yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Evrenin İlk Yıldızları Gözlenebilir mi?

Evrendeki ilk yıldızların yalnız oluşmadığını, gruplar halinde oluştuğunu gösteren bir süper bilgisayar simülasyonuyla ilkel(primordiyal) bir yıldızın doğumu gösteriliyor.

Yeni bir çalışma, evrendeki ilk yıldızların, önceden düşünülenin aksine, tek başlarına değil gruplar halinde oluştuğunu ileri sürüyor. Aynı zamanda bu çalışmada, bu ilk yıldızlardan bazılarının bugün dahi görünebildiği bulundu.

Evrendeki ilk yıldızların oluşumunu temsil etmek için, süper bilgisayarların kullanıldığı bu çalışmada, yaklaşık aynı zamandaki aynı gaz bulutundan meydana gelen, tam gelişmiş yıldızların öncüleri olan protostarların(ilk yıldızların) sistemi yeniden oluşturuldu.

Simülasyon, merkezi bir protostarın, ilk önce oluştuğunu ve önceden tahmin edilenden çok daha büyük kütleli hale geldiğini ortaya koydu. Daha küçük protostarlardan oluşan bir grup da, bu merkezi protostarı takip edebilmektedir. Fakat bazen diğer tohumlanmış yıldızların yerçekimi etkisi, bu yıldızlardan birini sistemin dışına fırlatıp atabilir.

Araştırmacıların dediğine göre; fırlatılan yıldız, çok genç sadece 100.000 yaşında olabilir. Çünkü yıldızın yaşı ile kütlesi ilişkilidir; bir yıldız ne kadar büyük kütleli ise, yaşlanma eğilimi o kadar hızlıdır. Düşük ama yeterli kütledeki yeni bir tek yıldızın önünde yeterince uzun bir yaşam olacaktır. Bu da bu yıldızların, bugün bile görünür olmasını sağlamaktadır. Ancak bu fırlatılan yıldızın, kütlesi çok dar bir aralıkta iken fırlatılmış olması gerekmektedir. Evrenin 13.7 milyar yaşında olduğu sanılıyor. Austin'deki Teksas Üniversitesi'nde astronom ve bu çalışmanın da yardımcı araştırmacısı olan Volker Bromm şunları söyledi:

"Bu yıldızların, karanlık çağların sonundan beri, 13 milyar yıl boyunca hayatta kalmaları için, oluştuklarında kütleleri, bir güneşin kütlesinden daha büyük kütleli olamazdı. Sadece fazladan küçük miktarda bir kütle bile yıldızın hayatta kalma sınırını zorlardı."

Diğer taraftan bu tarz bir yıldızın, ardından gelen milyarlarca yıldız arasından yerini tespit etme sorunu ortaya çıkmaktadır. Araştırmak için en ideal yer Samanyolu galaksisinin merkezi. Buna rağmen, burada sadece birkaç yüzden, birkaç bine kadar yıldız var olabilir ve bunlar önceden oluşmuş milyarlarca yıldızla karışmış olabilirler. Bromm, şunları söyledi:

"Bu, samanlıkta iğne aranan büyük bir araştırma. Durum tamamen de ümitsiz değil. Modern ve büyük ölçekli sayısallaştırılmış gözlemler, bu tarz bir yıldızın yerini tespit etme olasılıklarını oldukça artırıyor. Öncelikle, ilk evrendeki yıldız oluşum işleminin, düşük kütleli yıldızların oluşumunu sağladığını biliyoruz. Diğer taraftan eğer Samanyolu galaksisinin kapsamlı bir araştırması boşa çıkarsa, modellerimizin neredeyse tüm Population 3 yıldızlarının neden daha kütleli olmak için büyüdüğünü açıklaması gerekecek."

NASA'nın tasarladığı James Webb Uzay teleskobunun, infrared ölçümlerini kullanarak, ilk galaksileri ve yıldızları araştırması bekleniyor. Aynı zamanda ELT gibi birkaç büyük yer temelli teleskopların, daha uzak geçmişe evrenin ilk günlerine dikkatle bakması da bekleniyor. Bunun gibi araçlar, bu tarz bir yıldızı potansiyel olarak tespit edebilir.

Population 3 yıldızı olarak bilinen bir primordiyal(ilkel) yıldızının yerini tespit etmek, ilk evren hakkında astronomlara bilgi sağlayacak. Büyük Patlama'nın oluşturduğu döteryum ve lityum çokluğu, direkt ölçülebilmektedir. Benzer şekilde bu yıldızlar, teorik modeller için sağlam veriler sağlayabilir.

Güncelleme: 19/03/2011
Kaynak:
Nola Taylor Redd, "Some of Universe's First Stars May Still Be Visible", livescience, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 10/02/2011.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat