yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Açlık Kapıda: Küresel Güç Ordu Kuruyor

Fransa'nın Genel Yönetimi(DGSE) tarafından Dış Güvenlik için hazırlanan bir raporda, Rusya Dış İstihbarat Servisi'nden(SVR) elde edinilen bilgilere göre, Başkan Obama ve Sarkozy, Amerika- Avrupa ortaklığı ile askeri bir güç oluşturmayı esas amaç olarak kabul etti. Bu askeri güç, önümüzdeki ilkbaharda beklenen gıda yetersizliğinden kaynaklanan küresel isyanlarla mücadele edecek.

Rapora göre Sarkozy, Amerikalı meslektaşını bu konuda uyarmak için Beyaz Saray'da acil bir görüşme düzenledi. Besin fiyatlarındaki şok edici artışlar, daha önce yaşanmamış felaketler zincirine neden olacak. Dünya'nın sabit dengesini tehdit eden bu felaketler, topyekun küresel savaşların patlak vermesine öncü olabilir.

Fransa Başbakanı François Fillon, Fransa'nın G-20 zirvesi önceliklerinden birisinin, şimdilerde gerçekleşen besin fiyatlarındaki aşırı değişkenliğe ortak bir çözüm bulmak olacağının altını çizdi. Fransa Hükümeti'nin ekonomik danışmanlarının başındaki isim olan Philippe Chalmin, Nisan ayında dünyanın, tahıl fiyatlarındaki artış yüzünden ortaya çıkabilecek gıda ayaklanmalarından dolayı huzursuz olabileceğini belirtti.

Fransa hükümetinin küresel dengesizlik korkusu geçen haftalarda 50'nin üzerinde kişinin öldüğü Cezayir ve Tunus'ta gerçekleşen gıda isyanlarından sonra fark edildi. Aceleyle askeri birlik ve tanklarla başkent Tunus'a giden hükümet, şiddeti azaltabilmek için ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uyguladı.
Ayrıca Birleşmiş Milletler, küresel buğday stokunun yıllık 196,7 milyon tondan, 175,2 milyon tona düşmesinden kaynaklanan besin fiyatlarının daha önce görülmemiş derecede zirve yapabileceği konusunda halkı uyardı. Küresel mısır stokunda USDA'nın hesaplarına göre 130 milyon tondan 127,3 milyon tona düşme beklenirken; küresel soya stokunun ise geçen yılki 60,4 milyon tondan sezon sonu 58,78 tona düşmesi öngörülüyor.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, daha da ileri giderek, besin fiyatlarındaki artışın "küresel gelişmeye ve sosyal dengeye" bir tehdit oluşturduğunu, böyle bir artışın ilk defa yaşandığını ve "kaosun, sadece kötü bir hasat uzaklığında olduğunu" belirtiyor.

Şunu da belirtmek gerekir ki geçtiğimiz yıl dünyanın bir numaralı tahıl üreticilerinin başına gelen felaketler, küresel besin durumunun nasıl korkunç bir hale geleceğini anlamamızı sağlayacak.  Yaşanan felaketlerin etki alanı azlığına göre ülkeler şu sırada: Çin, Hindistan, Amerika, Rusya, Fransa, Kanada, Almanya, Ukrayna, Avustralya ve Pakistan.

Çin'deki Felaketler: Çin'in kuraklık ve kum fırtınaları 2010 baharında yaşanan birçok kuraklığın bir parçasıydı. Kuraklıklar, Çin Hükümeti'nde Yunnan, Guizhou, Guangxi, Sichuan, Shanxi, Henan, Shaanxi, Chongqing, Hebei ve Gansu eyaletlerini etkilerken, Vietnam ve Tayland'ın da bulunduğu Güneydoğu Asya'yı da etkiledi. Mart ve Nisan aylarındaki kum fırtınaları, özellikle Doğu Asya'yı etkisi altına aldı. Kuraklıkların Çin'in güneybatısını bir asır içinde en kötü şekilde etkilediği belirtildi.

Hindistan'daki Felaketler: Hindistan'daki rekor seviyelerdeki sıcak hava dalgaları ve artan su krizi, siyasetçileri suyu korumak için kullanıcı vergisi ve diğer başka önlemler alma konusunda düşündürüyor. Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa, bakanlara ve görevlilere, dünyanın gidişatından anlaşıldığı kadarıyla önümüzdeki Nisan ayında beklenen ancak her an patlak vermek üzere olan besin krizine karşı stratejik bir plan hazırlamaları talimatı verdi.

Rusya'daki Felaketler: Kayıtlardaki son 130 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan sıcaklıklar, toplam dünya üretiminin %10'unu elinde tutan; ürettiklerinin de %20'sini ihraç eden Rusya'yı vurdu. 300 yıldır görülen en yaygın kuraklığın yaşandığı Rusya'da, geniş orman yangınları, Moskova da dahil yedi bölgeye sıçradı.

Fransa'daki Felaketler: Fransa Hükümeti, kuraklık ve soğuk hava nedeniyle, tahminlerine göre buğday-tahıl üretiminin yaklaşık olarak %2,7 kadar daha az olacağını açıkladı.

Kanada'daki Felaketler: Kuraklıkların rekor seviyelerde görülmesi, ülkenin batı illerindeki ana tahıl üretim miktarını azalttı.

Ukrayna'daki Felaketler: Yangınlar ve kuraklık Rusya'yı olduğu kadar, dünyanın bir numaralı arpa üreticisi ve altıncı büyük tahıl üreticisi Ukrayna'yı da etkiledi. Hatta bu durum, 2011 yılında ihraç ettikleri tahıl miktarını durdurmalarına neden oldu.

Avustralya'daki Felaketler: Avustralya'nın Queensland eyaletini vuran sel felaketinden sonra küresel tahıl kıtlığı korkusu giderek artmaya başladı. Queensland Devlet Hazine Müdürü Andrew Fraser, sellerin "İncil"deki felaketler gibi olduğunu açıkladı. Fransa ve Almanya büyüklüğünde kara parçaları sularla kaplanmıştı.

Pakistan'daki Felaketler: Seller nedeniyle Pakistan'ın en verimli hasat alanları su altında kaldı; 200,000 çiftlik hayvanı sürüsü öldü ve çok miktarda hububat, selle sürüklenip gitti. Çiftçiler sonbaharda yapılması gereken tohum dikim işini yapamadılar. Bu da 2011'deki büyük miktarda gıda üretimi kaybına ve potansiyel uzun dönemli besin kıtlıklarına işaret ediyor.

Dünya'daki başlıca buğday üreticilerinin etkilenmesinin yanı sıra Güney Amerika'daki ana tahıl üretim alanları da felaketlerden etkilenmiş durumda. Tarihsel kuraklıkların vurduğu Arjantin, Bolivya ve Brezilya gibi geniş uluslu alanlarda, afet taşkınları sonucu sadece birkaç gün içinde nerdeyse 400 kişi öldü.

50 eyaletin 49'unun karla kaplanmasıyla sonuçlanan Amerika'daki yıkıcı kış sonucu Florida'daki tahıllarda daha önce yaşanmamış bir yıkım gözlendi. Kaliforniya'daki önemli tahıl yetiştirme alanları dondurucu hava ve rekor seviyelerdeki yağmurlarla harap oldu.

Asya'nın en büyük et ihracatçısı olan Güney Kore'de, geçen haftalarda bir şap hastalığının ortaya çıkmasından dolayı milyonlarca çiftlik hayvanı öldü.

Küresel gıda durumunun ne kadar korkunç bir halde olduğu raporda ortaya konuluyor. Amerikan Hükümeti'nin bildirdiğine göre, nerdeyse tüm bal arıları ve yabani arı popülasyonlarının nesli tükeniyor; Amerika'daki tüm yarasa popülasyonu gizemli bir şekilde tek tek ölüyor. Bu da, meyve ve sebzelerin tozlaşmasını sağlayan bu iki ana tozlaştırıcının, işlerini daha fazla devam ettiremeyeceği ve başlıca ürünlerin yok olacağı anlamına geliyor. Rapordaki tüm bu uyarılar, "İncil'de geçen yıkıcı felaketleri" çağrıştırıyor.

Şunu da belirtmek gerekir ki; Obama, Sarkozy ile görüştükten sonra ulusundan bu dehşetli olayların doğruluğunu saklamak için bir strateji uygulamaya başladı. Obama, vatandaşlara herkesin bir internet kimliği olması emrini verdi; böylece insanlar gerçeği söyledikleri zaman takip edilebilecek ve gerektiğinde tutuklanacak.

Tarımsal tüccarlar ve analistler, Amerika ve dünyadaki küresel stokları gözden geçirdiler. Sert kışlar Hindistan'da nerdeyse 130 kişinin ölümüne sebep oldu ve fazla kar yağışının Amerika'yı vurması bekleniyor. Ve henüz daha 2011'in başlarındayız. Umarım Tanrı bize merhamet eder.

Güncelleme: 07/02/2011
Kaynak: "Obama Orders Military to Prepare for Spring Food Riots", eutimes, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 13/01/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat