yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Libya Saldırısının Amacı Sivilleri Korumak Değil, Açgözlülüktür"

John Pilger

Nobel ödüllü savaş muhabiri John Pilger, İngiliz New Statesman için kaleme aldığı yazısında, Batı'nın Libya'ya saldırısının ''sivilleri korumak'' amacında olduğu iddiasına karşı çıkıyor, saldırının; kaynakları zengin ülkelere dönük tarihi eski açgözlü tecavüzlerin bir devamı olduğunu ifade ediyor.

Libya'ya dönük AB-Amerikan saldırısının kimseyi korumakla bir alakası yok, yalnızca ölümcül saflar böyle bir zırvalığa inanabilirler. Bu, dünyanın kaynak zengini stratejik bölgelerinde ortaya çıkan halk isyanlarına Batı'nın bir yanıtı ve yeni emperyal rakibi Çin'e karşı yıpratma savaşının başlangıcı.

Başkan Barack Obama artık tarihe geçti. O, Amerika'nın Afrika'yı işgal eden ilk siyah başkanı. Libya'ya tecavüzü, kıtanın karlı doğal kaynaklarını Afrika'nın fakirleştirilen insanlarından ve hızla ticari etkisi genişleyen Çin'den çekip almak için 2007'de kurulan "ABD Afrika Komutanlığı" tarafından yürütülüyor.

Angola ve Nijerya ile birlikte Libya, Çin'in öncelikli petrol kaynağı. Amerikan, İngiliz ve Fransız uçakları şimdi hem "iyi" hem de "kötü" Libyalıları yakarken, 30 bin Çinli işçinin tahliyesi yolda. Oysa Batılı yetkililerin ve medyanın "deli ve suçlu Albay Kaddafi"si, kendi insanlarına karşı "soykırım"a hazırlanıyor açıklamaları hala kanıtlanmayı bekliyor. Zira bu, Yugoslavya'nın parçalanışının finali ve Avrupa'nın en büyük ABD askeri üssünün kuruluşunda Kosova ile ilgili sahte "insani müdahale" ihtiyacı iddialarının hatırlatıyor.

Detaylar da benzer. Libya'nın "demokrasi yanlısı isyancılar"ı, söylentilere göre Albay Halife Haftar'ın komutasında. Kendisi, ABD Jamestown Vakfı'nın yaptığı bir çalışmaya göre, 1988'de "Libya Ulusal Ordusu"nu ", Amerikan Haber Alma Teşkilatı'nın güçlü desteği" ile kurdu. Son 20 yılda Albay Haftar, kendisine eğitim kampı da sağlandığı CIA'nın merkezi Virgina Langley'den çok uzakta yaşamıyordu. El Kaide'yi ve Bush-Blair'in Irak ile ilgili yalanlarını senaryolaştıran Irak Ulusal Kongresi'ni yaratan Mücahitler de, yeşil Langey'de aynı zamanda benzer bir şekilde onurlandırılmıştı.

Libya'nın diğer "isyan"cı liderleri arasında her ikisi acımasız bir şekilde görüş ayrılıklarını bastırma konusunda etkileyici bir üne sahip Kaddafi'nin, Şubat'a kadar adalet bakanı olan Mustafa Abdul Jalil ve İçişleri Bakanı General Abdel Fattah Younes de bulunuyor. Libya'da Kaddafi'nin insan hakları ihlalleri rekorlarına karşı öfkeyi de içeren bir iç savaş ve kabile savaşı yaşanıyor...

Bedun abartması ve acayip yolları ile Kaddafi çok uzun zamandır ideal bir "deli köpek" (Daily Mirror). Şimdi kahraman ABD'li, İngiliz ve Fransız pilotları, Trablus'un gebelik hastanesi ve kalp merkezinin de içinde bulunduğu kentsel yaşam alanlarının bombalıyor.

Bunlardan hiçbiri şaşırtıcı olmamalı. Tarih, Asya Times'a konuşan iki üst düzey Birleşmiş Milletler diplomatının ifşa ettiği gibi bir çeşit entrikadan başkası değil. BM'nin saldırı yerine neden gerçekleri araştırma komisyonu kurmadığı sorularına karşılık, görüşmenin Beyaz Saray ile Suudi Arabistan arasında gerçekleştiği söylenmiş. Suudiler, Bahreyn'de halk isyanını bastırırlarken "ABD koalisyonu" huysuz Kaddafi'den hırsını çıkartacak. Eli kanlı Bahreyn Kralı, Londra'da kraliyet düğününün konuğu olacak.

Bu hareketin somutlaştırılması; Başbakan olarak tek gerçek işi televizyon endüstrisinin servetine striptizci Michael Green'i katmak olan David Cameron'dur. Yemen'de insanlar 18 Mart'ta Abdullah Saleh'e başkaldırıp, Saleh rejimi 52 göstericiyi katlederken, Cameron, onun gibi Britanya icadı olan tiranlara Körfez'de silah satıyordu. Cameron, kayda değer hiçbir şey de söylemedi. Britanya imparatorluğu, en açgözlü zamanlarında görev icabı çok sayıda David Cameron üretti...

Onlar, daima aşağılayıcı bir havada; baygın ıvır zıvırları ile yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da korkaklar. Hediyeleri; savaş, ırkçılık ve Britanya'nın zor kazanılmış sosyal demokrasisinin yıkımıdır. Gelecek sefer, yapmanız gerektiği gibi yine yüz binler olup sokaklara çıktığınızda bunu hatırlayın.

*John Pilger: Uzakdoğu Asya uzmanı ünlü İngiliz gazeteci, yazar ve yapımcı.

timeturk, 11/04/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat