yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kitlesel Yok Oluşla İlgili Araştırmalar ve Yeni Bir İddia

Günümüzdeki kömür santrallerinden çıkan uçan küllerdeki parçacıklara(sağda) benzeyen eski Kanada kayalarının içine gömülmüş çok küçük parçacıklar(solda), 250 milyon yıl önce yeryüzünü vuran kitlesel yok oluşu tetiklemiş olabilir.

Kanada'da eski kayalarının içine gömülmüş çok küçük parçacıklar, yeryüzünün en ölümcül kitlesel yok oluşuna nelerin sebep olduğuna dair yeni deliller sunuyor.

Araştırmacılar, bu kitlesel yok oluşun temel sebebinin, modern zamanın kömür yakan güç santrallerinin püskürttüğü zehirli küle benzer küresel boğucu bulutlar olabileceğini söylüyor.

Permiyen döneminin sonunda, yaklaşık 250 milyon yıl önce Dünya çapında gerçekleşen kitlesel yok oluş, dinozorları yok eden felaketten daha kapsamlıydı. Deniz canlılarının %90'ı yok olurken; kara ekosistemleri de oldukça çok zarar gördü. Bilim adamları bunun sebepleri üzerinde çok tartıştılar. Popüler hipotezler arasında, bir asteroidin çarpması, Sibirya'da çok büyük volkanik patlamaların olması ve zehirli okyanusların bulunması yer alıyor.

Calgary'deki Kanada Jeoloji Kurumu'ndan Jeokimyacı Stephen Grasby ve meslektaşları, "Nature Geoscience"da yaptıkları açıklamada; volkanik patlamalar hipotezi üzerinde yeni bir görüş ortaya koydular.

Kanada Kuzey Kutup bölgesindeki adaları meydana getiren kayalar, milyonlarca yıl önce Pangaea adı verilen bir süper kıtanın kuzeybatı sahillerinin deniz yüzeyi sedimanları(tortuları) olarak oluştular. Grasby ve ekibi, Permiyen kitlesel yok oluşundan kısa süre önceki kayaları analiz ettiklerinde, olağan olmayan mikroskobik parçacıkları fark ettiler. Organik maddenin olağan küçük parçalarının yanı sıra, senosfer adı verilen kabarcıkla dolu küçük parçacıklar da buldular.

Araştırmacılar, köpükle kaplı bu küçük damlacıkların sadece erimiş kömürün atmosfere püskürmesiyle oluşabildiğini belirttiler. Günümüzde uçan küller, senosferlerle dolup taşan kömür yakan güç santralleri tarafından üretiliyor. Fakat uçan küllerin büyük bir kısmı, bacadan çıkmadan kirlilik kontrolü donanımları tarafından tutuluyor.

Milyonlarca yıl önceki uçan küller ise; Sibirya'daki kömür depolarının üstünü kaplayan 1 trilyon tondan fazla erimiş kayanın, Sibirya'nın siyah volkanik taşları olarak bilinen lav depolarını oluşturan patlaması sırasında meydana gelmiş olabilir.

Çünkü geç Permiyen senosferleri, volkanik küllerin en küçük parçacıklarıyla hem boyut hem de ağırlık bakımından yaklaşık olarak aynı özellikteler. Bu senosferler, atmosferin yaklaşık 20 km yukarısına kadar çıkabilir ve jet akım rüzgârları sayesinde Dünya'nın her tarafına sürüklenebilirler. Bu parçacıklar, günümüzde üretilen kömür küllerinde olduğu gibi krom ve arsenik gibi zehirli metallerle yüklüdürler. Araştırmacıların tahminlerine göre, eski senosferlerin denizlere dökülmesiyle yüzey suları zehirli bir çorbaya dönüşmüş olabilir. Birçok yaşam yok olduktan sonra denizlerdeki bozulma, çözülmüş oksijeni sudan yoksun bırakarak, geride kalanların çoğunun da boğularak ölmesine sebep oldu.

Oregon Üniversitesi'nde Jeolog olan Gregory Retallack: "Kanıtlar bir hayli ilginç" derken; Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nden Jeofizikçi Norman Sleep de aynı görüşe katılarak şunları ifade etti: "Ekibin bulguları, oldukça önemli bir keşif."

Norman, ekolojik sonuçlar bir araya geldikçe, büyük Sibirya püskürmelerinin harekete geçirdiği olaylar zincirinin, yaşamı tam bir felakete götürdüğüne dikkat çekiyor. Grasby ise; Dünya çapındaki geç dönem Premiyen kayalarındaki senosferleri bulmanın, küçük parçacıkların kitlesel yok oluşta önemli bir rol oynadığı görüşünü destekleyebileceğini belirtti.

Senosfer: Kömür yakan güç santrallerinden çıkan atık uçucu küllerin içindeki, camsı küresel şekilli küçük parçacıklardır.

Güncelleme: 20/02/2011
Kaynak:
Sid Perkins, "Toxic Ash Clouds Might Be Culprit in Biggest Mass Extinction", sciencemag, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 23/01/2011.

 ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat