yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 USGS: ''Kaliforniya'yı 'Süper Fırtına' Yerle Bir Edecek!''

Birçoğumuz bir gün büyük felakete neden olacak, önemli bir deprem yaşamayı bekliyoruz. Ancak Amerikan Jeoloji Kurumu(USGS), geçtiğimiz günlerde, "Ark Storm(Büyük Tufan) Senaryosu" adını verdikleri yeni bir raporu açıkladı.

Bu yeni raporda; Kaliforniya'nın şiddetli bir "süper fırtına" riski ile karşı karşıya olduğu, eyaletteki evlerin dörtte birini sel sularının basacağı ve bu fırtınanın, 300-400 milyar dolar zarara neden olacağı söyleniyor.

USGS için çalışan 117 bilim adamı ve uzmandan oluşan bir grubun, depremler hakkında konuşmak yerine bizi daha yıkıcı bir şeye karşı uyarması şaşırtıcı gelebilir. Ancak bilim adamları, fırtına senaryosundaki yıkımın potansiyel ölçüsünün, büyük bir depremin yapacağı zarardan dört veya beş kat daha fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu, yağmurların inçlerle değil fitlerle ölçüldüğü mega bir fırtına anlamına geliyor.

Nuh Tufanı'nın İncil'deki hikâyesinden etkilenen bilim adamları, bir Ark Storm'un diğer bütün çağlarda da meydana geldiğini söylüyor. Jeolojik kanıtlara göre; 212, 440, 603, 1029, 1418 ve 1605 yıllarında da büyük fırtınalar gerçekleşti. Tarihsel verilere bakınca bu, pekte uzak olmayabilir. Bu bölgedeki fırtınalar, Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen hava sistemlerinin etkisiyle oluşmaktadır ve burada "fırtına kapısı" asla kapanmaz.

Amerikan Jeoloji Kurumu, Birleşik Devletler'deki ve eyaletteki acil durum görevlilerini, Kaliforniya'nın jeolojik geçmişinde bu tür "süper fırtınalar"ın yaşandığı ve bu tarz bir süper fırtınanın varsayıma dayalı olsa da olanaksız olmadığı konusunda uyarıyor.

Dehşet verici Kaliforniya fırtınası tehdidi, geçen 150 yıl boyunca gerçekleşmedi. Jeoloji Kurumu müdürü Marcia K. McNutt, "New York Times"a; 1861-62 yıllarında yaşanan fırtınada, Central Valley'in 300 millik bölümünün sularla kaplandığını ve burasının geçilmez hale geldiğini söyledi. Raporlara göre, seller o kadar kötüydü ki eyaletin başkenti San Fransisco'ya taşındı ve eyalet başkanı Leland Stanford görevine gitmek için bir kayık almak zorunda kaldı. 

Günümüzde ise genellikle hava modellerini daha istikrarsız yapan atmosferdeki sıcaklıkların yükselmesinin, riski artırdığı söyleniyor. Bilim adamları, 40 günden daha uzun sürecek ve eyalet üzerine 10 fit su bırakacak bir fırtına modeli geliştirdiler.

"Associated Press"in verdiği bilgilere göre fırtına, suları, Missisipi Nehri'nin sularını, Meksika Körfezi'ne boşalttığı hızda bir "atmosfer akışı"yla sevkedecek. Raporlara göre; rüzgarlar, saatte 125 mile ulaşacak ve toprak kayması, zararı daha da artıracak.

Varsayıma dayalı olan bu senaryonun gerçekçi olması için, Kaliforniya'nın tarih öncesi jeolojik sel tarihi ve modern sel haritalama teknikleri, iklim değişikliği projeksiyonuyla birleştirildi. Amaç, eyalet ve Birleşik Devletler görevlilerini, acil müdahale için hazırlamak. Jeoloji Kurumu bilim adamlarından Lucy Jones, bir basın açıklamasında şunları söyledi:

"Bu olayın yaklaşık her 100 veya 200 yılda bir gerçekleşmesinden dolayı, büyük San Andreas depremiyle aynı kategoriye girdiğini düşünüyoruz. Ocak 1969 ve Şubat 1986 tarihlerinde bilimsel açıdan olası, belli başlı iki fırtına peş peşe gerçekleşti. Bu model çok uzak bir durumu ortaya koymuyor."

Geçenlerde ABD eyalet acil durum görevlileri olası bir süper fırtına için acil hazırlıklarla ilgili konferans düzenlediler.

Güncelleme: 15/02/2011
Derleyen:
Hatice Öztürk, yaklasansaat.com

Kaynaklar:
1) Liz Goodwin, "Scientists Warn California could be Struck by Winter Superstorm", yahoonew, 17/01/2011.
2) Lori Preuitt, "Noah's Ark has nothing on this Calif. Forecast", msnbc, 16/01/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat