yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Yıkıcı Mega Deprem Yakında Orta Batı'yı Yok Edebilir

Mega güçte bir deprem 1 milyon ya da daha fazla insanı öldürüp, trilyon dolarlık mali zararlara yol açarak Orta Batı eyaletlerini yok edebilir mi? Bazı jeofizikçiler bu soruya evet diyerek, akıl almaz bir facianın kimsenin inanmak istemeyeceği kadar yakın olabileceğiyle uyarıyor.

KAYALARIN ÜSTÜNDE ÖLÜM: NEW MADRİD FAYI

New Madrid Fayı bölgesinde daha sık görülen depremler, 1800'lerin başında Orta Batı eyaletlerini yerle bir eden depreme benzer başka bir mega depremin meydana gelmek üzere olduğunu göstererek, bir çok uzmanı gittikçe tedirgin ediyor.

1811 ve 1812'deki New Madrid depremleri öyle güçlü ve geniş alana yayılmıştı ki, eğer bugün meydana gelmiş olsalardı, hasar ve can kaybının haddi hesabı olmazdı. Yer öyle güçlü sallandı ki, Mississippi Nehri tersine aktı ve şok dalgaları yüzlerce mil uzaktaki tüm kasabaları yerle bir etti.

Bugün böyle bir mega deprem; 21. yüzyıl teknolojisinin en hassas kısımlarını ve insanlara ürün temin etmeye dayalı ticaret üzerine kurulu karmaşık sistemi yıkabilir. Orta Amerika'daki altyapının çoğunu yok edebilir, ülke genelinde ulaşımı aksatabilir, internet ve enerji kaynaklarını tehdit edebilir, gıda dağıtım ağını bozabilir ve hatta büyük şehirleri yıkıma uğratabilir.

FELAKETLERİ BEKLEYEN ŞEHİR: CHİCAGO

İki doğal olay Chicago şehrini alaşağı edebilir: Büyük bir depremin yol açtığı çok şiddetli bir şok dalgası ya da devasa bir Great Gölü su yüzeyi salınımı.

Su yüzeyi salınımı, kapalı ya da kısmen kapalı bir su kaynağındaki durağan bir dalgadır. Su yüzeyi salınımıyla alakalı olaylar göllerde, reservuarlarda, yüzme havuzlarında, körfezlerde, limanlarda ve denizlerde gözlendi. Su yüzeyi salınımı oluşumundaki anahtar gereksinim, su kaynağının kısmen sınırlandırılmış olmasıyla durağan dalganın oluşumunu sağlamasıdır. Sert rüzgarlar ve depremler de durağan dalgalara neden olabilir.

Eğer New Madrid fayı, 200 yıl önceki gibi kırılırsa, şok dalgaları gökdelenleri yıktıktan ve yükselen mega dalga, tüm şehrin göl kıyısını sular altında bıraktıktan sonra, Chicago'yu moloz yığınına dönüştürebilir. Aylar sonrasında şehir; patlayan gaz hatları, salgın hastalıklar ve dolaşan çete grupları nedeniyle ölüm tuzağı haline gelebilir. Şehrin çoğu tahliye edilmek zorunda kalınır ve ölüler ve ölmekte olanlar sokaklarda çer çöp gibi kalırlar.

Eğer şok dalgası Chicago yerine St. Louis'te odaklanırsa, bununla birlikte o şehir de alt üst olmuş moloz yığını haline gelir. Her iki şehir de deprem standartlarına uygun inşa edilmemiştir ve Gateway Kemeri'nden kenar mahallelere kadar çoğunu yok edecektir. Mississipi yakınlarındaki yapıların işini de nehir bitirecektir.

Michigan Gölü'nün üstünde oluşacak su yüzeyi salınımının neden olacağı facia ise bir nehirinki ile karşılaştırılamaz. New Madrid boyunca oluşan, Mississipi'nin tersine akmasına neden olan son büyük depremi hatırlayınız. Suyun kuvvetiyle oluşan yıkıcı küçük gelgit dalgaları, şehrin kalbine doğru akın halinde yayılabilir.

KIYAMET GÜNÜ

Bazı uzmanlar, Arkansas'taki depremler ve ayrıca Oklahoma'daki tarihi 5,6'lık depremi de içeren 20 depremin, ana fay hatlarında oluşan basıncın hafiflemesine yardımcı olduğunu iddia etmektedirler.

Uzmanlar, bu artan aktivitenin devasa ölümcül bir depremin çok yakın olduğunun işareti olarak görüyorlar ve insanları hazırlıklı olmaları için uyarıyorlar.

Amerikan Yer Bilimi Araştırmasından Jeofizikçi Jill McCarthy'e, "News Oklahoma" gazetesi, eyalette meydana gelen öncü ve artçı sarsıntı serileri ile ilgili sordu. Çoğunlukla artçı sarsıntılar zamanla azalma gösterirler, ancak bazen büyük bir depreme öncü olabilirler diyen McCarthy:

"Artçı sarsıntılar da depremlerdir, fakat biz genellikle ana olay hakkında konuşuruz. Onlar sadece daha büyük bir depremden sonra meydana gelen bir grup hareketliliği temsil ediyorlar. Gelecekte şiddetli bir deprem olsa da olmasa da önceden tahmin edilemez." diye bildirdi.

FEMA, Federal Acil Durum Yönetim Kurumu da Orta Batı depreminin kitle zaiyatı oluşturması hakkında endişeli. Bazı federal bilim adamları, hazırlıklı olmak için devlete baskı yaptı. FEMA uyarıya kulak verdi ve daha önce görülmemiş bir adım atarak, Orta Batı bölgesinde kullanmak üzere 1 milyon ceset torbası siparişi verdi ve depoladı.

Kıyamet günü küçük uyarılarla geliyor. Bu şimdiye kadar yaşanmış da olabilirdi. Şok dalgalarına ve nerelere uğrayacağına bağlı olarak, bir kısmı yaralanırken, birçok kişi ölecek. Ülke, depremin ekonomik artçı şoklarında bütün olarak ayakta kalamayabilir. Bir çok işler durma noktasına gelebilir ve bir kaç eyalette sıkı yönetim kanunu çıkartılmak zorunda kalınabilir. Bölgeyi vuran büyük depremden, 17 eyalete kadar büyük bir bölge etkilenebilir.

Güncelleme: 18/11/2011
Kaynak: "Alert: Devastating Megaquake May Destroy Midwest Soon", beforeitsnews, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 08/11/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat