yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 NASA Kimin Adına Filmleri Sınıflandırıyor?

NASA, geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir liste yayınladı. Listede NASA'ya göre günümüze kadar çekilmiş bilim-kurgu filmleri arasında senaryoları gereği "en gerçekçi" ve "en saçma" filmler yer aldı.

NASA'NIN KÖTÜ BULDUĞU FİLMLER

1. 2012 (2009)
2. Dünya'nın Merkezine Yolculuk (The Core)
3. Armageddon (1998)
4. Cehennemden Daha Sıcak (Volcano)
5. Tepki (Chain Reaction-1996)
6. Ne Biliyoruz ki? (What the bleep Do We Know?)

NASA'NIN EN GERÇEKÇİ BULDUĞU FİLMLER

1. Gattaca (1997)
2. Mesaj (Contact-1997)
3. Metropolis (1927)
4. Dünya'nın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still-1951)
5. Ay'daki Kadın (Woman in the Moon-1929).
6. The Thing from Another World (1951)
7. Jurassic Park (1993)

Filmlere bir göz attığımız zaman, NASA'nın bu seçimi neye göre ve ne için yaptığı sorusunu düşünmeden edemiyoruz. NASA'nın kötü-saçma diye nitelendirdiği filmler, konularında abartılara yer vermekle beraber bilimsel gerçeklik de içeren filmler. Buna rağmen NASA bu filmleri bir kalemde siliyor ve senaryosu saçma filmler kategorisine sokuyor. Öte yandan büyük nisbette ilmi gerçeklik içermeyen hayalci senaryoları da bir kalemde gerçek senaryolar diye tanımlayabiliyor.

Örneğin; ''2012''de işlenen Nuh tufanından daha şiddetli "tufan senaryosu", elbette abartılı, ancak gelecekle ilgili bugünkü beklentilere de uygun felaketlere işaret ediyor. ''Kor'' filminde anlatılan konuya baktığımızda; Arz'ın merkezine yolculuk yaparak mağmayı harekete geçirmek tabii ki gerçeklik taşımaz. Ancak mağmanın hareketiyle Dünya üzerindeki hayatın-canlı yaşamın ilgisi; canlıların Dünya'nın manyetizmasına bağlı hareketleri ve hatta bugün tartışılan ölümleri, anlamlı bir ilişki içermektedir. "Armegeddon'' filminde de her ne kadar, "göktaşları"nı engelleyecek bir teknolojik yöntem bugün yoksa da; önemli bir tehdide ışık tutmaktadır ve bir gerçeklilik içermektedir. Yine bugün Dünya'nın bir numaralı tehdit unsurları olan volkanlar dolayısıyla "Volkan" filmi de bir hayal ürünü değil, açık gerçeklere ışık tutmaktadır.

Bütün bunlara rağmen NASA bu filmlere senaryosu "saçma" filmler derken, diğer taraftan; sanal-hayali birçok filmi gerçekçi bulabilmesi şaşırtıcı, yahutta finans-kapital efendileri adına ideolojik bir yorum ve saptırma içermektedir. Nitekim gerçekçi senaryolar diye nitelendirilen filmlere bakıldığında; "gelecekte (haşa) Tanrı insan inşaası"; "uzaylılarla temas" ki bugün bu uzaylılar(!) Dünya'da, yanımızda diye bu yalanla insanları korkutuyorlar; "uzaylıların saldırısı ve savunma"; "başka dünyadan şeyler(yaratıklar)" vs. gibi uçuk-evrimci, korkutucu, şeytani hayallere yer veren film senaryoları bilim mösyöleri tarafından "gerçekçi" bulunuyor. Bu ne perhiz bu ne turşu!

NASA'nın öncülü olan NACA'nın kuruluş yılı 1915'dir. NACA (National Advisory Committee for Aeronautics/ Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi) uçaklar üzerinde çalışmaktaydı. 29 Haziran 1958'de o zamanın ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, kurumun adını NASA olarak değiştirir. 1 Ekim 1958'de NASA, 4 labaratuvar ve 8.000 çalışanı ile 46 yıllık geçmişe sahip bir kurumun (NACA) ve liderliğini Wernher von Braun'un yaptığı Alman roket programının katkılarıyla, köklü bir kurum haline gelir. NASA'nın en büyük tesisi, Florida eyâletindeki Kennedy Komuta Merkezi'dir.

Ancak bugün gelinen noktada, "Küresel Efendiler"in "Yeni Dünya Düzeni"ni ilan etmek için NASA dahil kullanamayacağı; insanlığı amaçları doğrultusunda manipule etmek için "kulelere vurmak" dahil yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Nitekim dün uzayda uzaylı arayıp bulamayanlar, şimdi bu kötü uzaylıların, yanıbaşımızda bulunduğunu ve onlara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini pompalıyor. Bu gibi "çocuk kandırma yalanlarını" en üst düzey bilim kurum ve adamlarına söyleterek, inandırıcı olmak ve "De facto" hakimiyetlerini resmiyete dönüştürmek için yeni senaryolar uygulamaya konmuş görünüyor.

Eminiz ki; İblis imzalı "Ziyaretçiler" dizi filmini de yakında dizi filmlerin "ultra gerçekçi filmler" katagorisine koyarlar ve bu görevi de inandırıcı olsun diye NASA'ya yaptırırlar.

Yaklaşansaat, 24/01/2011
Kaynak: "NASA Silliest film Award Goes to 2012", theaustralian.com.au, 02/01/2011.

 

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat