yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsanoğlu İhanetini Görmüyor: Canlıların Mesajlarını Algılayamıyor

Dünyanın dört bir yanında toplu hayvan ölümlerinin yarattığı endişe sürüyor.

Ölüm haberlerine bir yenisi daha eklendi. Son olarak İtalya'nın Faenza şehrinde gagalarında mavi lekeler olan 8 bin ölü üveyik kuşu yağdı. Bir görgü tanığı: "Aniden neden böyle bir şey olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok. Güvercinler, önce birer birer sonra onlu ve yirmili gruplar halinde düşmeye başladı" diye konuştu.

Daha önce de ABD'nin Arkansas eyaletinin Beebe şehrinde, yılbaşı gecesi binlerce ölü kuş düşmüştü. Yerel saatle 23.30'dan itibaren yetkililere, gökyüzünden kuş ölüleri düştüğü ihbarlarının gelmeye başladığı kaydedilmişti.

Arkansas ve Louisiana eyaletlerinden sonra, yine ülkenin güneyindeki Kentucky eyaletinde de yüzlerce kuşun topluca öldüğü belirlendi.En az dört ayrı türdeki yüzlerce kuş geçen hafta, eyaletin batı kesiminde ölü bulundu.

Ardından İsveç'in Fallköping kentinde, 5 Ocak günü bir yerleşim bölgesine yakın yollarda çok sayıda kuş ölüsü bulunduğu açıklandı.

Beebe şehrinde o gece yaklaşık 5000 kırmızı kanatlı karakuş (Agelaius phoeniceus) ve bir miktar sığıcık (Sturnus vulgaris) öldü. Arkansas'da ölen kuşların çoğu, kırmızı kanatlı karakuş (Agelaius phoeniceus) denilen Kuzey Amerika'ya has bir türdür. Boy, davranış ve sayı olarak Türkiye'deki en benzer tür sığıcıktır (Sturnus vulgaris). Nitekim ölen kuşların arasında, ABD'ye 19 yüzyılda getirildikten sonra hızla artıp yerleşen ve kırmızı kanatlı karakuşlarla beraber yaşayabilen sığırcıklar da vardır.

Kırmızı kanatlı karakuşlar, sığırcıklar gibi büyük sürüler halinde yaşar ve uyurlar. 20 milyon bireye varan sürüler tespit edilmiştir ve ABD nüfus 100 ila 200 milyon kuştan oluşmaktadır. Gece görme yetenekleri yoktur ve narin yapılı bu kuşlar paniğe kapıldıklarında, saatte 40 kilometre hızla uçup cisimlere çarparak ölebilirler.

Kuşlarda böcek ilacına rastlanamamıştır. Göğüslerinde çarpma travması ve kanama belirtileri tespit edilmiştir, kanatlarının ön kısımlarında kırıklar görülmüştür.

ABD'de ikinci bir ''felaket'' daha yaşandı. Ülkenin Maryland eyaletinin Chesapeake Körfezi'nde, 2 milyon ölü balık bulundu. Öte yandan Beebe'ye 200 kilometre mesafedeki Ozark kasabası yakınlarında, Arkansas nehrinde onbinlerce ölü tambur balığı bulundu.

Nehrin yüzeyinin 32 kilometrelik bir bölümünü kaplayan balıkların ölüm nedenini araştıran bilim adamları, sadece tek bir balık türünün etkilendiği olayın basit bir çevre probleminden kaynaklanıyor olamayacağını söyledi.

Son iki haftada gerçekleşen toplu hayvan ölümlerinin kısa bir özeti:

* İtalya'nın Faenza şehrinde gagalarında mavi lekeler olan 8 bin ölü üveyik kuşu yağdı.
* Louisiana eyaletinde 450 kırmızı kanatlı karatavuk kuşu, kahverengi başlı karatavuk, sağırcık gibi kuş türleri bir otoyol boyunca ölü bulundu.
Arkansas'ta 3 bin karatavuk, Beebe kasabasında yollara ve evlerin çatılarına yağdı.
* İngiltere'de Kent şehrinin Thanet yakınında onbinlerce yengeç kıyıya vurdu.
*
Arkansas Nehri boyunca binlerce ölü balık kıyıya vurdu.
* Maryland'deki Chesapeake Körfezi'nde iki milyon balık kıyıya vurdu.
*
Florida'da suda binlerce ölü balık bulundu.
* Yeni Zelanda'da yüzlerce snapper cinsi balık ölü bulundu.
* Teksas otoyolundaki köprüde çok sayıda Amerikan sutavuğu ölü bulundu.
* İsveç'te Falkoping'de bir sokakta 50 küçük karga ölü bulundu.
* Danimarka'da da toplu kuş ölümleri yaşandı.
*
Brezilya'da 100 ton ölü balık kıyıya vurdu.

Uzmanlar, yılbaşı gecesi patlatılan havai fişeklerin, fırtınaların, soğuk havanın, parazitlerin ve hatta zehirlenmenin ölümlere neden olabileceğini öne sürmesine rağmen gerçek bilinmiyor.

Ancak şurası kesindir ki; tüm canlılar dünyanın helaka doğru gittiği mesajını insanlığa vermeye çalışsa da, insanlık maalesef bu algılamadan ve akıldan mahrum gözüküyor.

Yaklasansaat, 08 /01/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat