yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kuyruklu Yıldızları Dünya'ya İten Şira Yıldızı Nemesis Değil Tyche mi?

Jüpiter büyüklüğündeki karanlık görünmez bir obje, Güneş sisteminin sınırında saklanıyor ve Dünya'ya doğru toz ve buz parçaları savuruyor.

Lafayette Lousiana Üniversitesi'nden astrofizikçi John Matase, çalışmaları ile ilgili olarak:
"Bu hipotezi değerlendirmek için 10 yıl boyunca çok sayıda veri topladık ve gözlemlediğimiz kuyruklu yıldızların sayısını iki katına çıkardık. Şu an, Güneş sisteminin dışında Jüpiter büyüklüğünde bir objeye sahip olup olmadığımızı anlayacak noktaya yeni gelmiş durumdayız" dedi.

Matese ve meslektaşı Daniel Whitmire, 1999 yılında Güneş'in gizli bir refakatçiye sahip olduğunu açıkladı. Bu Oort Bulutu'ndaki buz kütlelerini, Güneş sisteminin uçlarındaki yuvarlak belirsiz kuyruklu yıldızları itekliyor. Bunlar Güneş sisteminin iç kısımlarına doğru geldiklerinde onları görebiliyoruz.
1898 tarihine ait gözlemlerin yeni analizi, Matese ve Whitmire'in orijinal görüşlerini destekliyor:

Dünya'dan görülebilir kuyruklu yıldızların yaklaşık %20'si, görünmez uzak bir gezegen tarafından gönderildi.

Aslında bu görüş, daha önceden Nemesis olarak adlandırılmış sönük kahverengi-cüce veya kırmızı-cüce yıldızın, yaklaşık her 30 milyon yılda ölümcül kuyruklu yıldızlar ile Dünya'yı bombardıman ettiği görüşüne tepkidir. Daha sonraki araştırma, Dünya'daki kitlesel yok oluşların Nemesis öngörüleri ile çakışmadığını göstermektedir. Bu nedenle astronomlar bu objenin şu an var olmadığını düşünüyor. Matese, kendimize şu soruları sorduk dedi:
"Mevcut verilerden yola çıkarak, gördüğümüz bu objenin, sizce ne tür bir obje olduğunu ümit edebilirsiniz? Kuyruklu yıldızların yörüngelerini değiştiren şey ne olabilir? Onları görebileceğimiz kadar Güneş'e yaklaştıran şey nedir?"

Kötümser ölümcül bir yıldızdan daha ziyade, Tyche olarak adlandırılan (Yunan mitolojisinde Nemesis'in kız kardeşi) daha küçük ve daha iyimser refakatçi, Oort Bulutu'ndan Dünya'ya doğru akan kuyruklu yıldızları göndermektedir.

Kuyruklu yıldızların yörüngeleri, bazı dış kuvvetler tarafından itekleninceye kadar, çekirdeklerini oluşturan kozmik kartopları genellikle Oort Bulutu'nda ikamet ediyor. Bu itme, üç şeyden birinden ileri gelebilir:
1) Samanyolu diskinin sabit yerçekimi etkisi, kuyruklu yıldızları buz evlerinin dışına ve Güneş Sistemi'nin içine sürükleyebilir.
2) Geçici bir yıldız, fermuar gibi sıkışık halde bulunan Oort Bulutu'ndaki gevşek kuyruklu yıldızları sarsabilir.
3) Nemesis veya Tyche gibi büyük bir refakatçi, kuyruklu yıldızları bulundukları bölgelerin dışına sürükleyebilir.

Bilgisayar modelleri, kuyruklu yıldızların görünür orijinlerini uzayda haritalandırdığında, bu senaryoların her biri, onların gökyüzünde karakteristik bir model oluşturduğunu gösteriyor. Matese, modelleri inceledik ve şu soruyu sorduk:
"Modelin geçici bir yıldızla veya bağlantılı bir obje ile ilişkilendirilebilir açıktan bir kanıtı var mı?"

Minor Planet Center(Küçük Gezegen Merkezi) veritabanında mevcut 100'den fazla kuyruklu yıldızın yörüngeleri araştırıldıktan sonra; araştırmacılar, Oort Bulutu'nda doğan kuyruklu yıldızların %80'inin galaksinin yerçekimi kuvveti tarafından çekildiği sonucuna vardılar. Bununla birlikte, kalan %20'si Jüpiter'in 1-4 katı büyüklüğünde uzak bir objeden kaynaklanacak "sürüklemeye" ihtiyaç duymaktadır.
Jovian gezegenlerinden daha küçük bir obje, sürükleme işini yapabilecek kadar yeterli kuvvette olmayacaktır. Kahverengi cüce gibi daha büyük bir obje, değerlendirdiklerimizin %20'sinden çok daha kuvvetli sinyal verebilir.

Bununla birlikte bir sorun var. Model, Güneş'ten sadece yaklaşık 3 ile 8 ışık yılı uzaklıkta olan Oort Bulutu'nun küresel en dış kısmından gelen kuyruklu yıldızlar için çalışıyor. Halka şekilli Oort Bulutu'nun iç kısmından gelen kuyruklu yıldızlar, aynı karakteristik modeli göstermiyor. Matese, bunun rahatsız edici olduğunu söyleyerek:
"Bu sonuç, Oort Bulutu'nun iç kısmında kuyruklu yıldızların ne kadarının gözlenebileceğine dair, tamamen yeni dinamik bir açıklamayı gerekli kılıyor" dedi.

Bu yeni çalışmada bulunmayan Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsü'nden astrofizikçi Nathan Kaib:
"1999'dan bu yana aynı esrarengiz objenin, bugün hala orada var olması, onu geçmiş raporlara göre kesinlikle daha kuvvetli hale getiriyor. Ancak, yine de daha fazla veriye ihtiyaç var. Sanırım, tüm bu sorunlar, bilimde gelişme kaydettikçe, gelecek 5 ile 10 yıl içinde çözülebilecek."

Matese sonuç olarak:
"Uzun süre bunu beklemek zorunda değiliz. Tyche benzeri bir obje, NASA'nın kızılötesi uzay teleskobu WISE tarafından açıkça görülebiliyor. Bu teleskopun tahminlerimizi doğrulayacağını veya geçersiz kılacağını öngörüyoruz. Bu noktada sabırlı olmak zorundayız" dedi.

Güncelleme: 01/03/2011
Kaynak:
Lisa Grossman, "Dark Jupiter May Haunt Edge of Solar System", wired.com, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 29/11/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat