yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 NASA: Gezegen Sistemi Keşfetti

Gök bilimciler 2000 ışık yılı uzaklığında bir güneş etrafında dönen altı gezegen belirlediler. Yeni keşfedilen bu sistem, şu ana kadar fark edilenler arasında bizim sistemimizle benzerlik gösteriyor.

Sistem, güneş benzeri bir yıldız etrafında dönen altı gezegenden oluşuyor. Bu yeni sistem, tek bir yıldız etrafında dönen en çok gezegene sahip olma bakımından dikkat çekiyor. Güneş sistemimizin dışında, 100'den fazla gezegen görülmesine rağmen birçoğu Jüpiter gibi gaz kütleleridir.

NASA'nın Kaliforniya Ames'teki araştırma merkezindeki bilim adamı ve başyazar Jack Lissauer "Nature" dergisinde yayınladığı makalesinde, Kepler-11'in, 1995'te dönen ve Güneş sistemi dışında keşfedilen ilk sistem 51 Pegasi B'den sonra en çok gezegen barındıran sistem olduğunu söyledi.

Kepler-11 sisteminde içteki beş gezegenin kütlesi, Dünya'nın kütlesinin 2,3 ila 13,5 katı arasında değişiyor. Bu gezegenler yörüngelerini 50 günden daha az sürede tamamlıyorlar. Güneş sistemimizde Merkür'ün konumu gibi her bir gezegen yıldızlarına çok yakın yörüngelere sahip. Altıncı gezegen, yörünge süresini 118 günde tamamlarken kendi yıldızına uzaklığı Güneş-Dünya mesafesinin yarısı kadar. Lissauer, gezegenlerin birbirlerine çok yakın olmasının beklenmedik bir durum olduğunu söylerken, bu şekilde gazsız uçan gezegenlere daha çok rastlanabileceğini belirtti:

"Kepler-11 sistemi bir CD den daha düz. Eğer bu sistemdeki altı gezegeni bizim sistemimize yerleştirirsek, Güneş sisteminin en iç gezegenleri olan Merkür ve Venüs arasına koyabilirdik."

Astronomlar, Kepler uzay teleskopunun getirdiği bilgileri analiz etti. Bir gezegen kendi yıldızı ve gözlemcinin arasından her seferinde transit geçiyordu.  Elde edilen bilgilerle yıldızın, parlaklığını ne sıklıkla ve ne miktarda kaybettiği ölçüldü. Bu bilgiler gezegenlerin kütlesinin ve yoğunluğunun ölçülmesinde kullanılmaktadır. Kütlelerin ölçülmesi için astronomlar gezegenlerin birbirleri arasındaki yerçekimi etkileşimlerinin neden olduğu yörüngelerdeki ufak değişimleri ölçtü.

Kaliforniya Santa Cruz Üniveristesi'nden Jonathan Fortey'e göre Kepler-11 sisteminde gezegenlerin hacminin çoğu, ışık elementlerinden meydana geliyor. Fortey durumu şöyle değerlendiriyor:

"İçteki iki gezegen, mini Neptün şeklinde; içlerinde bolca su bulunduğu ve dış kısımlarında ince bir hidrojen-helyum tabakası olduğunu tahmin ediyoruz. En dıştakiler de ise hidrojen-helyum atmosferini andıran sudan daha az yoğunlukta maddeler bulunuyor."

Bu gezegenlerden hiçbiri Dünya gibi olmasa da, Lissauer, bir yıldız etrafında dönen Dünya benzeri başka gezegenler olabileceğini belirtiyor. Örneğin keşfedilen bu sistemdeki altıncı gezegenin yüzey sıcaklığı 120 °C-170 °C dolaylarında; bu da dıştaki gezegenlerin hiç birinin bundan daha soğuk olmayacağı anlamına geliyor. Lissauer, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Henüz Dünya ağırlığında bir gezegen görmesek de yaşanabilir alanlarda bu gibi büyük bir gezegene rastlamak mümkün."

Güncelleme: 23/02/2011
Kaynak: Alok Jha, "NASA Scientists Discover Planetary System", guardian.co.uk, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 02/02/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat