yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsanoğlu Kendi Eliyle Altıncı Kitlesel Yok Oluşu Hazırlıyor

Chicago Illinois Üniversitesi'nde bulunan, T-Rex koluna ait bir fosil. Yeni yapılan çalışma, günümüzdeki türlerin yok oluşunu fosil kayıtlarıyla karşılaştırıyor. Bu çalışmaya göre; günümüzdeki hayvanlar, insan etkinliği yüzünden 300 yıl gibi kısa sürede kitlesel yok oluşla karşılaşabilirler.

Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı "Nature" dergisinin internet sitesinde yayınlanan bir çalışma, yeryüzündeki yaşamın dinozorları yok eden kitlesel yok oluşla mukayese edilebilir bir yok oluşun eşiğinde olduğu konusunda uyarıyor.

Bu durum, dünyadaki canlıların %75'inden fazlasının, 300 yıl kadar kısa süre içinde yok olabileceği anlamına geliyor. Bu Armegedon'a sebep olan şey ise, 65 milyon yıl önce dinozorları yok ettiğine inanılan bir asteroit değil. Çalışmayı yapan araştırmacılara göre; bunun asıl suçlusu, insanların doğal kaynakları kullanımı ve iklim değişimi. Çalışmayı yürüten Paleontolog Tony Barnosky, şunları söyledi:

"Kitlesel yok oluşları belirlemek için yüksek bir sınır tespit edilmiş olsa da, günümüzdeki yok olma hızları, geçmişteki kitlesel yok olma hızlarına benzer görünüyor. Bulgularımız, tehlikedeki ve zayıf türlerin korunmasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Eğer bu canlıların çoğu ölürse ve hatta yok oluşları gelecek bin yıla yayılırsa, altıncı kitlesel yok oluş gerçekleşecek. Keşfettiklerimizde hem iyi haberler hem de kötü haberler var. İyi haber, ümidimizi kaybetmemize neden olacak kadar çok yok oluşa sebep olmadık. Kötü haber ise, biyosferi(canlı küreyi) tahrip ederek, geçmiştekilere benzer bir kitlesel yok oluş için elimizden geleni yapıyoruz. Ve eğer bugün çok yüksek olan yok oluş hızını yavaşlatmazsak, altıncı yok oluşu 3- 22 yüzyıl gibi kısa sürede görebiliriz. Bu kitlesel yok oluşun sebebi şüphesiz ki biziz. Ve bunun gerçekleşmesinin sebepleri ise; doğal yaşam ortamlarının parçalanması, çoğunlukla insan kaynaklı iklim değişikliği, türlerin yeryüzündeki hareketlerinden dolayı endemik(yerel) türlerin normalde yaşadığı alanlarda, istilacı türlerin yer alması. Bunlara, gezegendeki artan nüfusu ve doğal kaynakları israf edip, tüketmemizi de ilave edebiliriz."

540 milyon yıldan fazla sürede, yeryüzünde 5 kitlesel yok oluş gerçekleşti. En çok bilineni ise, dinozorların ve diğer türlerin yok olduğu beşinci kitlesel yok oluş. Bu yok oluşlar sırasında, istiridye, salyangoz, mercan benzerleri ve denizyıldızının akrabaları gibi omurgasız deniz hayvanları etkilenerek yok oldular. Barnosky, şunları ilave etti:

"Günümüzdeki yok oluş karşısında, hiçbir canlı grubunun yaşamı güvende değil. Bugün, nesli tükenmekte olan türler listesinde; gergedanlar, filler, dev pandalar, balinalar, kaplanlar, deniz kaplumbağaları ve ağaç kanguruları bulunuyor. Bu listede, neredeyse aşina olduğunuz her kategoride bitki ve hayvan türleri var. Memeliler, sürüngenler, amfibik(hem karada hem suda yaşayan) hayvanlar, kuşlar, balıklar ve birçok değişik çeşitte bitkiler bunlar arasında yer alıyor."

Biyoloji profesörü Charles Marshall, bu çalışma ile ilgili şunları söyledi:

"Eğer bir kitlesel yok oluş bulursak, bunun kötü bir hafta sonu mu, on yıllar içinde mi yoksa 10.000 yılda mı olduğunu belirlemekte büyük zorluk çekiyoruz. Fosil kayıtları, 3,5 milyar yıl geriye giderken, tarihsel kayıtlar sadece birkaç bin yıl geriye gidebiliyor. Buna ek olarak, fosil kayıtları birçok boşluğa sahip ve tam değil."

Bu tarz olaylar geçmiş 540 milyon yılda sadece 5 kere gerçekleşti ve her birinde hayvan türlerinin %75’inin veya daha fazlasının nesli tükendi.

Bu, günümüzdeki yok oluş verilerinin, fosil kayıtlarındakilerle kıyaslandığı ilk özenli çalışma ve gerçekten yapılması çok zor bir iş. Asıl merak edilen şey ise, eğer bugünün modelleri, jeolojik zaman kütüğüne göre değerlendirilirse, günümüzdeki yok oluşun nasıl olacağıdır. Araştırmacılar, şuanki yok oluş hızı ile geçmişteki kitlesel yok oluşların hızını kıyaslamak için, türlerin günümüz kayıtlarındaki yok olma verilerini ve fosil kayıtlarını kullanarak matematiksel bir analiz yaptılar.

Başlangıç noktası olarak memelileri seçtiler. Çünkü memeliler, üzerinde en çok çalışma yapılan ve 65 milyon yıl geriye gidildiğinde, fosil kayıtlarında en iyi temsil edilen türlerdir. Biyologlar, başlangıçta toplam 5570 türden en az 80 memeli türünün, geçen 500 yıl içinde yok olduğunu tahmin ediyor. Ekibin, memelilerin ortalama yok olma hızları için tahminleri, her bir milyon yılda iki yok oluştan az. Şuanki memelilerin yok olma hızlarından daha düşük. Aynı zamanda, yapılan çalışmada, son 3,5 milyar yıldan fazla sürede, yeryüzünde 4 milyar türün yaşadığı ve yaklaşık %99'unun ise yok olduğu tahmin ediliyor. Bu durum, yok oluşun olağan bir durum olduğunu gösteriyor. Marshall, şunları ilave etti:

"Sadece yarım milyar yıl içinde gördüğümüz en büyük kitlesel yok oluşlara kıyasla bugün yaşanan yok oluşun boyutunun küçük olması, bunların önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Boyutu oldukça küçük olmasına rağmen, günümüzdeki yok oluş hızları, geçmişteki birçok kitlesel yok oluşun hızından daha yüksek."

Barnosky ise son olarak şunları ifade etti:
"Doğal bir felaket, kolaylıkla bir başka kitlesel yok oluşa sebep olabilir. Buna rağmen, günümüzdeki yükselen yok oluş seviyeleri, insan etkinlikleriyle ilgili ve insanlara da bir seçenek veriyor. İyi haberler ise şöyle; eğer insanlar, alışkanlıklarını değiştirir ve etkili koruma metotlarını uygularsa, hala potansiyel tehlike altındaki türleri kurtaracak yeterli zaman var. Yeryüzündeki biyo-çeşitliliğin çoğu ise kurtarılmayı bekliyor."

Güncelleme: 10/04/2011
Derleyen
: Hatice Öztürk, yaklasansaat.com

Kaynaklar:
1) Michelle M. Schaefer, "Could Today's Plants and Animals go the Way of Dinosaurs? New study says Yes", Medill news, çev. Hatice Öztürk, yaklaşansaat.com, 04/03/2011.
2) Emma Woollacott, "Earth's Sixth Mass Extinction Could Already be Underway", TGdaily, çev. Hatice Öztürk, yaklaşansaat.com, 03/03/2011.
ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat