddi bir şekilde düşüşte ve bu, gelecek yıl küresel çapta bir gıda krizine neden olabilir.

Amerika, Ukrayna ve diğer ülkelerdeki hasadın olmayışı, gıda stoklarını 1974 yılından beri en düşük seviyeye çekti. 2012'de sıcak hava dalgaları ve kuraklıkla boğuşan Amerika, gıda stoklarında bir dahaki sene tüketilmesi beklenen mısır oranından %6,5 daha az bir seviyede. BM Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) yardımcı ekonomisti Abdolreza Abassian şöyle dedi:

"Tükettiğimiz kadar üretemiyoruz. Bu yüzden stoklar gittikçe azalıyor. Gıda tedariki dünya çapında kritik bir noktada ve stoklar çok düşük bir seviyede."

Ancak dünya nüfusu 1974'te olduğundan daha yüksek bir seviyede. Doğal olarak, şu an çok daha büyük bir problemimiz var. Amerika dünyadaki diğer ülkelerden daha çok gıda ihraç ediyor, yani Amerika'nın bu yaz yaşadığı tahrip edici kuraklık, küresel gıda sistemini oldukça büyük bir sıkıntıya sokuyor.  Reuters'a göre kuraklık, çiftlik sahiplerini daha fazla etkiledi. Sahip oldukları sürülerini besleyecek durumda olmayan çiftçiler, sürülerinin büyük kısmını ortadan kaldırdı. Yani, et tedarikinde kısa süreli bir artış var, ancak uzun vadede et temin etmek gittikçe güç bir hal alacak. Sonuçta, et fiyatları önemli derecede artış gösterecek. Son 50 yılın en kötü kuraklığı Amerika'yı vurdu. Vatandaşların artık kendileri için lüks haline gelen et için daha çok ödeme yapmaları gerekecek.

Kuraklığın kırıp geçirdiği araziler yüzünden tahıl fiyatları tavan yaptı. Yükselen yem fiyatları ise çiftlik sahiplerini sürülerini tasfiye etmeye zorladı. Aslında uzun vadede et fiyatlarının artması ve halihazırdaki et stoklarının tükenmesi zaten bekleniyordu. Hayvan yeminin, toz şekerin, salata sosunun, sodanın ve daha bir çok ürünün ana maddesi olan mısır fiyatlarında, yazın başında %60'lık bir artış meydana geldi.

Afrika'nın bazı fakir bölgelerinde pahalılık ya da ucuzluk, yaşam ile ölüm arasındaki farktır. Bazı Afrikalı ailelerin günlük ihtiyaçları ise bizim hayal bile edemediğimiz temellere dayanıyor. Aşağıdaki örnek Guardian gazetesinden bir makaleden:

"Dünya'nın diğer tarafında, Malawi'de Mphaka köyünde yaşayan Mary Banda çocuklarını yıl boyunca zar zor besleyebiliyordu. Çocuklardan biri kötü beslenme yüzünden hastaneye kaldırıldı. Hükümet sağlık çalışanı Patrick Kamzitu şöyle söyledi: 'Açlık çocuklar arasında daha yaygın. Mısır fiyatları geçen seneye göre ikiye katlandı. Aileler günden bir ya da iki öğün yemeğe sahipken, şimdilerde birini bile bulmakta zorlanıyorlar.'"

Günde sadece bir öğün yemeğe sahip olsaydınız acaba nasıl hissederdiniz? Afrika ve Hindistan'ın birçok bölgesinde %40'dan fazla çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimleri temiz su eksikliği ve kötü beslenme yüzünden geri kalmış durumda. Yani eğer aileniz her gün için yeterince yiyecek ve içeceğe sahipse, bunun için şükretmelisiniz. İşleri daha da kötüye götüren de şu ki, büyük bankalar gıda fiyatları üzerinde bahse tutuşup adeta kumar oynuyorlar. Birçokları bu spekülasyonlardan nemalanıp büyük paralar kazanıyorlar, ama gezegenin diğer tarafında fiyatların artırılması yüzünden milyonlarca aile acı çekiyor. Aşağıda Heather Stewart'ın makalesinden bir alıntı:

"Uluslararası Finans Enstitüsü, geçen yılın ortalarına kadar 450 milyar dolar değerinde finansal mülkün ekonomide kullanıldığını tahmin ediyor. Prensip olarak, finansçıların gıda marketine girmelerinin bir sakıncası yok, eğer ki milyarlarca dolarları üretimi artırmak, yeni tarlalar bulmak ve yeni teknolojiler geliştirmek için kullanıyorlarsa. Ama, mortgage krizinde de olduğu gibi sonuçlar açıkça gösterdi ki; Wall Street bankerleri tarafından yapılan uyarılar, insanları oldukça yanlış yönlendiriyor."

Benzeri görülmemiş şekilde, ucuz gıdanın temin edilebildiği devrin artık sonuna geldik. Gelecek yıllarda, gezegende herkese yetecek kadar gıda olmayacak. Bazı insanlar aç kalacaklar. Bazı uzmanlar ise önümüzdeki yıllar için daha kötü tahminlere bulunuyorlar. Kanada Guelph Üniversitesi coğrafya bölümü araştırmacısı, "Gıda İmparatorlukları" kitabının yazarı Evan Fraser şöyle söyledi:

"Son 11 yılın 6'sında dünya ürettiğinden fazlasını tüketti. Bizim ise herhangi bir önlemimiz yok ve stoklar gittikçe azalıyor. Gerçekten stoklarımız oldukça düşük bir seviyede, eğer kuru bir yaz olur ve pirinç üretiminde de kıtlık olursa büyük çapta bir kriz karşımızda duruyor."

Güncelleme: 02/12/2012
Kaynak: "Global Food Reserves Have Reached Their Lowest Level In Almost 40 Years"
, thetruthwins.com, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 16/10/2012.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat