yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Kozmik Balon Teorisi" Geçersiz mi?

Hubble’ın çektiği bu fotoğrafta, genç yıldızların mavi parlaklığının, NGC 5584 galaksisinin spiral kollarını oluşturduğunu görüyoruz. Dışarı doğru uzanan ince toz şeritleri, ortadaki sarımsı merkezden yayılım gösteriyor gibi görünmektedir. Fotoğraf boyunca serpiştirilmiş gibi duran kırmızımsı noktalar, arka plandaki galaksilerdir. (NASA, ESA, A. Riess (STScI/JHU), L. Macri (Texas A&M Üniversitesi) ve Hubble Heritage Ekibi, STScI/AURA

NASA'ya ait Hubble teleskobunu kullanan astronomlar evrenin genişleme hızını büyük bir hassasiyetle yeniden hesapladıktan sonra, karanlık enerji teorisine alternatif bir teori olan kozmik balon teorisini geçersiz kıldılar.

Öyle görünüyor ki evren artan bir hızla genişliyor. Bazıları evrenin kütle çekiminin tersine işleyen karanlık bir enerji ile dolu olduğuna inanıyor. Buna alternatif bir başka teoriye göre; galaktik çevremizin 8 milyar ışık yıllık, nispeten uzay boşluğundan oluşan devasa büyüklükteki bir balonla kuşatılmış olduğudur. Eğer biz bu boşluğun merkezine yakın bir yerlerde  yaşıyor olsaydık, galaksilerin birbirlerinden hızlı bir şekilde uzaklaştığı şeklinde ortaya çıkan gözlemler birer göz yanılgısı olurdu.

Her ne kadar karanlık enerji alternatiflerinden bir teori ileri sürülmüşse de, astronomların evrenin mevcut genişlemesi hakkındaki anlayışlarını geliştirmesiyle, bu kozmik balon teorisi geçersiz kılınmıştır. Bu araştırmalara, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden (STScl) ve Baltimore Johns Hopkins Üniversitesi'nden Adam Riess başkanlık etti.

Hubble gözlemleri, karanlık enerjinin davranışlarının daha iyi bir şekilde karakterize edilmesini sağlayan Hubble sabitinin hassasiyetini geliştirmek için çalışan SHOES(Supernova HO for the Equation of State) ekibi tarafından yürütüldü. Yapılan gözlemler evrenin mevcut genişleme hızının sadece %3.3 belirsizlikle elde edilmesine olanak sağladı. Yeni ölçümler Hubble'ın 2009 yılındaki en iyi ölçümlerindeki hata payını %30 azalttı. Riess açıklamasında:

"Hubble'da kullandığımız yeni kamera, polisin hız yapanları yakalamak için kullandığı radar cihazına benzer bir şey ve öyle görünüyor ki burada gaz pedalına basan şey karanlık enerji" dedi.

Riess ve ekibinin öncelikle Dünya'ya yakın ve uzak galaksiler için doğru bir mesafe belirlemesi gerekti. Daha sonra bu mesafeyi evrenin genişlemesi sebebiyle açıkça birbirinden uzaklaşan galaksilerin uzaklaşma hızıyla karşılaştırdılar ve buldukları iki değeri Hubble sabitinin hesaplamasında kullandılar. Burada bir sabit kullanılmasının sebebi ise, astronomların fiziksel olarak galaksiler arası mesafeleri ölçmeleri mümkün olmadığından, yıldızların veya başka objelerin kıstas olarak kabul edilmesidir. Bu objeler, kendilerine ait parlaklıkları olan ve bu parlaklığın uzaklık, atmosfer veya yıldız tozu gibi bilinen etkilerle sönmeyen objelerdir. Bu nedenle uzaklıkları, Dünya'dan görülen parlaklıkları ile gerçek parlaklıkları mukayese edilerek hesaplanabilir.

Daha uzak mesafeleri hesaplamak için Riess ve ekibi, Tip 1a süpernova adı verilen özel bir patlayıcı yıldız grubu seçti. Bu yıldız patlamaları, evrenin her yerinden görülebilecek kadar parlaklıkta ve de işaret fişeğine benzer bir parlama gerçekleştirirler. Astronomlar, Tip 1a süpernovaların ve titreşimli Sefeid yıldızlarının(parlaklıkları düzenli aralıklarla değişen) gözle görülebilen parlaklıklarını karşılaştırarak bu yıldızların kendi parlaklıklarını ve dolayısıyla da çok uzaklardaki galaksilerde bulunan Tip 1a süpernovaların mesafelerini hesaplayabildiler.

Görünür veya kızılötesi ışık bölgelerinde bulunan daha fazla yıldızı incelemek için, görüntü keskinlik özelliği bulunan yeni Wide Field Camera 3'ü(WFC3; Geniş Alan Kamerası) kullanan bilim adamları, böylelikle farklı teleskoplardan gelen karşılaştırmalı ölçümlerdeki tutarsızlıklardan kaynaklanan sistematik hataları da elimine etmiş oldular. Texas A&M'den SHOES ekibinde görev yapan Lucas Macri:

"WFC3, şimdiye kadar Hubble ile bu ölçümleri yapan en iyi kamera; daha önce yapılan ölçümleri daha net değerlerle ve çok daha kısa zamanda yapmamızı sağlıyor." dedi.

Riess, Hubble sabitini tekrar tekrar hesaplayan pek çok astronomdan biridir. Hubble teleskobu astronomların evrenin genişleme oranını tam olarak hesaplamalarında büyük bir rol oynamaktadır. Hubble teleskobunun 1990'da ilk kullanılmaya başlamasından önce, Hubble sabitinin bazı faktörler sebebiyle çeşitlilik gösterdiği tahmin ediliyor. 1999 yılında Hubble Uzay Teleskobu Anahtar Projesi sayesinde Hubble sabiti %10'luk hata payıyla yeniden düzeltildi.

Evrenin genişleme hızını tam olarak bilmemiz, karanlık enerjinin gücünün etkisini daha fazla sınırlayacak ve astronomların, evrenin şekli ve ilk zamanlarında evreni doldurmuş olan nötrinolar veya görünmeyen parçacıklar gibi diğer kozmik oluşumlar hakkındaki tahminlere de açıklık getirecektir.

Güncelleme: 28/04/2011
Kaynak: "Cosmic Bubble Theory Of Universe Expansion Ruled Out",
science20.com, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 15/03/2011.
ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat