yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Önümüzdeki Yıllar Kalıcı Aşırı Sıcaklar Bekleniyor

Tropikal kuşak hakkında ortaya konulan yeni bir rapora göre; eğer sera gazı seviyesi böyle yükselmeye devam ederse, aşırı sıcak yazların kalıcı olması bekleniyor ve Kuzey Yarımküre bir sonraki 20 ile 60 yıl içerisinde yaz sıcaklıklarında geri dönüşü olmayan bir yükseliş yaşayabilir.

''İklim Değişikliği'' dergisinde yayınlanacak olan araştırmada, Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, Afrika, Asya ve Güney Amerika'nın bir çok tropik bölgesinde gelecek 20 yıl içerisinde eşi benzeri görülmemiş yaz sıcaklıklarının kalıcı olarak ortaya çıkabileceği sonucuna ulaştılar.

Araştırmacıların bulgularına göre, Avrupa'nın orta bölgeleri, Çin, Kuzey Amerika ve Birleşik Devletleri de içine alan bölge, büyük ihtimalle 60 sene içinde aşırı derecede yüksek yaz sıcaklıkları değişimine maruz kalacaklar. Araştırmayı yöneten bilim adamı ve aynı zamanda Stanford Üniversitesinde akademisyen olan Noah Diffenbaugh şöyle söyledi:

"Bizim öngörümüze göre, 21. yüzyılın ortalarına kadar yerküredeki geniş alanlar oldukça hızlı ısınacak, hatta en serin yaz, geçmiş 50 yılın en sıcak yazından daha sıcak olacak."

Hiçbir anormal hava hareketinin küresel ısınmayla ilişkilendirilememesine rağmen bilim adamları diyorlar ki, gezegenin ısınmasında olduğu gibi, sıcak hava dalgaları ve daha da aşırı durumları beklemeliyiz. Diffenbaugh ve Stanford Üniversitesi araştırma asistanı Martin Scherer, acaba sıcak hava dalgaları gibi aşırı bir örnekleme daha normal olabilir mi diye merak ettiler. Ve Diffenbaugh şunları söyledi:

"Biz hangi noktada, gerçekleşen mevsimsel sıcaklıkları tarihin en yüksek derecelerine ulaşacak ve daima daha sıcak olacak diye beklemeliyiz? Dünyanın her tarafındaki istasyonlardan geçmiş verileri inceleyen bilim adamları 21. yüzyılın bilgisayar simülasyonlarını içeren 50'den fazla iklim modeli deneyini analiz etti. (Sera gazı gaz emiliminin artması beklendiğinde) ki bu modellerin 20. yüzyılda yapılanları, son 50 yılı net olarak tahmin etmişti.

Elde edilen sonuçlar, en hızlı ısınan bölgenin tropikler olduğunu gösteriyor. Bilim adamları tropik kuşaktaki aşırı mevsimsel artışlardaki en çarpıcı yükselişin, %70 ile 20. yüzyılın sonlarından 21. yüzyılın başlarına kadar olan zaman diliminde tespit edildiğini söylediler. Ayrıca, Kuzey Amerika, Çin ve Akdenize kıyısı olan Avrupa ülkeleri de büyük ihtimalle 2070'e kadar yeni bir sıcaklık dalgasının etkisine girecekler.

Diffenbaugh, 21. yüzyıldaki sera gazı emilimi tahminlerine dayanarak yapılan çalışmada yeni, potansiyel ve oldukça tahrip edici bir sıcak hava dalgasının nasıl olup da hızlıca meydana gelebileceği  konusundaki verileri gördüğü zaman şaşkınlığa uğradı. Diffenbaugh, şöyle dedi:

"Aslında biz zaten bu değişimleri hava tahminlerinde görüyoruz ki bu tahminler yaptığımız iklim model simülsayonlarıyla oldukça paralel. Bu simülsayonlar bizim projeksiyonumuza olan özgüvenimizi önemli derecede artırdı. Bu yüzden gelecek 15-20 yıl içinde sıcaklıkların artışı konusunda yapılan tahminler oldukça güvenilirdir."

Diffenbaugh, 2003 yılında Avrupa'da ölen 40,000 kişiyi örnek vererek, mevsim sıcaklıklarındaki ani artışların, insan sağlığı ve tarımsal üretim açısından oldukça ciddi sonuçlara sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca araştırmalar, tahmin edilen ve yazın gerçekleşmesi beklenen bu artışların, Amerika'nın orta batısındaki mısır ve soya fasülyesi üretimini %30'dan fazla azaltabileceğinin altını çizdiler.

Güncelleme: 10/07/2011
Kaynak: Live Science Staff, "Are Extra-Hot Summers here to stay", livescience, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 06.06.2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat