yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Potansiyel Tehdit Apophis Ne Durumda?

31 Ocak'ta Hawaii teleskopuyla çekilen, beş karenin birleştirilmesiyle yeşil çember içinde gözüken Apophis.

Astronomlar üç yıldan daha fazla süredir potansiyel bir tehlike oluşturan Apophis'in fotoğraflarını ilk kez yayınladı.

Hawaii'deki sönmüş Mauna Kea yanardağı üzerindeki teleskop kullanılarak, 31 Ocak günü Güneş'in arkasından ortaya çıkan Apophis'in birçok fotoğrafı çekildi.

Gelecek birkaç on yılda Dünya'ya çarpma ihtimali üzerinde en çok durulan uzay kayası Apophis hakkında bilinen tek şey, 270 metre olduğudur. 2004 yılında tanınan Apophis'in 1/37 ihtimalle 2029'da Dünya'ya çarpacağı düşünülüyordu. Daha sonra yapılan detaylı çalışmalarla çarpma ihtimalinin; 1/ 250.000 olduğu ortaya çıktı. Asteroit ayrıca 2036 ve 2068 yıllarında da Dünya'ya yakın geçişlerde bulunacak. Astronomlar, asteroidin yörüngesinin değişme ihtimaline karşı tetikteler.

YAKIN BİR GEÇİŞ

2029 yılındaki yakından geçme çok tehlikeli gözüküyor. Araştırmacılara göre, 13 Nisan 2029'da Apophis, Dünya'ya birçok haberleşme uydusundan daha fazla yaklaşacak. Hatta hava şartları iyi olursa, günün belli bir saati çıplak gözle görülebilecek ve gökyüzünde bir yol oluşturacak.

Araştırmacılara göre, bu yakın geçiş, Apophis'in yörüngesini oldukça değiştirecek ve bu yüzyıldan sonra Dünya'ya çarpma olasılığını daha da arttıracak. Bu yüzden astronomlar, Apophis'i dikkatle takip ediyor ve elde edebildikleri kadar bilgi toplamaya çalışıyorlar. Yeni fotoğraflar belki de astronomlara yardım edebilir.

Araştırma takımı, Güneş'ten 44 derecede aşağıda iken Apophis'in birçok fotoğrafını çekti. Bu sırada Apophis, insan gözünün tek başına algılayabileceği en bulanık yıldızlardan bile daha solgundu. Manoa'daki Hawaii Üniversitesi'nden astronom ve Apophis'in yardımcı kâşifi David Tholen, bir ifadesinde şunları belirtiyor:

"Mauna Kea'daki gözlem şartları çok uygundu ve başka yerlere göre daha güzel bir gözlem yapıldı."

2029 yılındaki yakınlaşma uzak gözükse de, çok tehlikeli başka iki yakınlaşmaya daha neden olacak.
2036 yılının Nisan ayında asteroidin, Dünya'nın 29.450 km yakınından geçmesi ve çarpma olasılığının 1/ 250.000 olması bekleniyor. 2068 yılındaki geçişteki çarpma ihtimali ise 1/333.000 olarak hesaplanıyor.
Yörüngesi değişken olduğu için Apophis'in yerini saptamak için daha fazla gözlem yapılması gerekiyor.

Astronomlar bir asteroidin yörüngesini, aynı resimde gözüken yörüngesi bilinen yıldızlarla karşılaştırarak hesaplarlar. Sonuç olarak Samanyolu galaksisi etrafında yavaşça dönen yıldızların yörünge hesaplamalarında ufak bir hata, asteroidin konumunun yanlış hesaplanmasına neden olur. Tholen, şöyle belirtiyor:

"Apophis'in yörüngesini net bir şekilde belirlemeden önce, farklı gecelerde farklı yıldızları kullanmamız, belirsizlikleri azaltıp ortalama değerleri hesaba katmamız ve gözlemleri tekrar etmemiz gerekiyor. Böylece 2029 yılındaki yakınlaşma ve sonrasında olabilecekler hakkında daha belirgin yorumlar yapabiliriz."

Apophis, eliptik yörüngesinden dolayı bu yaz Güneş'in parlak ışıkları arkasında kalacak ve farklı uzunluklarda yörüngeler edinecek. 2012 yılında da Apophis, 9 ay boyunca gözlemlenebilir bir pozisyonda olacak. Araştırmacılar, 2013 yılında Dünya'ya yaklaştığında, ultra hassas radar ışınları göndererek Apophis'in yüzeyini incelemeyi hedefliyor.

Güncelleme: 04/04/2011
Kaynak:
"New Photos of Potentially Dangerous Asteroid", cbsnews.com, çev. Ayşegül Koç,  yaklasansaat.com, 10/ 03/ 2011.
ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat