yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Felaketlerin Anlamlılık Derecesi Yükseldi

Almanya

Rusya ve Arjantin'de kuraklık, Almanya'da ve Brezilya'da aşırı yağışlar, Hindistan'da azalan Muson yağmuları ve kuzeyinde soğuklar, ardından Avustralya'da bütün tarımsal rekolteyi mahveden seller. Dünya'da felaketler anlamlı bir şekilde artıyor.

Hindistan'ın kuzeyindeki soğuklarda ölenlerin sayısının 100'e yaklaştığı bildirildi. Yetkililer, ülkenin kuzeyinde 3 haftadır etkili olan soğuk havanın en fazla Uttar Pradeş eyaletini vurduğunu, eyalette çoğu fakir ve evsiz 81 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Alman "Welt am Sonntag" gazetesi, Mosel nehri kıyısındaki yaklaşık 30 kasabanın sular altında kaldığını, Zell adlı kasabada nehir suyunun 8,70 metre yüksekliğindeki koruma duvarını aşarak tarihi kent merkezini sular altında bıraktığını yazdı. Gazetenin haberinde, Trier ve Koblenz kentleri arasındaki kasabaların sular altında kalması yüzünden, buralarda nehir yollarının kapatıldığı ve gemi seferlerinin durdurulduğu kaydedildi. Mosel'in Ren Nehri ile birleştiği bölgelerde de su baskınlarına karşı hazırlık yapıldığı, Ren Nehri'ndeki su seviyesinin 7,70 metreye kadar yükselmesinin beklendiği ifade edildi. Haberde, ülkenin diğer birçok eyaletinde de nehirlerdeki su seviyesinin yükseldiği belirtildi.

Avustralya

Son 50 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Avustralya'nın Queensland eyaletindeki Tovumba kentinde bir kişi sulara kapılarak hayatını kaybetti, onlarca araç da sürüklendi. Selle birlikte kentin caddeleri nehre döndü. İnsanlar sulara kapıldı, onlarca araç sürüklendi ve ağaçlar devrildi. Haftalardır süren aşırı yağışlar ve taşan nehirler nedeniyle eyaletin büyük bölümü sular altında. Şu ana kadar sellerden 200 binden fazla kişinin etkilendiği belirtiliyor.

Brezilya'da ise yılbaşından beri etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle 35 kişi hayatını kaybetti. Sivil savunmadan bir yetkili yaptığı açıklamada, şiddetli yağışlar sonucu ülke genelinde 30 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını. Ayrıca, yağışlardan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Minas Gerais'de de sivil savunma yetkilileri, 16 kişinin ya sellerde boğulduğunu ya da toprak kayması sonucu yerin altında kaldığını belirttiler.

Hepsi aynı yıla denk gelince olanlar oldu. Son 6 ayda tarım fiyatları adeta çıldırdı.

Uluslararası piyasalarda mısır fiyatları %85, buğday fiyatları %84, arpa fiyatları %31, şeker fiyatları ise %28 arttı.

Türkiye henüz farkında olmasa da dünya 2011 ve 2012 yıllarında büyük bir kıtlık yaşanıp yaşanmayacağını tartışmaya başladı bile. Avrupa, Kanada ve ABD'de tarımsal üretimin geçen yıllara göre düşük olması durumunda kıtlığın büyük boyutlara ulaşabileceğinden endişe ediliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, gıda fiyatlarındaki yükselişin sürmesi durumunda halk ayaklanmaları yaşanabileceği uyarısında bulundu. 2008 yılında Mısır, Kamerun ve Haiti gibi ülkelerde yaşanan ayaklanmaları hatırlatan FAO, şu anda fiyatların o günkü seviyeleri bile aşarak, insanlık tarihinin en pahalı seviyesine çıktığına dikkat çekti. Tayland'da bazı gıda fiyatları son bir yılda beş kat artarken, Endonezya'da devlet halka bahçelerinde sebze yetiştirmelerini tavsiye ediyor.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, hükümetleri paniğe kapılmamaları için uyarırken, zengin ülkelerden de, yoksullara gıda desteği vermelerini istedi. Dünya Bankası, gıda fiyatlarındaki yükselişin etkileri konusunda bir rapor hazırlayarak, ilk G-20 toplantısında liderlerin dikkatine sunacak.

Tunus ve Cezayir'de hayat pahalılığı ve işsizlik nedeniyle protesto gösterileri patlak verdi. Tunus İçişleri Bakanlığı yetkilileri, işsizliğin yüksek oranlarda seyrettiği Tala kentindeki gösteride iki kişi hayatını kaybettiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında, güvenlik güçlerinden çok sayıda yaralı bulunduğu ve üçünün durumunun ağır olduğu ifade edildi. Sendika yetkilileri ise ölü sayısının çok daha fazla olduğunu öne sürüyor. Tunus'ta da işsizlik ve yoksulluk nedeniyle başlayan gerilim, seyyar satıcılık yapan bir üniversite mezununun, kendini ateşe vererek ölmesi sonucu şiddetli protestolara dönüşmüştü. Ülkede kısa sürede yayılan protesto gösterileri haftalardır devam ediyor. Gösterilerde 4 kişi yaşamını yitirdi. Cezayir'deki gösterilerde de şimdiye dek 3 kişi öldü, 800'den fazla kişi yaralandı.

Yaklasansaat, 10/01/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat