yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ölü Deniz Altında Yapılacak Araştırmadan Ne Bekleniyor?

Profesör Zvi Ben-Avraham, kazı projesinden elde edilen ilk örneğin(çekirdeğin) üst kısmını inceliyor.

Araştırmacılar dört buzul dönemini, epik kum fırtınalarını, insan uygarlıklarının Afrika'dan Yeni Dünya'ya göçünü ve tarihteki en büyük kuraklıkları incelemek için Ölü Deniz altına sondaj yapacaklar.

Tel Aviv Üniversitesi'nin önderlik yaptığı uluslararası bu çalışmada, ilk kez 300 metre derinliğindeki Ölü Deniz tabanının altında 500 metre derinliğinde bir kazı yapılacak. Araştırmacılar özel bir aletle delerek, geçmiş dönemlerdeki iklim değişikliği ve deprem dalgaları hakkında bilgi toplamaya çalışacaklar.

Tel Aviv Üniversitesi Minerva Ölü Deniz Araştırma Merkezi'nden çalışma öncüsü Profesör Zvi Ben-Avraham, çalışmadan bir yıl içerisinde, son 500 bin yıla ait daha önce fark edilmemiş net kayıtlar elde etmeyi amaçladıklarını söyledi.     

365,250 YIL ÖNCE ŞİDDETLİ BİR KUM FIRTINASI MI MEYDANA GELDİ?

Ein Gedi'nin kıyıdan yaklaşık 5 mil uzaklığında alınan çekirdek örnekleri incelendiğinde, araştırmacılar gezegenin şartlarını keşfetmek için gezegenin tarihindeki özel yılları tespit etmeyi umuyorlar.  Araştırma sonuçları, 365.250 yıl önce iklimin nasıl olduğu veya yıkıcı depremlerin yıllarını belirleme gibi konulara yardımcı olabilir.

Araştırma, İsrail'de yapılan benzerlerinden daha geniş bir bilimsel çalışma niteliği taşıyor. Kanıtlar dünya iklim bilimcilerinin, diğer jeolojik örneklerden yararlanarak edindikleri bilgileri düzenlemelerine ve Orta Doğu ikliminde nelerin saklandığıyla ilgili tahminlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olabilir. Örneğin bu bölgede son zamanlarda artan kuraklık ve sıcak periyotlar yeni şeyler mi yoksa geniş döngüsel bir dalganın belirli bölümleri mi? Deprem dalgaları ile ilgili bulunan bilgiler, Ölü Deniz bölgesinden geçerek fay hattı ve etrafında yerleşen İsrail, Filistin ve Ürdün halkı için önemli bir yere sahip. Prof. Ben-Avraham:

"Tortul tabakalar, bölgenin jeolojik geçmişinde meydana gelen durumların arşivlerine ulaşma imkânı sağlayabilir" diyor.

Petrol arayıcılarının topladıkları örneklerin çok derinden elde edilememesine rağmen, çekirdekte bazı özel şeyler olabilir. Kırılmamış bir parça korunduğundan kayıtlar daha net bilgilere dayandırılabilir.
Amerika, Almanya, İsviçre, Norveç, Japonya ve İsrail'den düzinelerce bilim adamı içeren çalışma İsrail Bilim Akademisi tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Ürdün'den bilim adamları ve Filistin yetkilileri de bu araştırma konusunda iş birliği içerisindeler. Çevre biliminden, kimyaya kadar birçok bilim dalından araştırmacılar çekirdeğin farklı parçalarını analiz ettiler.

Profesör Ben-Avraham, Ölü Deniz'deki tortul tabakalarının son yarım milyon yıl boyuncaki kimyasal yapısını inceledi. Ben- Avraham çalışmanın bölge boyuncaki insan göçlerine ışık tutacağını söyledi.
Deniz seviyesi altında, 423 metre ya da bir milin çeyreğinde olan Ölü Deniz, Dünya üzerindeki en alçak seviyedeki alandır

Ein Gedi: İsrail'de, Ölü Deniz'in batısında yer alan, Masada ve Qumran mağaralarına yakın bir çöldür. En-gedi, İbranice iki ismin birleşmesinden oluşur. Ein, pınar; gedi ise, yavru keçi anlamına gelmektedir. En Gedi; "küçük pınar" demektir.

Güncelleme: 17/01/2011
Kaynak: "Back to the Dead Sea: Climate Change Study Digs Into Half a Million Years of History"
, sciencedaily, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 30/12/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat