yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Seller, Kuraklık, Besin Kıtlığı ve Dünya Krizi

Anormal hava şartlarının kasıp kavurmaya devam etmesiyle, gıda fiyatlarının tavan yapması beklenirken, dünya genelindeki hükümetler, kemerleri sıkmaya hazırlanıyor.

Avusturalya'daki seller, Avrupa ve Amerika'da uzun süren kar fırtınaları ve Çin'deki potansiyel kuraklık, dünya genelindeki besin fiyatlarının artacağı anlamına geliyor. Sri Lanka'nın merkezi ve kuzey doğusundaki seller, yerel gıda maddelerinde kayda değer bir azalmaya neden oldu.

Avustralya'nın Gold Coast ve Victoria eyaletlerinin bazı kısımları, tarım alanlarının yıkım manzaraları haline gelmiş durumda. Sidney Üniversitesi'nden "The Sunday Leader" gazetesine, besin fiyatlarının artması, ülkelerinde etkili olan ve artmakta olan besin kıtlığı ile ilgili konuşan Jack Robertson adlı bir öğrenci, durumu şöyle belirtiyor:

"Birçok esansiyel maddenin fiyatı tavan yaptı. Hükümet elinden geleni yapıyor ancak buğday ürünlerinin fiyatları zirvelerde. Önceden günlük besin maddeleri olarak düşünülen ürünlerde kıtlıklar görüyoruz. Brisbane'i vuran şiddetli sellerden dolayı küçük manavların reyonlarında artık muza rastlanmıyor."

Selden dolayı yıkılan yerlerin yeniden inşası için harcanan tutarlar, ülkenin kuzeyinde gıda ekonomisinde büyük bir kayba sebep oldu. Ekonomistler, Queensland'ın imarı için ayırılan tutarların, gıda bütçesine büyük zarar verebileceğini öngörüyor.

Dünyanın en büyük buğday üreticisi olan Çin'de, şiddetli kış kuraklıkları üretim miktarını tehdit ediyor. BM Gıda ve Tarım Organizasyonu, geçen beş ay içerisindeki yağışların az olması, hem ekin miktarını hem de milyonlar için içme suyu kaynaklarını tehdit ettiğini açıkladı. Eğer Çin kuraklık nedeniyle kaybettiği buğday ihtiyacını dünya pazarlarından karşılarsa, dünya genelindeki gıda pazarlarında bir dalgalanma etkisi oluşabilir. Üstelik analistler, kış kuraklıklarının etkisinin bahar aylarında sürmesinin sadece Çin'de buğday üretim miktarının düşmesiyle sonuçlanmayacağı, dünya genelinde "olumsuz etki" oluşturacağı konusunda uyarıyor.

Dünya Gıda Programı'ndan Peter Ronkin, Çin'de kuraklığın potansiyel zararlarıyla mücadele etmek için birtakım uygulamaların devreye sokulduğunu söylüyor. Ronkin, ayrıca yakın zamanda besin kıtlıkları yaşanacağının göz ardı edilmemesini söylüyor.

Mahinda Rajapaksa, beklenen gıda krizine karşı tedbirler alınmasını emrediyor.

Sri Lanka'nın merkezi çevresi ve ülkenin kuzey doğu kısmındaki besin kıtlığının alışılmadık uzun süreli ve sert musonlarla açıkça ilgisi olduğu düşünülüyor. Maha ekinin %50'si yağışlardan dolayı kaybedilirken, Batticaloa Bölgesin'nin pirinç alanlarından en az %80'ini mahvoldu. Trincomalee ve Ampara bölgelerinde de şiddetli sellerden dolayı pirinç alanlarının %70'i kaybedildi. Vietnam ise, ihtiyaç fazlası pirincin olacağı ve ihraç edilebileceği düşünülen tek ülke olmasına rağmen, dünya pirinç fiyatlarının artmasından hiç şüphe duyulmuyor.

Gıda Koruma ve Geçim Kurulu'na konuşan Başbakan Mahinda Rajapaska, yaklaşmakta olan gıda kriziyle mücadele için "stratejik bir plan"ın hayata geçirilmesini emretti. Ayrıca 2012 yılının nisan ayında potansiyel bir gıda krizinin işaretlerinin şimdiden ortada olduğunu belirtti. Tarım Bakanlığı'ndan bir konuşmacı, ülkede gerçekleşen yıkıcı sellerden dolayı besin kıtlığını önlemek için adımlar atıldığını söyledi.

Güncelleme: 29/04/2011
Kaynak:
Dinouk Colombage, "Food Shortage And Inflation: A World Crisis", thesundayleader.ık, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 13/02/2011.
ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat