yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Halkımızı Nasıl Zehirliyoruz?

Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen

Rahmi Turan

Doktor arkadaşım Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen, hayatını araştırmakla geçiren bir bilim adamıdır. Her sohbetimizde ondan sağlık konusuyla ilgili yeni şeyler öğrenirim. Bir süre önce yine sağlık sohbeti yapıyorduk:

"Aman ha! dedi. "Mısır şekerinin kullanımı, Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da yasaklandı. Türkiye'de ise serbest. Mısır şekeri ile yapılan gıdalardan uzak durun!"
Mısır şekeri, genetiği değiştirilmiş (GDO'lu) mısırdan üretilen bir şeker cinsi... Batı ülkelerinde kullanımı yasak olduğu için, Türkiye'ye çok ucuza ithal ediliyor. "Peki, hangi şekeri yiyelim?" diye sordum.
"Şeker pancarından üretilen şeker dururken, mısır şekeri yenir mi hiç, çok zararlı!"
"Peki, neden ülkemizde bu zararlı şeker kullanılıyor?"
"Çok ucuza ithal ediliyor da ondan... Piyasadaki hemen hemen bütün tatlılar, ucuz olan GDO'lu mısır şekerinden yapılıyor. Türkiye'de yılda 407 bin ton tatlandırıcı kullanılıyor. Bunlarda üretilenlerin başında kola, meşrubat, reçel ve helva gibi tatlılar geliyor. Tatlı imalathaneleri ve pastaneler, GDO'lu mısır şekeri kullanıyor.
"Peki, Sağlık Bakanlığı ya da diğer yetkili bakanlıklar buna nasıl izin veriyor?"
"Onu bilemem... Benim bildiğim, bunların çok zararlı olduğudur. GDO'lu mısırdan üretilen şeker, sağlık açısından son derece zararlı ama kimse felaketin farkında değil!"
"Nedir zararları?"
"Çocuklarda zeka geriliğine neden olur... Karaciğerde onarılmaz hasarlar bırakır... Şeker hastalığını tetikler... Erken bunamaya yol açar!"
Şaşkınlık içinde "Vay canına!" dedim.
"Yani zehirdir! Bildiğimiz zehir!.. Daha ne olsun?" dedi.

Tatlandırıcıların insan vücuduna zarar verdiği artık bilinen bir gerçek. Fakat buna rağmen Türkiye'de özellikle çikolata ve şeker ürünlerinin tamamına yakınında nişasta bazlı şeker kullanılıyor ve bütün uyarılara rağmen bu konuda bir önlem alınmıyor. Tehlikeli durumu Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de bir süre önce resmen açıkladı ama görevli Bakanlıklardan hala tık yok!
Bakanlar, müsteşarlar, görevli müdürler, herkes, o kadar cahil olmadığına göre, neden bir önlem almıyorlar, bunu anlamak mümkün değil!

Alkole savaşan zihniyet, alkolden daha zararlı sonuçlar verdiği tespit edilen GDO'lu mısırdan yapılan şekere karşı neden bir tepki göstermiyor, bunu da anlamak zor!

İsa Gök, başta obezite, Alzheimer, kalp, astım, baş ağrısı ve kansere kadar bir çok hastalığın nedeni olabilecek tatlandırıcılar arasında nişasta bazlı şeker konusunda özellikle çocuklu aileleri ciddi biçimde uyarıyor.

Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen yeni kuşak çocukların geleceğini kararttığını söyleyen İsa Gök'ün, nişasta bazlı şeker ve Siklamattan yapılan suni tatlandırıcıların fayda ve zararları hakkında verdiği bilgiler şöyle:

"Uygar dünya ülkelerinde, sağlığa zararlı gerekçesiyle yasaklanan tatlandırıcılar, her yıl %50 oranında kota artışıyla ülkemize sokuluyor. Siklamat, 1937 yılında bulunan, uzun süre kullanılan, fakat daha sonra zararları anlaşıldığı için Amerika ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkelerinde yasaklanan yapay bir tatlandırıcıdır, kanser yapıcı etkisi vardır. Buna rağmen Türkiye'de çikolatadan, meşrubata kadar hemen her üründe kullanımı her geçen gün biraz daha fazla artış gösteriyor.

Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen ile Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök'ün uyarılarına kulak vermezsek, ileride herhalde başımızı taşlara vuracağız.

hurriyet, 31/01/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat