yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Rus Bilim Adamları Dünya'yı Sarsacak Depremleri Doğru Okuyamıyor mu?

Moskova'daki "Dünya Fizik Enstitüsü", Kremlin'de Başkan Putin için hazırladığı raporu sundu. Bu raporda önümüzdeki 14 gün içinde Amerika kıtalarında-ABD, Meksika, Orta Amerika ve New Madrid fay kırığı boyunca Güney Amerika'nın batı sahilleri- katastrofik özelliklere sahip bir mega deprem olabileceği uyarısı yer alıyor.

Rapor, bunun dışında aynı zaman peryodunda Asya ve onun alt kıtalarında yine katastrofik depremler olacağı uyarısında bulunuyor. Raporda, Mega deprem kaygılarını arttıran şu ifadeler yer alıyor:

"Yerkürenin üst atmosferinde, Dünya'nın bir çok bölgesinden ve gittikçe artan miktarda süptil( elektromanyetik spektrumunun dışında farkedilmesi güç sinyaller) elekromanyetik sinyaller saptandı.  Bu sinyallerin en yoğun olduğu yerler, Amerika'nın batı sahilleri ve Orta batı bölgeleriydi."

Burada önemli bir not da Rus ve İngiliz bilim adamlarının, deprem öngörme metotlarını süptil elektromanyetik sinyallere dayandırılması açısından öncü olmalarıdır. Bu sebeple iki ülkenin bilim adamları çalışmalarını birleştirerek bu sinyallerden daha fazlasını yakalamak için uzaya uydular yerleştirdiler. Bu raporda daha da kaygı uyandırıcı olan ise; Rus bilim adamlarının, bir matematikçi ve uzun dönem hava durumu tahmincisi olan Ken Ring'in kendilerinden bağımsız olan analizini teyit etmiş olmaları. Ken Ring, ölümcül Christchurch depremini önceden tahmin etmişti. Ve bu hafta, Mart'ın sonuna doğru bir deprem vuracağına dair uyarıda bulundu. Ring, depremleri tahmin etmek için kullandığı metodolojisini şöyle açıklıyor:

"Gezegenlerin yeryüzü üzerinde çok etkisi vardır. Ancak bu etkiyi dolaylı bir yolla Güneş üzerinde etki oluşturarak gerçekleştiriyorlar. Bazı gezegenler çok büyük. Eğer Güneş bir basket topuysa, gaz devleri olan Jupiter ve Satürn greyfurt büyüklüğünde düşünülebilirler. Ve Dünya da bu ölçüye göre çekilmemiş bir karabiber tanesi büyüklüğündedir. Jupiter ve Satürn, Güneş'in iki tarafında yer aldıklarında (Ay dolunay halindeyken, Ay-Dünya –Güneş sıralanması gibi), Güneş'te ekstra dalgalar oluşmasına sebebiyet verirler. Bu gaz devleri, Güneş'in aynı tarafında bulunuyorlarsa (Ay hilal halindeyken Dünya-Ay-Güneş sıralanması gibi) da ekstra dalgalar oluşur. Bu büyük Güneş dalgaları, Güneş lekesi aktivitesi ve Güneş alevlerine dönüşür. Bunu anlayabilmek için Ay'ın Dünya ile daha çok yanyana geldiğinde dalgalanmanın artmasını örnek verebiliriz.

Şu anda Jupiter ve Satürn, Güneş'in iki tarafında bulunuyorlar ve ortada yer alan Dünya ile birlikte halat çekme oyunu oynuyorlar. Bu oyun, geçtiğimiz Eylül'de başladı ve Mayıs'a kadar devam edecek. Eylül'de Dünya, Jüpiter, Satürn ve Güneş ile bir hizadaydı. 

Şiddetli depremleri yaşamamızın sebebi budur. Sadece biz değil Christchurch'le aynı günde Pakistan'da da deprem oldu. Bu Jupiter/Satürn hizalanması Mayıs'a kadar sürecek. Ancak Mart'ta Dünya yeniden aynı hizaya giriyor. Bundan dolayı ekstrem bir olay gerçekleşebilir. Örneğin 20 Mart civarında Ay da tam tetikleyici pozisyondayken büyük bir deprem olabilir."

Rapora göre Ring'in Dünya'daki depremlerin Güneş ve gezegenlerle ilişkilendirmesi doğru olsa da, Kral dalgaları olarak da bilinen Perigean spring dalgalarını, alçak basınç sistemlerinin yerine konup depremlerle ilişkilendirmesi doğru olmayabilir.

Bu raporda, büyük alçak basınç sistemlerinin, katastrofik depremlerle ilişkili olabileceğinden bahsediliyor. Özellikle bu gün bile müthiş miktarlarda yağan yağmurlarla dövülen ABD'nin orta batı bölgesinde. Ve daha da ilginci bu yağmurlar, son 6 ayda 800 depremin yaşandığı New Madrid fayına vuruyor.

Rapor şöyle devam ediyor; aynı tehlike Güney Amerika uluslarından biri olan Bolivya için de geçerlidir. Onlar da benzer şekilde katastrofik alçak basınç sistemi fırtınaları sebebiyle 52 vatandaşlarını kaybettiler. Rapordaki en kaygı verici bilgi ise şu; rapor, Kaliforniya eyaletinin kalbura dönen fay hattı hakkında son 30-40 yılın en katastrofik depremi yaşanabileceği uyarısını yaparken, bu bölgeden gelen yeni raporlar, milyonlarca balığın ölüp karaya vuduğunu belirtiyor. Tıpkı 22 Şubat'ta Chrisrchurch'un yıkımından önceki günlerde balinaların Yeni Zelenda sahiline vurmaları gibi.

Gezegenimizin durumunu ortaya koyan daha acımasız raporlar da var. Bu raporlarda, Güneşimizin devasa güneş alevleri fırlatmaya (güneş patlaması) devam ettiği kaydediliyor. Buraya şöyle ilginç bir not da düşmek isteriz. Bu hafta Amerikan ordusu bir eğitim tatbikatına gireceklerini duyurdu. Tatbikata 21-25 Mart arası Kansas'ta Amerikan ordusu, CIA, Kanadalı resmi görevliler, Amerikan hazine ve devlet bakanlıkları, Tehdite karşı savunma ve hazırlık kurumu, ve Kızıl Haç örgütleri katılıyor. Muhtemelen en kötü olana hazırlıklı olabilmek için.

Rapor sonuç olarak henüz depremleri tahmin etmede bilimsel olarak kabul edilen tam, güvenilir bir metod olmadığını belirtiyor ancak Dünya'da katastrofik mega depremlere yol açacak anomalik çakışma ve örtüşmelerin de göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Güncelleme: 20/03/2011
Kaynak: "March Mega Quake Warning Issued For United States", E.U times.net, çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 10/3/2011.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat