yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Tek Küresel Para Birimi Hayali!

Paul Krugman ve Nouriel Roubini'nin de aralarında bulunduğu çoğu ekonomist, üye ülkelerinden birkaçının mali sıkıntılarından dolayı, Avrupa Para Birliği'nin zor durumda olduğunu ileri sürdü. Bazısı da Euro'nun düşeceğini öngörüyor.

Tek küresel para birimiyle ilgili beklentilerin, Euro'nun ve diğer para birliklerine ait para birimlerinin başarısındaki devamlılığa bağlı olmasından dolayı, Tek Küresel Para Birliği'nin Başkanı Morrison Bonpasse ile Euro'yu görüştüm.

Soru: Euro'yla ilgi yanlış olan nedir ve neden bazı ekonomistler ona kuşkuyla bakıyor?
Cevap: Komik. Problem, Euro'nun tek bir merkez bankası tarafından, 17 ülkeye verilen bir para birimi olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle Euro, herhangi bir ülke yönetiminin mali sıkıntılarından etkilenmez. Buna rağmen Euro'nun eleştirilmesinin sebebi, döviz tüccarlarının ve diğerlerinin, yönetimsel mali problemlerin, parasal problemleri garanti ettiğini düşünmeleridir.

Soru: Neden Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in meseleleri, Euro için bir probleme dönüşmez?
Cevap: Çünkü para biriminin değeri, amir bankanın sağlamlığına ve insanların banka yönetimine güvenmelerine bağlıdır. Herhangi bir ülkenin mali sağlamlığına bağlı değildir. 1975'te New York iflas etmek üzereyken, ABD dolarının değeri tehlikede değildi. Şu an Kaliforniya Eyaleti'nin kontrol altına alınması gereken büyük bir bütçe açığı var ve tekrar dolar için belli belirsiz bir risk var.

Soru: Yunanistan, İrlanda veya Portekiz iflas ederse ne olur? Euro'yu etkilemez mi?
Cevap: Tam olarak değil. Eğer Euro üyesi bir ülke iflas ederse, alacaklıları veya tahvil sahipleri sanki iflas eden ülke, iflas etmiş bir kurum ya da şahısmış gibi, bu ülkeden Euro olarak ne alabilirlerse alırlar. Bu gibi kısmi ödemeler Euro olmalıdır, enflasyona uğramış ulusal para birimleri olamaz. Tabii ki mali sıkıntılar, böyle hükümetlerin borçları için talep edilen faiz oranlarını yükseltir, ancak para biriminin değeri etkilenmez.

Soru: Neden Euro'nun geleceği konusunda iyimsersiniz?
Cevap: Avrupa ülkeleri, Euro'ya katılmaya çalışıyor ve ondan kaçmıyorlar. Estonya, 17. Euro alanı devleti oldu. Diğerleri kabul kriterlerini tamamlamak için bekliyor. Ülkeler için zor bir karar, ancak Euro'nun tarihi gidişatı temizdir. Geçen yıl boyunca Euro'nun değeri, dolar cinsinden $1.20 ile $1.45 arasında dalgalandı ve şimdi $1.38'dır. Şu an 27 Avrupa Birliği ülkesi var, yakında 31 olacak. Euro ülkesi olmayan 10 ülkeden üçü dışında hepsi Euro'ya katılmayı bazı haklı sebeplerden dolayı istiyor. Üye olmayan üç ülke; Danimarka, İsveç ve Britanya'dır. Bunlar için de asıl soru, ne zaman üye olacaklarıdır.

Soru: Paul Krugman, 16 Ocak 2011'de New York Times Magazin'deki "Avrupa Kurtulabilecek mi?" adlı yazısında ne anlatmak istiyor?
Cevap: Eğer İzlanda 2008'de Euro kullanmış olsaydı, finansal krizi yıkıcı bir para krizine dönüşmeyecekti. Paul Krugman İzlanda'yı Brooklyn ile karşılaştırdı ve komşularıyla olan ekonomik ilişkisini olumsuz yönde etkileyeceğinden, kendi para birimini kullanmasının Brooklyn için anlamsız olduğunu belirtti. Dijitalleşmiş dünyada, bir okyanusla ayrılmış olmasına rağmen İzlanda'nın da ekonomisi, komşularıyla olan ilişkisini olumsuz yönde etkiliyor. İzlanda, Avrupa Birliği'ne katılımı 2012'de olması beklenen dört aday ülkeden biridir. O zaman, yeni AB üyeleri için gerektiği gibi Euro alanına katılım süreci başlayacak.

Soru: Neden gelecekteki tek küresel para birimi hareketinin, Euro'nun başarısına bağlı olduğunu söylediniz?
Cevap: Şimdilik, dünyada bölgesel para birlikleri var; Avrupa Para Birliği, Doğu Karayip Para Birliği ve Batı ve Merkez Afrika Para Birlikleri gibi. Avrupa Para Birliği, en büyük ve başarılı olanı, gelişiyor ve Küresel Para Birliği'ni de içeren gelecek para birlikleri için bir model teşkil ediyor. Birçok Basra Körfezi ülkesi, bazı Doğu Afrika ülkelerinde olduğu gibi bir para birliği oluşturuyor. Euro alanı genişlerken dünya çapında insanlar, şu soruyu soruyor: Euro 17 ülkede -yakında bu 31 olacak -başarılı oluyorsa neden 192 ülkede de olmasın?

Soru: Dünya tek küresel para birimini nasıl gerçekleştirecek?
Cevap: Var olan para birimlerini genişletip, onları tek küresel para birimine katarak gerçekleştirecek. Bu para birimini destekleme eğiliminin, dünyanın gayrisafi yurtiçi hâsılasının (GSYİH) yaklaşık %40-50'sini yansıtan ülkeler için tek para birimi oluşturacağı zaman, tek küresel para biriminin yürürlüğe girebileceği söylenebilir. Bundan sonra, "tepe noktası"nı geçmiş olacağız ve geriye kalan ülkeler de katılmak için talep edecekler.

Soru: Tek küresel para birimine gerek olduğu konusundaki mesajınızı dünya çapında nasıl yayıyorsunuz?
Cevap: Bir web sitemiz ve Tek Küresel Para Birimi-Dünya İçin Ortak Kuruşlar adlı yayınlanmış bir kitabımız var. Dünyadaki insanlar, tek küresel para biriminin kendileri ve dünya için ne kadar iyi olduğunu öğrendiklerinde, bu hedefe ulaşmak için çalışmalar hızla artacaktır.

Güncelleme: 21/05/2011
Kaynak:
Theodore F. di Stefano, "Is the World Headed Toward a Single Global Currency?" ecommercetimes, çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 07/04/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat