yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kötü Beslenmek Unutkanlık Yapıyor!

Unutkanlıktan yakınanların hızla artmasının nedenlerinden biri olarak "kötü beslenme"nin yaygınlaşması gösteriliyor. Bu fikre ben de katılıyorum. Hatta sadece bedeni değil ruhu kötü beslemenin unutkanlık problemini yaygınlaştırdığını düşünüyorum. İşin ruhsal yanına yazının sonunda değineceğim, önce yeme-içme yanlışlarımızla unutkanlık arasındaki ilişkiyi bir gözden geçirelim.

VİTAMİN FAKİRİ OLDUK!

Yeteri kadar et, balık, süt ve süt ürünü tüketmeyenlerde bilhassa vejetaryen beslenenlerde B-12 vitamini eksikliği sık görülüyor. B-12 vitamini belleğin temel iletişim moleküllerinden olan asetilkolinin üretiminde önemli bir aracı madde. Bu azalınca asetilkolin üretimi de azalıyor. Neticede bellek güçsüz ve zayıf düşüyor.

Demir eksikliği de önemli bir hafıza kaybı nedeni. Et tüketiminin yetersizliği yine burada da en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Demir, beyinsel işlevlerde görev alan pek çok enzimin yapısına giriyor. Ayrıca beyne oksijen taşıyan kan hücrelerinin ana maddesi hemoglobinin üretimi için de demir şart. Beslenme ile yeteri kadar demir kazanamayanlarda bellek zayıflıyor.

Omega-3 yağ asitlerinin de eksikliği önemli bir problem. Beynin neredeyse % 60'ı yağdan oluşuyor. Bunun % 20'ye yakını omega-3 yağ asitleri. Omega-3 yağlarından özelikle DHA (Docosahexaenoic acid) beyin için çok ama çok önemli bir madde. Sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Sinir kılıflarının bütünlüğünü koruyor, güçlendiriyor. Omega-3 yağlarının eksilmesi durumunda hem demans hem de Alzheimer ile ilgili bellek problemlerine daha sık rastlanıyor. Omega-3 eksikliği özellikle balık, omega-3'ten zengin yumurta, et, süt, ve omega-3 kaynağı ceviz tüketmeyenler için önemli bir sorun.

Araştırmalar, D vitamini noksanlığının da belleği olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. D hipervitaminoz olanlarda unutkanlık daha sık görülüyor.

Belleğimizi olumsuz yönde etkileyen besinsel unsurlar sadece bunlarla sınırlı değil. Yeteri kadar B-6 vitamini kazanamıyorsanız, vücudunuza yeteri kadar antioksidan polifenollar dahil edemiyorsanız genel olarak kötü besleniyorsanız belleğiniz bu yanlışlardan da olumsuz yönde etkileniyor.

HİPOGLİSEMİYE DİKKAT!

Bellek-beslenme ilişkisi denince hipoglisemi sorununu da hatırlamak lazım! Eğer kronik bir hipogliseminiz varsa, yani kan şekeri düşmeniz ciddi ve uzun süreli ise ya da sık sık tekrarlıyorsa bu durumda da bellek kaybı tuzağına düşmeniz kolaylaşıyor. Fazla kilolu kişilerde özellikle obezlerde (bilhassa obeziteye bağlı uyku apnesi olanlarda, obezite sonucu şeker hastalığı gelişenlerde) bellek problemlerine yakalanma ihtimalinin artacağını da bir kenara not etmemiz lazım.

RUHUNUZU DA BESLEYİN

Konuya girerken belirttiğimiz gibi ruhsal beslenme yanlışlarımız ve noksanlıklarımız da bellek sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar güvensizlik duygusu içinde yaşayan, endişe hisleri yoğun olan, stres düzeyi yüksek saptanan, mutsuz kişilerde depresyonlularda da bellek sorunlarının sıklaştığını belirtiyorlar.

Mutlu, keyifli, huzurlu kişilerde yani ruhunu iyi ve güzel duyularla besleyenlerde inanç dünyası zengin, manevi hayatı güçlü kişilerde bellek problemlerine daha az rastlanıyor. Kısacası ruhsal sorunlardaki yaygınlaşmanın da önemli bir neden olabileceği biliniyor.

DOĞAL BELLEK GÜÇLENDİRİCİLER HANGİLERİ?

- Egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak belleği güçlendiriyor.

- Yeterli ve dengeli beslenmek: Beslenme bozukluklarında bellek sorunlarına daha sık rastlanıyor.

- Bazı bitkisel maddeler: Zerdeçal, yeşil çay, ginseng, resveratrol (siyah üzüm), ginkgo biloba gibi bitkisel destekler doğru bilinçli ve bilgili kullanılırsa belleği olumlu yönde etkiliyor.

- Besin destekleri: Lesitin, kolin, fosfatidilkolin ve fosfatidilserinin belleği güçlendirdiği ve hafıza kaybını yavaşlattığı belirtiliyor. Özellikle fosfatidilkolin için oldukça güvenilir tavsiyeler var.

- B-12 vitamini ve D vitamini desteklerinin de belleği güçlendirdiği unutulmamalı!

Güncelleme: 23/06/2011
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, hürriyet, 22/06/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat