yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Antarktika'da Rekor Düzeyde Buzulların Erimesi Endişelendiriyor!

20 Ağustos 2012’de Alaska’nın Barrow eyaletinin kuzeybatısında USCGC Healy köprüsünden görüntülenmiş buz parçaları. 26 Ağustos 2012 Pazar günü alınan uydu kayıtları, Kuzey Buz örtüsünde günden güne azalmanın olduğunu gösteriyor.

Temmuz ayında, bilim adamları gezegende meydana gelen iklim değişiminin önemli etkilerini gösteren ve sonuçları ciddi boyutlara varan bir dizi olay açıklamıştı. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi(NSIDC), 1979 yılında uydu kayıtları tutulmaya başladığından bu yana, Arktik Buz Denizi'ndeki buzulların en düşük seviyeye ulaştığını bildirdi.

Ağustos ayının başlarında Avustralyalı bilim adamları, Antarktika'daki son yüzyılın "olağanüstü ısınmasının" gerçek kanıtını buldular. Ve Haziran ayında Grönland buzulunun %97'si eridi. Bu olay, Amerikan haber medyasında fazla yer tutmadı. NSIDC Merkezinin Arktik buzulundaki azalmayı gösteren kayıtlarına göre:

"Arktik Buz Denizi'nde yıllık erime döngüsü, ılıman yaz ayları ve dondurucu kış ayları şeklinde birbirini takip etmektedir. Buradaki değişken hava şartlarından dolayı, buz kalınlığı yıldan yıla değişkenlik gösterirken, son 30 yılda dramatik bir azalma göstermiştir. Son 10 yılın yaz aylarında, Arktik buzulundaki azalma, uzun-süreli küresel ısınmanın güçlü bir sinyalini veriyor."

NSIDC'den bildirilen haberlere karşılık olarak, Doğal Kaynaklar Komitesi'nde üst düzey Demokrat ve yardımcı yazar olan Ed Markey, iklim konusunu ele alan bir kongre komisyonu oluşturdu. Kongredeki liderler, iklim değişimi ile mücadele etmek ve kirliliği sınırlandırmak için yapılacak tüm çabaları artırmak yerine, bu çabaları durdurma zamanın geldiğine dair beyanat verdi. Markey, kongre sonrası şunları söyledi:

"Cumhuriyetçiler gezegenin ısınacağı, kirlilikte zirve yaşanacağı ve birkaç yıl sonra Arktik buzulunu kaybedeceğimize dair bildiriyi onaylamadı. Ancak açlık Amerika'yı mahvedecek, kasırga Körfezi kasıp kavuracak ve Amerika'da tarihte kaydedilmemiş en sıcak 12 ay yaşayacağız."

Avustralyalı bilim adamlarından oluşan bir araştırma heyeti, Kuzey Buz örtüsündeki rekor azalmanın yanı sıra, Antartika'da son 100 yılın "olağanüstü ısınması" olarak tanımladıkları olaya neyin sebep olduğunu saptadılar. Bilim adamları şimdiye kadar ilk kez ayrıntılı sıcaklık kaydı için, Antartika buzuluna 364 metre uzunluğunda delik açtılar. Ardından, aldıkları 364 metre uzunluğundaki buz çekirdeği, çekirdeğin bin yıllık yaşı ile sıcaklık durumlarını gösteren bir zaman kapsülü olarak kullanıldı. 

Bilim adamlarının araştırma sonucunda tespit ettiği şey, Antartika'nın son 100 yıl içerisinde sıcaklıktaki anormal artışla karşılaşmış olmasıdır. Avustralya Ulusal Üniversitesinden Dr. Nerilie Abram:

"Araştırmamızın merkez noktası, ısınmanın anormal derecede hızlı seyretmesidir. Bu, bizi endişelendiriyor" dedi.

Bütün bu olaylar dizisinin en dramatik olanı da, Haziran ayında gözlenen Grönland buz örtüsünün %97'sinin erimiş olmasıdır. Hatta ekstrem soğuk yükselti alanlarında bile 1 dereceye kadar erime tespit edilmiştir. Böylesi bir erimeye, 1930'lardan günümüze kadar gözlemsel kayıtlarda rastlanılmamıştır. Colorado Üniversitesi Çevre Bilimlerinde araştırma görevlisi William Colgon:

"Buz örtüsündeki erime olaylarının frekansı, Güneş'teki doğal değişkenlikten daha ziyade, insan kaynaklı iklim değişiminin bir sonucu olarak artıyor" dedi.

NASA ve Ulusal Bilim Kurumunun sponsor olduğu Prof. Mark Tedesco'nun yürüttüğü araştırma, Grönland'daki rekor erime ile iklim değişiminin modellenmiş etkilerinin uyumlu olduğunu gösterdi. Ancak aralarındaki fark, erimenin son derece hızlı gerçekleşiyor olmasıdır. Grönland ve Arktik buzulundaki erimeye benzer durumlar, karasal ekosistemleri ve insan popülasyonlarını tehdit eden, küresel deniz seviyesinin yükselmesini hızlandıracaktır.

Güncelleme: 24/12/2012
Kaynak: "Record Ice Melt in the Arctic and Other Alarming Events have Scientists Gravely Concerned about Global Warming", ecowatch.org, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 28/08/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat