yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim Adamları Uyarıyor: Dünya'nın Yaşlı Ağaçları Ölüyor

"Science" dergisinin son sayısında, dünyanın önde gelen 3 ekolojisti tarafından yayınlanan bir rapor; gezegenin bir çok ormanlarına, bozkırlarına, tarım alanlarına ve hatta şehirlerine ait, yaşları 100 ila 300 arasında değişen ağaçların ölüm oranındaki endişe verici artış konusunda uyardı. ARC Çevre Kararları Merkezi(CEED) ve Ulusal Avustralya Üniversitesinden, makalenin baş yazarı Prof. David Lindenmayer; bu sorunun dünya genelinde orman cinslerinin birçoğunda ortaya çıktığını dile getirdi.

David Lindenmayer ve meslektaşları; Avustralya James Cook Üniversitesinden Prof. Bill Laurance ve Amerika Birleşik Devletleri, Washington Üniversitesinden Profesör Jerry Franklin, raporlarında şunları belirttiler:

"Büyük yaşlı ağaçlar, birçok doğal ve insan egemenliğindeki çevrede kritik önem taşımaktadır. Dünya çapındaki ekosistem çalışmaları, bu ağaçların popülasyonunun hızla azaldığını gösteriyor. Büyük yaşlı ağaçların ani kayıplarının sebeplerini teşhis etmek ve daha gelişmiş yönetim stratejileri belirlemek için derhal bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konudaki yaklaşımlar değişmezse, büyük yaşlı ağaçlar bir çok ekosistemde azalacak veya ortadan kaybolacak. Bu da onlara bağımlı olarak yaşamlarını sürdüren bitki ve hayvan türleri ile ekosistem fonksiyonlarının kaybına yol açacaktır."

Profesör Lindenmayer, 1860 yılına kadar geri giden İsveç ormanlık alan kayıtlarını incelerken, büyük yaşlı ağaçların kaybının ilk defa olarak farkına vardıklarını belirtiyor. Avustralya'daki Ash dağı ormanında gerçekleştirilen 30 yıllık bir çalışma; büyük yaşlı ağaçların sadece toplu orman yangınları sebebiyle değil, bunun aksine yangın olmayan yıllarda normalin 10 katı oranında öldüklerini göstererek, İsveç ormanlarındaki araştırmayı doğrulamış oldu. Bu ölümlerin kuraklıktan, yüksek sıcaklıklardan, ağaç kesmekten ve diğer sebeplerden olduğu anlaşılıyor.

Bilim adamları Dünya'nın tüm bölgelerinde; Kaliforniya'nın Yosemite Ulusal Parkında, Afrika bozkırlarında, Brezilya'daki yağmur ormanlarında, Avrupa'nın ılıman ormanlarında ve Kuzeyin uzak kesimlerindeki kutup altı ormanlarında benzer eğilimler buldular. Aynı zamanda insanların bu ağaçları korumak için gayret sarf ettiği bölgeler olan tarımsal alanlar ve şehirlerde bile büyük ve yaşlı ağaç kayıpları bildirilmektedir:

"Bu çok rahatsız edici bir gidişat. Biz dünyanın en büyük organizmalarının, en büyük çiçekli bitkilerinin, dünyamızın zenginleşmesinde ve düzenlenmesinde anahtar bir rol oynayan organizmaların yitip gitmesiyle ilgili konuşuyoruz" diye belirtiyor Laurence ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Büyük yaşlı ağaçların hassas, ekolojik rolleri vardır. Çok büyük miktarda karbonu depolar. Topraktaki besinleri geri dönüştürürler ve başka yaşamların gelişmesi için bereketli toprak parçaları oluştururlar, tabiatta ve yerel iklimlerde suyun akışını etkilerler. Büyük ağaçlar sayısız hayvan için meyveler, çiçekler, yapraklar ve nektar gibi bolca yiyecek ihtiyacını karşılar. Onlardaki boşluklar, kuşlar ve hayvanların %30'u için yuva ve barınak sunar. Ve onların kaybı, birçok canlının yeryüzünden silinmesi anlamına gelebilir. Tarımsal alanlarda, bitki restorasyonu için büyük yaşlı ağaçlar odak noktaları olabilir; onlar polen ve tohum dağıtan birçok hayvan için basamak taşları olarak görev yaparlar ve böylece peyzajda aktif rol oynarlar."

Prof. Jerry Franklin ise durumu şu şekilde ifade ediyor:
"Bir çok orman cinsinde yer alan yaşlı ağaçların sayısındaki endişe verici azalma; arazi temizlemeleri, tarımsal uygulamalar, yangın rejimlerinde insan kaynaklı değişiklikler, tomrukçuluk ve kereste toplama, böcek saldırıları ve ani iklim değişiklikleri gibi bir çok faktörün birleşimi yüzünden hızla devam ediyor. Örneğin, Kuzey Amerika'nın batısında bulunan kurumuş ormanlardaki büyük yaşlı çam popülasyonları, son yüzyılda seçici ağaç kesme, görülmedik orman yangınları ve diğer nedenler yüzünden çarpıcı bir şekilde azaldı." 

Araştırmacılar büyük ağaçların küresel kaybını hali hazırda filler, gergedanlar, kaplanlar ve balinalar gibi dünyanın en büyük memelilerinin başına gelen trajediye benzetiyorlar. Bu yaşlı ağaçların yaşamlarını koruma altına almak için bu yüzyılın sonuna kadar olan dilimde hiç bir koruma programı uygulanmadı.

Güncelleme: 28/12/2012
Kaynak: "World's Big Trees Are Dying: Alarming Increase in Death Rates Among Trees 100-300 Years Old"
, sciencedaily.com, çev. Zilal Önel, yaklasansaat.com, 06/12/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat