yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD'de Hortumlar: Kasabaları Yok Etti, Nükleer Santrali Durdurdu

ABD'de 8 eyaleti vuran F5 kategorisindeki yüzlerce hortum felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı bugün itibarıyla 350'ye yükseldi. Böylece ABD tarihinin en fazla can kaybına yol açan ikinci hortumu yaşanmış oldu. 90 bin kişinin yaşadığı bir şehir haritadan silindi.

ABD tarihinin en çok can alan hortumu Mart 1925'te yaşanmış ve 747 kişi hayatını kaybetmişti. Üçüncü sırada ise 1932'de yaşanan 332 kişinin ölümüne yol açan hortumlar var. Acil Durum İdaresi'nden yapılan açıklamada, Alabama eyaletinde ölü sayısının 254 olduğu belirtildi. Ayrıca Alabama'da yaşayan 1,730 kişinin yaralı, sekiz kişinin de kayıp olduğu ifade edildi. 90 bin kişinin yaşadığı Tuscaloosa şehri tamamen yerle bir oldu. Kentin Belediye Başkanı Walter Maddox:

"Kentin alt yapısı tamamen yok oldu. İnsanların nasıl hayatta kaldığını bilmiyorum. Şehrimin bazı yerlerini tanıyamıyorum" dedi.

Alabama'nın dışında Tennessee'de 34, Mississippi'de 33, Georgia'da 15, Arkansas'ta 13, Virginia'da 5, Missouri'de 2 ve Kentuck'de 1 kişi öldü. Kurtarma ekipleri ceset var mı diye baktıkları evlere X işareti koyup çalışmalarına devam ederken, ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Hortum trajesidisi Amerikan halkını şaşkına çevirdi. Georgia eyaletinden Tim Holt isimli felaketzede, yaşadıklarını; "Aman Tanrım... Kentimiz paramparça oldu" sözleriyle dile getirdi. Felaketten etkilenen bir Amerikalı: "Ne kadar kaybım olduğunu şuanda düşünmek istemiyorum. Hükümetten biraz yardım alacağımızı umuyorum.", "Berbat, gerçekten cehennem gibi. Yaşadıklarımı anlatılabilecek başka bir söz yok. Ama size şunu söyleyebilirim, her ne kadar herşeyimi kaybetmiş olsam da, hayatta olduğum için şanslıyım."

Ülkede 150 yıldan beri kasırga ve hortumların kayıtları tutuluyor. Meteoroloji uzmanları kasırgaların hangi şiddette ve hızda olduğunu hesaplayabiliyor. Ancak bu kasırgaların, hortumlara yol açıp açmayacağını kestiremiyor. Uzmanlara göre hortumun oluşabilmesi için sıcak ve nemli hava akımı ile soğuk hava akımının atmosferin alt ve üst tabakası arasında çok hızlı bir şekilde etkileşime girmesiyle meydana geliyor.

Bazı hortumların genişliğinin 1,6 km olduğu ve saatte 320 km. hızla ilerlediği kaydedildi. Alabama eyaletinde 1 milyon kadar kişi, elektrikten yoksun kaldı. Alabama Elektrik Şirketi yetkilisi, kesintilerin Katrina Kasırgası sırasında yaşandığı kadar uzun süreli olabileceğine dikkat çekti. Bir meteoroloji uzmanı, Tuscaloosa'da büyük yıkıma yol açan hortumu "Alabama tarihinde görülenlerin en kötüsü" diye niteledi. Alabama'da üç nükleer santralin çalışması durduruldu.

Tuscalusa'da yağmalama olayları yaşanıyor. Kentte sokağa çıkma yasağı uygulanırken, polis askerden yardım istedi. Hortum, sadece evleri değil, itfaiye ve karakolları, hatta acil yönetim merkezini ve sığınak olarak ayrılan bazı binaları da yıktı. Bazı yerlerde itfaiye araçları tahrip olduğundan, kurtarma çalışmalarında sıkıntı yaşanıyor. Felaketin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen, kaç kişinin evsiz kaldığı hala açıklığa kavuşmadı. Yetkililer bölgede yeni hortumlar görülebileceği uyarısında bulunuyor. Hortumların yol açtığı hasarın, 2 ile 5 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bölgeyi ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, Alabama'da yaşananları "büyük felaket" olarak nitelendirdi ve kasırgada zarar görenlere finansal yardım sözü verdi. Obama:

"Özellikle Alabama'da meydana gelen can kaybı yürek parçalıyor. On yıllardır ilk kez bu kadar kötüsü yaşanan, ölümcül kasırga ve hortumlar, analarımızı, babalarımızı, oğul ve kızlarımızı, arkadaşlarımızı, komşularımızı, hatta bazı yerlerde tüm bir topluluğu alıp götürdü. Birçok yerde evlerin ve işyerlerinin uğradığı zararlar, felaket boyutlarından aşağı kalmıyor" diye konuştu.

Yaklaşan Saat, 30/04/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat