yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Küçük Meteoritler Erken Dönem Dünya ve Mars İklimini Etkiledi

Mikro-meteorit

"Geochimica et Cosmochimica Acta" dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; 4 milyar yıl önce Dünya ve Mars gezegenlerine "mikro-meteorit" bombardımanı, yaşamı güçleştirecek şekilde gezegenlerin soğumasına neden olmuş olabilir.

Imperial College London'dan bilim adamları erken Güneş sisteminin bir zaman periyodunda meydana gelmiş olan "Geç Dönem Ağır Bombardımanı (LHB)"nın etkilerini araştırdılar. LHB sırasında, 100 milyon yıldır süregelen meteorit yağmurları Dünya ve Mars'a yağmıştı. Bu bombardıman, her iki gezegenin en üst atmosferine sülfür dioksit boşalttı. Araştırmacıların analizi, bu bombardımanın çevrede yıkıcı bir etki yapmış olabileceğini ortaya koyuyor.

Mikro-meteoritler, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit bandında bulunuyor. Şeker tanesi büyüklüğündeki bu uzay kütleleri, yerçekimi etkisiyle Dünya ve Mars'a doğru sürüklenirler. Bu kütleler, gezegenin en üst atmosferine girdikleri zaman, sülfür dioksit ve diğer gazlar salarak sıcaklığı yaklaşık 1000 °C'ye kadar yükseltirler. Atmosferdeki süfür dioksit ise, aerosoller oluşturur. Gezegenin daha da soğumasına neden olan bu aerosoller, yüzeyden uzakta Güneş ışığının yönünü değiştirerek geri yansıtan katı ve sıvı parçacıklardan oluşmuştur.

Çalışmanın yazarları, LHB esnasında mikro-meteorit yağmurlarının Dünya'nın en üst atmosferine her yıl 20 milyon ton sülfür dioksit bıraktığını hesapladılar. Aynı şekilde bu mikro-meteoritlerin Mars'a, aynı zaman periyodunda her yıl yarım milyon ton sülfür dioksit bıraktığı sonucuna vardılar.
Ekip, Dünya'nın erken dönemlerinde böylesi büyük bir sülfür dioksit akışının, iklim üzerinde 1991 Pinatubo Yanardağ patlaması büyüklüğünde bir püskürme gerçekleşmiş gibi aynı soğuma etkisi oluşturduğunu söylüyorlar.

1991 Pinatubo Yanardağı, Güneş ışığının %10'nun Dünya'ya ulaşmasını engelleyen ve 0.5 °C gezegenin soğumasına neden olan 17 milyon ton sülfür dioksit ve diğer gazları atmosfere saldı.

Bilim adamları, Dünya'nın atmosferindeki sülfür dioksitin etki ettiği çevresel sonuçların felakete yol açmış olabileceğini ifade ediyorlar. O dönemlerde, Güneş enerjisi bugünkünden %30 daha zayıftı. Bu da çok az enerjinin yüzeye ulaşması anlamına geliyor. Ekip, mikro-meteoritlerden boşalan sülfür dioksitteki artışın, Güneş enerjisini zayıflattığını ve bunun sonucunda da Dünya'nın milyon yıldır süregelen ve mikrobiyal yaşamı son derece zorlaştıran Arktik kışa (Kuzey kutup dairesi) girmiş olabileceğine inanıyor. Imperial College London Üniversitesi Yer Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nde araştırmanın başkanı Dr. Richard Court ekliyor:

"Bu şeker tanesi büyüklüğündeki meteoritler, Dünya ve Mars gibi gezegenleri oluşturmaya yardım eden, erken dönem Güneş sisteminin oluşumundan artakalan cisimlerdir. Çalışmamız bu küçük uzay cisimlerinin erken dönem Dünya ve Mars üzerinde ne şekilde çevresel tahribata sebebiyet verdiğini anlamamızı sağlıyor."

Araştırmacılar mikro-meteoritlerin atmosfere girmesiyle, geçirdikleri değişimlerin simülasyonunu yaparak bazı sonuçlar elde ettiler. Çalışmalarında 1000 °C'deki mikro-meteoritlere eş olacak şekilde kaya parçacıklarını ısıtmak için "flash pyrolisis" adı verilen bir teknik kullandılar. Daha sonra, "kızılötesi spektroskopi" (infrared spectroscopy) ile bu kayaçlardan salınan sülfür dioksit miktarını ölçtüler. Ekip elde ettikleri sonuçları kullanarak, LHB esnasında mikro-meteoritlerden Dünya ve Mars'a ne kadar sülfür dioksit boşaldığını hesaplamış oldular.

Bu çalışma, metanın, kızıl gezegendeki yaşamdan kaynaklandığı ihtimalini artıran ve atmosferinde şu an var olan metanın kaynağının meteoritler olmadığını keşfeden ekibin daha önceki çalışmasının devamı niteliğindedir. Aynı zamanda, bu çalışma Dünya'nın daha yaşanabilir olduğu erken dönemlerde meteoritlerin diğer önemli gazları da atmosfere bıraktığını göstermiştir.

Güncelleme: 27/05/2011
Kaynak: "Sugar-Grain Sized Meteorites Rocked the Climates of Early Earth and Mars, According to New Study", sciencedaily, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 01/04/2011.
ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat