yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bağımsız Çalışma Küresel Isınmayı Doğruladı

İklim-Gate (*) skandalının ardından Amerika'daki bilimsel bir grubunun yürüttüğü çalışma, aslında gerçekten Dünya'nın yüzeyinin ısındığını gösterdi.

Berkeley Dünya Projesi yeni metotlar ve yeni veriler kullanmasına rağmen UK MET Bürosu ve NASA ile aynı sonuçlara ulaştı. Çalışmanın bütçesi ise iklim değişimi karşıtı lobi tarafından finanse edildi.
2009'da ortaya çıkan İklim-Gate olayında iklim değişiminin abartıldığı söylenmişti. UEA Üniversitesi e-mailleri hacklenmiş ve sonucunda eleştirmenler iklim değişiminin verilerle oynanarak manipüle edildiğini iddia etmişti. 

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Kurulan araştırma gruplarının verilerini tam olarak açık bir şekilde paylaşmaması eleştirileri sonucunda, California Üniversitesi Fizik Profesörü Richard Muller tarafından çoğu fizikçilerden oluşan 10 bilim adamlı Berkeley Araştırma Grubu kuruldu. İçlerinde bu yılın fizik Nobel ödülünün sahibi Saul Perlmutter de vardı. Ekonomik destek bir çok farklı kaynaktan geldi. Bunların içinde insan yapımı bir global ısınmaya karşı lobi faaliyetleri yürüten milyarder ABD sanayicisi Koch Kardeşler de vardı.

Grup, UEA(Doğu Anglia Üniversitesi)'nın verileri manipüle edip etmediğini kontrol etmenin yanında istasyonlardan gelen sıcaklık artışı verilerinin istasyonların şehir yakınında olması ve şehirlerin giderek genişliyor olması sebebiyle ortaya çıktığı iddiasına da cevap aradı.

Grup 40.000 istasyondan hava sıcaklık verileri topladı. 1800'lerden beri olan global sıcaklık trendini incelemek için verileri analiz etmenin farklı yollarını kullandılar. Sonuçta ortaya çıkan grafik, küresel ısınmayı destekleyen önceki gruplara ait güvenilmez addedilen çalışmalarla neredeyse birebir örtüştü.

Yukarıdaki grafikte eski ve Berkeley Grubuna ait yeni eğrilerin nasıl örtüştüğünü küresel ısınmayı desteklediğini görmekteyiz. Grubun bulgularına göre 1950'den sonra sıcaklık 1°C arttı. Prof. Muller sonuçları değerlendirerek:

"Bizi en çok şaşırtan şey; sonuçların başka takımlar tarafından yapılan eski araştırmalarla bu kadar büyük uyum içinde olmasıydı. Bu önceki çalışmaların da komplo teorisyenlerinden etkilenmeden sağlıklı bir şekilde yapıldığının bir kanıtı." dedi.

ŞİMDİ ÖZÜR ZAMANI

İklim-Gate olayı sonucunda en ağır eleştirilere maruz kalan CRU (UEA Climate Research Unit-İklim Araştırma Birimi) bilim adamı Prof. Phill, makalenin hakemli bir dergide yayınlanmasını merakla beklediğini söyledi:

"Bu sonuçlar bizim sonuçlarımızı destekliyor ve şehirlerin büyümesinin istasyon verileri üzerindeki etkisinin minimal olduğunu gösteriyor."

Berkeley Grubu yayınlamadan önce sonuçları internete koydular ve bilim adamlarından geri dönüşler bekliyorlar. Londra'daki Grantham Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Bob Ward da Dünya yüzeyinin ısınması açık bir konudur diyor. Ona göre küresel ısınmanın şehirlerin büyümesinin istasyonları etkilediği görüşünü savunan komplo teorisyenlerinin iddiaları çürüktür. Bu aynı zamanda hacklenen e-mailler sonucunda, CRU çalışmalarının sıcaklık değerleriyle oynanarak hazırlanmadığını da ortaya koymakta. Berkeley Grubu ise sonuçları geliştirmek için okyanus sıcaklıklarını da incelemeyi içeren daha geniş bir çalışmayı yapmayı hedefliyor. 

(*)İklim-Gate Olayı: UEA Üniversitisindeki bilim adamlarının e-maillerinin ortaya çıkması sonucu elde edilen verilerin küresel ısınmayı destekleyecek şekilde değiştirildiği ortaya çıkmıştı. Ve UEA'nın CRU'daki bilim adamları sonuçları manipüle etmekle suçlayan eleştirilere maruz kalmıştı.

Güncelleme: 24/11/2011
Kaynak: "Climate Emails: Storm or Yawn?"
, bbc.co.uk, çev. Dr. Alp Bayraktar, yaklasansaat.com, 22/11/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat